Ujedinjeno Kraljevstvo i Njemačka pripremaju se za potpisivanje širokog ugovora koji uključuje klauzulu o međusobnoj pomoći u slučaju prijetnje bilo kojoj od nacija, prema pet osoba upoznatih s procesom. Premijer Keir Starmer i bivši njemački kancelar Olaf Scholz postavili su temelje za pakt u zajedničkoj izjavi prošlog ljeta, obećavajući bližu suradnju u području mira i sigurnosti te gospodarskog rasta. Tekst ugovora je blizu završetka, rekla su dva dužnosnika sa sjedištem u Londonu. Očekuje se da će biti potpisan 17. srpnja prije nego što dva parlamenta krenu na ljetnu pauzu, piše Politico.
Ključna poglavlja uključuju ono posvećeno obrani, nadovezujući se na Sporazum Trinity House potpisan prošle godine, koji utvrđuje da svaka strateška prijetnja jednoj zemlji predstavlja prijetnju drugoj. To bi Njemačkoj dalo klauzulu o međusobnoj pomoći s obje europske nuklearne sile, u skladu sa željom njemačkog kancelara Friedricha Merza da ojača sposobnost nuklearnog odvraćanja nakon naznaka da SAD pod Trumpom to više neće raditi.
Ilegalne migracije i pitanje povlačenja SAD-a
Iako će ugovor vjerojatno potvrditi predanost obje nacije NATO-u kao temelju njihove kolektivne obrane, uključivanje klauzule naglašava poticaj europskim saveznicima da bliže surađuju oko sigurnost uz pretpostavku da mogu manje ovisiti o SAD-u.
Očekuje se da će dokument sadržavati daljnje mjere za borbu protiv ilegalnih migracija, prometa te istraživanja i inovacija. Također će sadržavati obvezu promicanja prekogranične razmjene – izuzetno trnovito područje za Starmerovu vladu dok se suočava s pritiskom da smanji i legalne i ilegalne migracije.
Svaki konkretan sporazum o mobilnosti mladih bit će dogovoren na razini EU-a, nakon što UK nije uspio postići dogovor o ovom području kao dio “resetiranja” dogovorenog u svibnju. Njemačka je bila jedna od EU zemalja koja se najviše zalagala za liberalizaciju pravila o mladima koji dolaze u Britaniju. Ugovor između Starmera i Merza plod je 18 rundi pregovora, od kojih su tri održana licem u lice u Berlinu, a dva u Londonu. Glasnogovornik njemačkog Ministarstva vanjskih poslova rekao je: “Ugovor će se baviti cijelim nizom naših odnosa”. Ured za vanjske poslove, Commonwealth i razvoj Ujedinjenog Kraljevstva nije odgovorio na zahtjev za komentar do trenutka objave.
Američki nuklearni kišobran bi mogao propuštati kod Europe: Reakcije Berlina i Pariza