Američki predsjednik Donald Trump rekao je da će njegova administracija danas početi slati pisma trgovinskim partnerima u kojima će utvrditi jednostrane carinske stope, za koje je rekao da će zemlje morati početi plaćati 1. kolovoza. Trump je novinarima rekao da će oko “10 ili 12” pisama biti poslano danas, a dodatna pisma stići “u sljedećih nekoliko dana”. “Mislim da će do devetog biti svi u potpunosti pokriveni”, dodao je Trump, referirajući se na rok 9. srpnja koji je izvorno postavio zemljama da postignu dogovore sa SAD-om kako bi izbjegle veće uvozne carine kojima je zaprijetio, prenosi Bloomberg.
“Vrijednost će im se kretati od možda 60 ili 70 posto carina do 10 i 20 posto carina”, dodao je. Najviša razina tog raspona, ako se formalizira, bila bi viša od bilo kojih carina koje je predsjednik izvorno naveo tijekom svog uvođenja tzv. “Dana oslobođenja” početkom travnja. One su se kretale od osnovne carine od 10 posto za većinu gospodarstava do maksimalno 50 posto. Trump nije precizirao koje će zemlje dobiti carine niti znači li to da će određena roba biti oporezovana po višoj stopi od druge. Rekao je da će zemlje “početi plaćati 1. kolovoza. Novac će početi stizati u Sjedinjene Države 1. kolovoza”.
Teret carina
Carine obično plaća uvoznik ili posrednik koji djeluje u ime uvoznika. No, često je krajnji potrošač taj koji u konačnici snosi velik dio troškova jer uvoznik veći trošak pretvori u veću cijenu proizvoda pri kupnji. Trump već dugo prijeti da će, ako zemlje ne uspiju postići dogovore sa SAD-om prije sljedećeg tjedna, jednostavno im nametnuti carine.
Prvotno je je 2. travnja najavio svoje takozvane “recipročne” carine, ali ih je pauzirao na 90 dana kako bi zemljama dao vremena za pregovore, uvodeći stopu od 10 posto tijekom tog razdoblja. Do sada su SAD najavile sporazume s Ujedinjenim Kraljevstvom i Vijetnamom te pristale na primirje s Kinom, što je vidjelo da su dva najveća svjetska gospodarstva ublažila uzajamne carine. Na pitanje 3. srpnja stiže li uskoro još dogovora, Trump odgovorio je da “imamo još nekoliko dogovora, ali znate, sklon sam poslati pismo i reći koje će carine plaćati”. “Mnogo je lakše tako”, rekao je.
Indija, Japan, EU…
Vijetnamski sporazum najavio je 2. srpnja, rekavši da će SAD uvesti carinu od 20 posto na vijetnamski izvoz u SAD i stopu od 40 posto na robu koja se smatra prevezenom kroz zemlju – što se odnosi na praksu prema kojoj se komponente iz Kine i drugih zemalja prevoze kroz treće zemlje na putu do SAD-a. Iako su stope niže od carine od 46 posto koju je u početku nametnuo Vijetnamu, više su od univerzalne i minimalne razine od 10 posto. Mnogi detalji sporazuma još uvijek su nejasni, a Bijela kuća još nije objavila uvjete ili proglas kojim se kodificira sporazum. Ipak, investitori koji su s nestrpljenjem iščekivali bilo kakve sporazume između SAD-a i trgovinskih partnera ohrabreni su najavom o Vijetnamu, koja je dovela do porasta cijena dionica američkih proizvođača s pogonima u zemlji. Međutim, mnogi glavni trgovinski partneri, poput Japana, Južne Koreje i Europske unije, još uvijek rade na finaliziranju sporazuma.
Trump je izrazio optimizam u pogledu postizanja sporazuma s Indijom, ali je oštro govorio o izgledima za sporazum s Japanom, predstavljajući Tokio kao teškog pregovaračkog partnera. Ovog je tjedna pojačao svoje kritike, rekavši da bi Japan trebao biti prisiljen “platiti 30 posto, 35 posto ili koji god broj mi odredimo”. Također je 2. srpnja rekao da ne razmatra dodatnu odgodu roka sljedećeg tjedna.
Trump: ‘Kina nas godinama dere!’ Za sve okrivio Nixona i rekao što želi