Vodeći političar njemačke vladajuće Kršćansko-demokratske unije rekao je da bi zemlja trebala sudjelovati u europskom nuklearnom kišobranu ili će se suočiti s time da postane “pijun” na svjetskoj pozornici. O tome u ponedjeljak, 30., lipnja, piše medij POLITICO.
„Trebali bismo raspravljati o neovisnom europskom nuklearnom kišobranu, a to će funkcionirati samo s njemačkim vodstvom“, rekao je Jens Spahn, vođa parlamentarne skupine konzervativaca, za die Welt. „Ako ne možete osigurati nuklearno odvraćanje, postajete pijun u svjetskoj politici.“
Spahnovi komentari pokazuju da, usprkos nedavnim izjavama konzervativnog njemačkog kancelara Friedricha Merza o vjeri u trajnost NATO- a i ulogu SAD-a u savezu, njegovi konzervativci razmatraju planove za nepredviđene situacije kako bi zaštitili Njemačku i Europu.
Zelenski tražio nuklearno oružje: Moskva odgovorila
Nisu im dovoljne američke atomske bombe u Njemačkoj
„Europa mora postati odvraćajući faktor“, rekao je Spahn u intervjuu za Welt. „Američke nuklearne bombe također su stacionirane u Njemačkoj u tu svrhu. Ali to dugoročno nije dovoljno. Moramo razgovarati o njemačkom ili europskom sudjelovanju u nuklearnom arsenalu Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva, a moguće i o našem vlastitom sudjelovanju s drugim europskim državama. To će koštati puno novca. Ali ako želite zaštitu, morate je financirati.“
Merz je u veljači, dok je još bio kandidat za kancelara, pokrenuo pitanje domaćeg nuklearnog odvraćanja. „Moramo razgovarati i s Britancima i s Francuzima – dvjema europskim nuklearnim silama – o tome bi li se dijeljenje nuklearnog oružja ili barem nuklearna sigurnost… mogli odnositi i na nas“, rekao je Merz tada.
U intervjuu je Spahn spomenuo ideju o „rotirajućoj odgovornosti“ za nuklearno odvraćanje „između država članica na slučajnoj osnovi“. Ali to nije naišlo na odobravanje.
Američki nuklearni kišobran bi mogao propuštati kod Europe: Reakcije Berlina i Pariza
Ne sviđa se Francuskoj i V. Britaniji
Naime, stručnjaci su oštro kritizirali Spahna zbog njegovih izjava, posebno s obzirom na to da Njemačka nema vlastito nuklearno oružje – i daleko je od toga da ga nabavi s obzirom na političku nepopularnost takvog poteza.
To teško stavlja Njemačku u poziciju da predvodi pitanje europskog odvraćanja, tvrdili su neki.
„Ovaj prijedlog ignorira stvarnost“, rekla je Stefanie Babst, bivša zamjenica pomoćnika glavnog tajnika NATO-a, u intervjuu za njemački javni radio . „Francuska i Britanija sigurno ne čekaju da Njemačka konačno dopusti da se njihovo nuklearno oružje malo zaokruži.“
Poljski presjednik poziva SAD da preseli nuklearno oružje na istok Europe