Kako i odakle više crpiti riječi kad je ovakav, slobodno možemo reći, idiotizam u pitanju? Eto ga još jedan u nizu primjera suludo bezobraznih silovatelja hrvatskog Jadrana koji ugrožavaju baš sve oko sebe.
Dnevno pišemo o tome kako policija dijeli kazne uzduž jadranske obale, ali to i dalje ne sprječava bahate skipere da ljeti ugrožavaju živote u Hrvatskoj. Novi primjer stiže iz Ravskog kanala, na dijelu između Vele Rave i Dugog Otoka. Čitatelji pišu da je tamo brod “Susidea” koji plovi pod zastavom Velike Britanije kršio hrvatski Zakon i policija bi onog tko je vozio svakako trebala sankcionirati. Vjerujemo, na žalost, da nedjela ne misli prestati činiti pa će vjerojatno biti prilike.
– 100m od obale punim gasom a nama ostaje spašavat naše brodice – napisao nam je čitatelj koji je sliku i poslao.
Nije samo ni do brodica, u pitanju su ljudski životi, jer sumnjamo da je majstor skiper usporio pored nekog od otočkih mjesta, ili da bi mu kojih desetak metara bliže obali išta značilo.
Dragi skiperi PROČITAJTE OVO
U Hrvatskoj je zabranjeno glisiranje uz obalu prema sljedećim zakonima i pravilnicima:
- Pomorski zakonik – osnovni zakon koji propisuje pravila sigurnosti pomorske plovidbe, uključujući zabranu glisiranja na udaljenosti manjoj od 300 metara od obale, osim na posebno označenim područjima gdje je to dozvoljeno.
- Pravilnik o sigurnosti pomorske plovidbe (NN 79/2013 i dopune) – detaljno uređuje uvjete i ograničenja za glisiranje, uključujući pravila za motorne brodice, skutere, jet ski i slična plovila.
Najvažnija pravila prema navedenim propisima:
- Gliseri, skuteri i slična plovila smiju glisirati samo na udaljenosti većoj od 300 metara od obale, i to isključivo na područjima gdje to nije posebno zabranjeno odlukom nadležne lučke kapetanije.
- Zabranjeno je glisiranje u lukama, lučicama i drugim posebno označenim područjima, osim uz posebno odobrenje.
- Kazne za prekršaje iznose od 405 do 6.600 eura, ovisno o težini i okolnostima prekršaja.
- Lučke kapetanije određuju i označavaju područja na kojima je glisiranje zabranjeno ili dozvoljeno, a ta su područja objavljena u službenim pomorskim kartama.
Ova pravila vrijede za cijelo teritorijalno more Republike Hrvatske i unutarnje morske vode, a cilj im je zaštita kupača, ronilaca i drugih sudionika u pomorskom prometu.
J.T.