Slovački predsjednik Peter Pellegrini kaže da se njegova zemlja neće pridružiti bojkotu mađarskog predsjedanja Vijećem EU-a, rekavši da ne vjeruje da bi mađarski premijer trebao biti “kažnjen zbog pokušaja sudjelovanja u dijalogu”, prenosi Brussels Signal.
Nizozemska je potvrdila istog dana da će njen ministar pravde i sigurnosti David van Weel otputovati u Budimpeštu 22. srpnja kako bi prisustvovao neformalnom sastanku u Budimpešti. “Ako je to u interesu Nizozemske, otići ćemo tamo”, rekao je jučer nizozemski premijer Dick Schoof za nizozemsku javnu radioteleviziju NOS.
Izjave Slovačke i Nizozemske ukazuju na pukotine koje su se počele pojavljivati u planu bojkota mađarskog predsjedanja koji su prošli tjedan najavile Europska komisija, Švedska, Finska, Poljska i baltičke zemlje. Danska je jučer rekla da se također pridružuje bojkotu. Najavljeni bojkot dolazi kao reakcija nakon, kako ih je Orban nazvao”mirovnih” misija, mađarskog premijera u Moskvi i Pekingu.
Plan bojkota
Prema planu bojkota, povjerenici EU-a i ministri vlada država članica neće putovati u Budimpeštu na službene i neformalne sastanke Vijeća EU-a. Umjesto toga, najavili su, poslat će nižerangirane državne službenike. Njemački zastupnik Zelenih u Europskom parlamentu Daniel Freund nazvao je bojkot “dobrim prvim korakom”, govoreći za Deutsche Welle.
Donekle osnažujući bojkot, visoki predstavnik EU-a Josep Borrell rekao je veleposlanicima EU-a da će također sazvati “formalno” vijeće za vanjske poslove u Bruxellesu, koje će se održati točno u isto vrijeme kad i mađarski neformalni sastanak ministara vanjskih poslova EU-a u Budimpešti najavljen za kolovoz. Tajming nije slučajan.
Dvanaest finskih zastupnika u Europskom parlamentu je pozvalo na potpuni prekid mađarskog predsjedanja umjesto da ga se bojkotira. “Hitno bismo trebali prihvatiti prijedlog da se Mađarskoj oduzme pravo glasa”, rekao je europarlamentarac Li Andersson iz grupe Ljevica za finsku javnu radioteleviziju Yle.
Orbanovo ometanje
“Mirovna” misija premijera Orbana uklapa se u njegov stil vodstva, kaže Armida van Rij, viša znanstvena suradnica Chatham Housea. “Ovo je tipično Orbánovo ponašanje”, kaže analitičarka i dodaje: “Kada je mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto došao govoriti u Chatham House ranije ove godine, jasno je rekao da je cilj Mađarske remećenje”, dodaje ona.
Orbán je, međutim, povremeno bio voljan obuzdati svoj stil vodstva narušavanja statusa quo – osobito kada su u pitanju ključni interesi Mađarske. Na važnom summitu EU-a u prosincu 2023. kojim su otvoreni pristupni pregovori Ukrajini, čelnici ostalih 26 država članica uvjerili su ga da uzme stanku za kavu. Kad je napustio prostoriju, ostali su čelnici dobili konsenzus za otvaranje pregovora o pridruživanju Ukrajine. A zauzvrat je Orban dobio 10 milijardi eura koje su Mađarskoj bile zamrznute zbog kršenja vladavine prava.
Završio dugački sastanak Orbana i Putina o Ukrajini: Čelnici EU bijesni na Orbana