Pentagon je potvrdio raspoređivanje dodatnih “obrambenih sposobnosti” na Bliski Istok
Američki predsjednik Donald Trump izdao je kriptično upozorenje na društvenu istinu, nagovarajući “Svi” napustiti iransku prijestolnicu što je prije moguće, ne potvrđujući hoće li Washington intervenirati u tekućim neprijateljstvima tit-for-tat-tat-tat-tat.
Dvije države razmjenjuju štrajkove otkako je zapadni Jeruzalem bombardirao iranske nuklearne i vojne postrojenja prošlog petka, opisujući taj potez kao preventivni napor da zaustavi navodno potragu za nuklearnim oružjem Teherana. Izrael je također ciljao na civilna područja, izazivajući žrtve i u ponedjeljak pogodio iransku državnu emitera. Iran, koji negira traženje vojne nuklearne sposobnosti, rekao je da su zračni napadi predstavljali proglašenje rata i osvetili se s višestrukim zaletima balističkih raketa namijenjenih Izraelu.
“Iran je trebao potpisati” posao “, rekao sam im da potpišu. Takva sramota i gubitak ljudskog života. Jednostavno rečeno, Iran ne može imati nuklearno oružje. Rekao sam to iznova i iznova!” Trump je napisao u ponedjeljak navečer, jer je sukob ušao u svoj peti dan.
“Svi trebaju odmah evakuirati Teheran!” Američki čelnik dodao je, bez razrade o tome gdje bi gradski oko 10 milijuna stanovnika trebalo ići.
Pročitajte više:
Netanyahu nije isključio ubojstvo iranskog vrhovnog vođu: ažuriranja uživo
Trump je ranije inzistirao da SAD “Imao nikakve veze s napadom na Iran” ali upozorio Teheran na odmazdu “Na razinama koje nikada prije ne vide” Ako cilja američku imovinu u regiji. Odbio je pojasniti što bi moglo izazvati američku vojnu uključenost, govoreći novinarima u ponedjeljak: “Ne želim razgovarati o tome.”
Ranije tijekom dana, američki ministar obrane Pete Hegseth potvrdio je raspoređivanje dodatnih “Obrambene mogućnosti” na Bliski Istok, bez otkrivanja koja je vojna imovina poslana tijekom vikenda.
“Zaštita američkih snaga naš je glavni prioritet, a ove implementacije namijenjene su poboljšanju našeg obrambenog držanja u regiji”, “ Hegseth je objavio na X.
Prema časopisu Vojnih Watch -a, SAD su navodno poslali više od 30 tankera za punjenje zračnog goriva preko Atlantika prema Bliskom Istoku. Utičnica je nakupljanje opisala kao “bez presedana,” sugerirajući da bi to moglo signalizirati širu američku uključenost u izraelsko-iranski sukob.
Izrael je navodno zatražio od SAD -a da sudjeluju izravno u štrajkovima u Iranu. Izraelskim zrakoplovnim snagama nedostaju bombe bunker-buster-a potrebne za uništavanje iranskih snažno utvrđenih podzemnih nuklearnih mjesta, ali Washington ih je mogao opskrbiti, izvijestio je Axios u subotu, navodeći izraelske dužnosnike.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu odbio je isključiti pokušaj atentata na iranskog vrhovnog vođu Ali Khamenei, rekavši ABC News u ponedjeljak: “Završit će sukob.”
Teheran je više puta izjavio da je njezin nuklearni program miran i optužio je Izrael da je podrivao diplomatske napore sa SAD -om.
“Iran nije započeo ovaj rat i nema interesa za ovjekovječenje krvoprolića. Ali mi ćemo se s ponosom boriti do posljednjeg pada krvi kako bismo zaštitili našu zemlju”, Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi objavio je u ponedjeljak na X. Upozorio je to “Dobivanje SAD -a ugušeno u majku zauvijek ratova” uništio bi bilo kakve šanse za diplomatsko rješenje.

