Rusija vjerojatno želi militarizirati svemir, dok su njezine podvodne aktivnosti također “izuzetno zabrinjavajuće”, rekao je visoki francuski general tijekom rijetke konferencije za novinare danas, prenosi France 24.
Opisujući Kremlj kao “trajnu prijetnju”, načelnik Glavnog stožera obrane Thierry Burkhard rekao je da Rusija Pariz vidi kao glavnog protivnika uglavnom zbog francuske podrške Ukrajini. “To je rekao sam Putin”, dodao je general. Iako Francuska trenutno nije pod prijetnjom izravnog napada Rusije na svoj teritorij, Putin ima “mnoge druge mogućnosti” za vođenje hibridnog ratovanja, uključujući dezinformacije, kibernetičke napade i špijunažu, rekao je Burkhard.
Obrana od Rusije ‘na više frontova’
Sve su to aktivnosti koje Rusija – kao “moćna opasnost” – trenutno provodi, dodao je, metodama poput sabotaže podmorske infrastrukture, kampanja dezinformiranja u Francuskoj i činova špijunaže. General je rekao da se Francuska sada mora braniti od Rusije na više frontova. U svemiru, Rusija jasno radi na “militarizaciji tog područja”, a ruski satelitski manevri imaju za cilj “ometati putanje naših satelita, približiti im se i ometati ih, približiti im se i špijunirati ih”, rekao je Burkhard. Na moru je rekao da ruske nuklearne podmornice redovito ulaze u sjeverni Atlantik i Sredozemno more “očito nastojeći pratiti područja koja su važna nama, ali i Britancima”. U zraku često dolazi do “trenja i interakcija” s ruskim zrakoplovima iznad Crnog mora, Sirije, Sredozemlja i “poneka”“ sjevernog Atlantika, dodao je.
Uvod u Macronov govor o obrani zakazan za nedjelju
Tijekom prve konferencije za novinare koju je održao francuski načelnik Glavnog stožera obrane od 2021., Burkhard je imao za cilj iznijeti prijetnje s kojima se Francuska trenutno suočava uoči govora o obrani predsjednika Emmanuela Macrona u nedjelju na Dan Bastille, na kojem se očekuje da će uključivati važne najave.
Osim Rusije, Burkhard je također istaknuo kako napetosti u drugim dijelovima svijeta – uključujući Bliski istok – doprinose već zahtjevnoj situaciji za francuske trupe. Naglasio je da su “neobuzdana upotreba sile” i “navikavanje na nasilje” postali definirajući elementi globalnog krajolika. Izbjegavajući izravan poziv na povećanje vojne potrošnje, Burkhard je rekao da pronalaženje najboljeg načina za suočavanje s tim izazovima “vjerojatno ima svoju cijenu”. Francuska želi povećati svoj vojni proračun na 67,4 milijarde eura do 2030., s 50,5 milijardi eura za ovu godinu.
London i Pariz potpisali ‘povijesni’ nuklearni pakt: Kapaciteti, okolnosti i reakcija Moskve