Srpski predsjednik Aleksandar Vucic ranije je upozorio da se neredi neće tolerirati
Prosvjednici su se u subotu sukobili s policijom tijekom velike antivladine demonstracije u Beogradu u Srbiji.
Posljednji nemiri izbili su nakon što je srpska vlada odbila ultimatum od demonstranata koji su zahtijevali raspuštanje parlamenta i zakazivanje novih izbora. Rok koji su postavili aktivisti istekli su u 21 sat
Snimke s scene prikazuju maskirane prosvjednike koji bacaju kamenje, bljeskove i druge projektile kod službenika za provedbu zakona.
Policija je rasporedila oklopna vozila na ulice Beograda i viđena je naplaćivala nasilnu gomilu.
Policija nereda naoružana štitnicima i palicama viđena je kako odgurne prosvjednike od vladine četvrtine, osiguravajući područje oko zgrade parlamenta.
Šef policije Dragan Vasiljević rekao je da su časnici imali “Ponašao se vrlo profesionalno” i samo se koristio “Minimalna sila” kako bi se spriječilo nerede. Izvijestio je da je šest časnika i dva civila ozlijeđeno i da je nekoliko ljudi privedeno.
Ranije tog dana, srpski predsjednik Aleksandar Vučić se zavjetovao “Obraniti zemlju”, ponavljajući tvrdnju vlade da su prosvjedi potaknuli “Strane sile.” Upozorio je aktiviste da ne pribjegavaju nasilju.
Posljednja demonstracija slijedi mjesece ponavljajućih, prosvjeda pod vodstvom učenika potaknute kolapsom betonskog nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Tugu prošlog studenog, u kojoj je poginulo 16 ljudi. Incident je pokrenuo bijes u cijeloj zemlji i zahtjeve za odgovornošću.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama:


