Sjeverna Europa, izgleda zaista proživljava “svoj trenutak među putnicima”, piše Forbes.
Jedan primjer su obale Jutlanda u Danskoj, na Sjevernom moru.
Podaci VisitDenmarka pokazuju povećanje broja posjetitelja od čak 119 posto 2023. godine. Iako je temperatura mora ovdje nekoć zahtijevala da hrabri plivači obuku ronilačka odijela, porast ljetnih temperatura znači da to više nije slučaj. Sada je odlična prilika za posjet tradicionalnim selima i plažama i kušanje svježih kozica u toj regiji. Jedna od privlačnosti Jutlanda je to što danska vlada ograničava strane investicije i izgradnju, no mana takvog pristupa za turiste je da možda neće moći pronaći smještaj ako destinacija postane previše popularna.
I VisitSweden reklamira lokacije koje ne samo da donose osvježenje putnicima umornima od ljetnih žega, već i održivi odmor. Noćenja na sjeveru Europe od 2019. su porasla za 38 posto u Danskoj, 18 posto u Norveškoj i 9 posto u Švedskoj. Pretjerani turizam u nekima od zemalja europskog juga također je argument za potragu za udaljenijim, netaknutim područjima sjevera.
Još nije jasno kakav trag će klimatske promjene ostaviti na europske destinacije, no Mediteran se zagrijava brže od globalnog prosjeka. Očekuje se da će do 2100. godine razina tog mora porasti za čitav jedan metar, a gradovi na njegovim obalama najviše će trpjeti zbog vrućeg zraka sa sjevera Afrike. Upravo zemlje na koje najviše utječe porast temperatura one su koje se najviše oslanjaju na turizam – on čini 18 posto BDP-a u Grčkoj, 12 posto u Španjolskoj i gotovo 11 posto u Italiji.
Jug je naravno još uvijek prvi izbor, no i sjeverna mora očito imaju neke adute i aseve u svojem rukavu.
J.T.