Ilustracija/Hercegovina.info
Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva priopćilo je da je zaprimilo informaciju Laboratorije za molekularno-genetička i forenzička ispitivanja Veterinarskog instituta Veterinarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu o pozitivnim laboratorijskim nalazima na afričku svinjsku kugu (ASK) za tri svinje iz domaćeg uzgoja na dva gazdinstva s područja Zapadnohercegovačke županije.
Prijava je zaprimljena i od Veterinarske stanice Posušje koja je provela obdukciju uginulih svinja, uzimanje uzoraka i dostavu na laboratorijsko ispitivanje.
“Resorno federalno ministarstvo je poduzelo aktivnosti iz svoje nadležnosti, te dostavljene nalaze proslijedilo Uredu za veterinarstvo BiH, koji je donio revidiranu Odluku o određivanju zaraženog i ugroženog područja radi pojave afričke svinjske kuge. Također, o navedenom su obaviješteni svi županijski veterinarski inspektori i županijska ministarstva, te pozvani da poduzmu povećane mjere nadzora i kontrole. Ovim putem apeliramo na vlasnike farmi da poduzmu zakonom predviđene mjere, kao i mjere koje će doprinijeti poboljšanju biosigurnosnih uvjeta na farmama, te tako spriječe daljnje širenje ove visoko zarazne bolesti za svinje koja značajno može proizvesti gubitke po poljoprivredna gazdinstva koja se bave svinjogojstvom”, navodi se u priopćenju Federalnog ministarstva.
Podsjećaju da su Pravilnikom o mjerama za nadzor afričke svinjske kuge („Službeni glasnik BiH“, broj 15/11) propisane mjere koje je neophodno poduzeti kod potvrđenog slučaja afričke svinjske kuge. U skladu s ovim pravilnikom sve jedinke na zaraženom gazdinstvu moraju se neškodljivo ukloniti, kao i sve tvari i otpad za koje postoji vjerojatnost da su kontaminirani.
Pravilnikom je predviđena i provedba epidemiološkog istraživanja i popis svih gazdinstava i životinja na kojima se uzgajaju svinje, a koji se nalaze u zaraženom području (krug od tri kilometra) i ugroženom području (krug od deset kilometara), te upozoriti vlasnike životinja na obvezu pojačanih biosigurnosnih mjera na gazdinstvima, kao i na zabranu bilo kakvog vida prijevoza i trgovine svinjama. Također, potrebno je formirati lokalni centar za kontrolu bolesti kojeg čine predstavnici nadležnog županijskog ministarstva, županijske veterinarske inspekcije, nadležne veterinarske stanice, lovačkog društva, te drugih institucija za koje se procijeni da mogu dati doprinos u prevenciji širenja ove bolesti.