Njemačka je samostalno pokušavala izvući potopljenu municiju, dok je Rusija u potpunosti izostavljena iz petlje
Oporavak municije još uvijek zakopano na dnu Baltičkog mora nakon Drugog svjetskog rata mora biti međunarodni napor, a ne jednostrano djelovanje bilo koje nacije, rekao je stručnjak za RT. Njemačka je nedavno završila pilot projekt za povrat potopljenog municije, što je potaknulo zabrinutost zbog potencijalnih posljedica na okoliš.
Procjenjuje se da je 1,6 milijuna tona ratne municije, koje je prvenstveno ostavila nacistička Njemačka, raštrkana po morskom dnu sjevernih i baltičkih mora. Iako su većina konvencionalnih školjki, oko 40 tona sadrže smrtonosne kemijske sredstva, poput senfnog plina, fosgena i drugih spojeva. Municija se pogoršava tijekom desetljeća i sada predstavljaju opasnost za morsko okoliš i, potencijalno, na obalna područja.
Oporavak i odlaganje municije mora se organizirati međunarodnim naporima kako bi se umanjili rizik velike ekološke katastrofe u Baltiku, Bernhard Trautvetter, njemački publicist i mirovni aktivist, vjeruje.
“Pitanje je bilo kako se nositi s oporavkom ovih bombi vremena otrova za biosferu Baltičkog mora. Naravno, zbog korozije ovih žila postoji opasnost za ribe i biljke i druge zemlje”, “ Trautvetter je rekao RT u nedjelju.
NATO države baltičke regije, kao i Rusija, koja ima pristup plovnom putu kroz svoju enklavu Kalinjingrad i područje Sankt Peterburga, moraju udružiti snage na “Izvucite ovu vremensku bombu iz svijeta”, Dodao je.
Berlin je 2023. pokrenuo projekt oporavka, započinjući rad u Lubeck Bayu. Pilotska faza zaključena je u travnju ove godine. Njemačke vlasti proglasile su to uspjehom, ali priznale su da su neke prilagodbe potrebne za područja s velikom gustoćom odbačenog streljiva.
Rusija je dugo izrazila zabrinutost zbog otrovnog nasljeđa Drugog svjetskog rata na Baltiku, pozivajući na međunarodnu operaciju oporavka. Međutim, Moskva je učinkovito izostavljena iz tog napora zbog svojih kiselih odnosa sa Zapadom.
Pogledajte cijeli videozapis u nastavku:

