U petak su mnoge institucije i tvrtke diljem svijeta izvještavale o velikim tehničkim kvarovima, koji su im stvarali velike poteškoće. Ovaj veliki globalni problem “napao” je bolnice, banke, zračne luke i medijske kuće diljem svijeta pa tako i u Hrvatskoj. Ministar prometa Oleg Butković izvijestio je o problemima koji su zadesili Hrvatsku, po najviše Hrvatska kontrola zračne plovidbe.
Iako je bilo poteškoća, u Hrvatskoj nije bilo većih problema, dok se to ne može reći za ostatak. U Australiji, Njemačkoj, Španjolskoj i Nizozemskoj zabilježene su puno veće poteškoće te je otkazano tisuće letova diljem svijeta. Popularni Sky News u jednom je trenutku prekinuo emitiranje, a kasnije je otkriveno kako je ovaj globalan problem nastao nakon posljednjeg updatea antivirusnog programa CrowdStrike.
Taj fenomen u IT svijetu poznat je kao “plavi ekran smrti”, a o svemu se oglasio i George Kurtz, šef uprave CrowdStrikea, tvrtke koja je označena kao glavni krivac za današnje poteškoće diljem svijeta.
‘Nije kibernetički napad’
“CrowdStrike aktivno surađuje s klijentima pogođenima greškom koja je otkrivena u jednom ažuriranju za Windows uređaje. Mac i Linux sustavi nisu bili zahvaćeni ovim problemom. Ovo nije sigurnosni incident niti kibernetički napad”, počeo je Kurtz.
“Problem je prepoznat, izoliran i sada smo izdali sigurnosnu zakrpu. Korisnici mogu preuzeti najnovije zakrpe s našeg portala za podršku. Nastavit ćemo osiguravati pristup najnovijim ažuriranjima i zakrpama,” rekao je.
“Preporučujemo organizacijama da komuniciraju s predstavnicima CrowdStrikea putem službenih kanala. Naš tim je potpuno angažiran kako bi osigurao sigurnost i stabilnost svih naših klijenata,” stoji u priopćenju koje je potpisao direktor uprave CrowdStrikea.
Hrvatsku je pogodila neviđena katastrofa, stradalo je 50 tisuća ljudi: ‘Ostao sam bez 260.000 eura’
Globalni kolaps
Sukladno svemu što se dogodilo, dionice CrowdStrike danas su pretrpjele ogromne padove. Dok su Rusi kroz dan tvrdili kako oni nisu pretrpjeli tako velike posljedice, Elon Musk je zatvarao neke proizvodne linije te su izbrisali CrowdStrike iz svih sustava, kako je objavio. Kroz Dan je otkazano 4,6% letove prema informacijama tvrtke za analizu zračnog prometa Cirium.
Svijet je obuhvatio svojevrsni kaos pa je tako zabilježen i porast broja krađa identiteta nakon problema koji je zahvatio gotovo sve.
Nacionalni centar za kibernetičku sigurnost Ujedinjenog Kraljevstva (NCSC) upozorio je na povećanje broja krađa identiteta putem phishing poruka nakon globalnih IT problema i pojave plavih ekrana. Prevaranti koriste sumnjive e-mailove ili poruke kako bi pokušali natjerati primatelje da otkriju osjetljive informacije ili pošalju novac, objavio je kroz dan BBC.
GLOBAL IT OUTAGE
– Caused by cybersecurity firm CrowdStrike
– Faulty update caused Windows to crash
– Affecting companies and organizations
– PCs showing ‘Blue Screen of Death’
– Also affecting banks, airlines, media
– Many PCs have to be fixed one by one pic.twitter.com/3Eebs5FBlE— BNO News (@BNONews) July 19, 2024
Stručnjak otkrio što je ‘plavi ekran smrti’
O cijeloj situaciji i propustu tvrtke CrowdStrike je za HRT pričao Predrag Pale, izvanredni profesor s Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu. Istaknuo je kako se takve stvari događaju jer ljudi griješe te kako se pogreška potkrala.
“Taj plavi ekran se javlja i na našim osobnim računalima kada dođe do ažuriranja ili osvježavanja softvera, što može izazvati probleme u radu računala. U ovom slučaju, problem se pojavio na poslužiteljima, a ne na našim osobnim računalima. Poslužitelji u velikim organizacijama podržavaju online servise”, objasnio je.
Glavni problem je nastao zato što je riječ o sigurnosnom programu. Kako bi mogao nadzirati napade i probleme u operacijskom sustavu, taj se program integrira u operacijski sustav.
Ovaj čovjek ne radi već 22 godine, prima novac od države i žali se: ‘Mi smo žrtve’
Koji je najveći problem Hrvatske?
“Kada se taj program ugradi u operacijski sustav i dođe do greške, operacijski sustav prestaje raditi, što uzrokuje pojavu plavog ekrana. To je veliki problem jer tada treba ručno podignuti sigurnosni mod, pronaći i obrisati problematičnu datoteku, što se mora raditi ručno na svakom računalu zasebno”, istaknuo je profesor Pale.
Dodao je kako su najgori napadi oni za koje se ne zna te kako bi “bilo zločesto reći da je to najveći napad za koji znamo”. Istaknuo je kako se previše štedi na vremenu, ljudima i novcu te zbog toga dolazi do velikih propusta, a kako u Hrvatskoj, a ni svijetu, nema dovoljno stručnjaka na tom polju. Potom je detektirao i najveći problem na tom polju u Hrvatskoj.
“Ne možemo informatičare tretirati kao sve ostale u pravilnicima i zakonima o radu. Zašto? Zato što je to nova struka koja je sada ključna za sve aspekte poslovanja, a stručnjaka iz tog područja nema dovoljno nigdje u svijetu. To se ne odnosi samo na stručnjake za sigurnost, već i na sve koji se bave informatikom, bazama podataka, komunikacijama i korisničkim sučeljima”, počeo je.
‘Nisu ista pravila’
“Nedostaje nam tih ljudi. Informatičari često rade noću, na daljinu, i moraju se stalno usavršavati. Način na koji oni funkcioniraju bitno je drugačiji od drugih profesija. Njihov radni ritam je vrlo brz i zahtjevan, čak više nego kod liječnika i drugih struka.
Stoga, ne možemo imati ista pravila za zanimanja koja su postojala u 19. stoljeću i za ovu novu, dinamičnu struku. Potrebno je drugačije pristupiti njihovom obrazovanju, zapošljavanju, zadržavanju i stalnom usavršavanju,” zaključio je profesor Pale.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.