Prije nekoliko dana rijeka Drava odnijela je (još) jedan mladi život. Majka i njeno četvero djece po nesnosnim vrućinama koje su vladale i u Belišću došli su se osvježiti uz Dravu. Najmlađe od četvero djece upalo je u rijeku. Majka i devetogodišnji brat pošli su ga spasiti. I sami su upali u snažni vodeni vir. Čovjek koji se zatekao nedaleko od njih odmah im je pritekao u pomoć. Uspio je iz rijeke izvući majku i jedno dijete. Drugo dijete, devetogodišnjaka, nije uspio spasiti. Ćudljiva Drava uzela je još jednu žrtvu.
Zašto podsjećamo na ovaj tužni događaj koji se prije nekoliko dana dogodio kod Belišća, gradića u Osječko-baranjskoj županiji? Radi upozorenja da se smrtonosno zlo iz riječnog korita, koje vreba nemoćne i neiskusne, ne bi ponovilo i na vodotocima u splitskom zaleđu, pogotovu na rijekama Cetini i Rudi.
Minulih dana, prije promjene vremena koje je dovelo do zahladnjenja, na temperaturama koje su se u cetinskom kraju u hladu mjerile 35 i više stupnjeva Celzijevih, osvježenje u jezeru Peruća ili vodama Cetine, Rude i drugih manjih tekućica djelovalo je poput eliksira. Pritom je jezero Peruća najpoželjnije jer je najmanje opasno i za neiskusne. Njegova voda je mirna i neusporedivo toplija nego riječna, a visina vodostaja uz kraj je mala, naročito na lokalitetima koje nazivaju plažama. Mana je što su “plaže” zemljane, a ne šljunčane. I kada se ponegdje postavi šljunak, on s vremenom ostaje na suhom zbog ljetnog pražnjenja jezera za potrebe proizvodnje električne energije u nizu nizvodnih hidroelektrana i posljedično smanjenja vodostaja. Na jezeru, međutim, nema vireva niti snažnih struja koje su svojstvene rijekama.
Na Cetini i drugim tekućicama je posve druga stvar. Na toj se rijeci na pojedinim lokalitetima znaju pojaviti virevi. Čak se i jedan lokalitet rijeke, nekoliko kilometara nizvodno od brane Peruća, naziva Zeleni vir. Drugi je problem učestala varijacija vodostaja Cetine nizvodno od brane i HE Peruća radi čega upućeni Cetinu ne nazivaju rijekom nego reguliranim vodoprovodnikom. Jezero Peruća je sa zapreminom od 570 milijuna metara kubičnih vode veliki spremnik potencijalne električne energije koja se preko turbina HE Peruća, Đale, Kraljevac i Zakučac pretvara u kinetičku hidroelektričnu.
O količini vode koja protječe Cetinom nizvodno od HE Peruća odlučuju dispečeri Hrvatske elektroprivrede, a sve je podređeno potrebama za električnom energijom u pojedinim dijelovima dana pa se količina vode potrebna za proizvodnju hidroelektrične energije u najsnažnijoj HE Zakučac dozira i po nekoliko puta dnevno. U takvim okolnostima visina vodostaja Cetine raste ili pada. Te varijacije znaju na pojedinim lokalitetima stvarati i virove što za slabe poznavatelje ćudljivosti rijeke može predstavljati smrtnu opasnost.
Kupanje na Cetini i plivanje u njenoj vodi neusporedivo je teže nego na moru. Voda Cetine je rjeđa od slane morske. I što je posebni specifikum temperatura vode ove rijeke koja presijeca Sinjsko polje na dva dijela rijetko će dosegnuti 15-16 stupnjeva jer se ne ispušta u korito s ugrijane površine jezera Peruća već iz njegove pribranske dubine. U takvim okolnostima slabiji plivači s mora u vodi Cetine puno teže se održavaju na površini, a k tomu proživljavaju šok hladnoće. Zbog svega toga, bez obzira na nesnosne vrućine u kojima ćemo “uživati” i ovoga ljeta, slabiji plivači moraju pri kupanju u koritu rijeke Cetine biti naročito oprezni i obvezno koristiti pravilo da na rijeku nikada ne idu sami već uvijek u većem društvu u kojemu je bar jedan vrsni riječni plivač.
Posljednja tragedija koja se pamti na Cetini dogodila se prije dvije godine u Trilju. Život u rijeci izgubila je 13-godišnja djevojčica iz Košuta. Ona je s prijateljicama iz Triljskih mažoretkinja te kobne večeri šetala uz rijeku. Kada su došle do plaže zvane Vrbe djevojčica je stala na postavljeni drveni plato i, ispričale su njene prijateljice, uhvatila konopac koji je visio s vrbe da bi se zaljuljala iznad površine vode.
Pala je u rijeku. Prve su pretpostavke bile da je izgubila svijest od mogućeg udarca glavom u drveni plato ili od hladnoće vode zbog čega je njen mladi organizam doživio šok. Njene prestravljene prijateljice dozivale su u pomoć koja je za nesretnu djevojčicu stigla prekasno. Tek je njeno beživotno tijelo izvučeno iz rijeke. Bila je to velika tragedija za kakvu nitko u porječju Cetine i šire ne bi poželio da se ponovi. Zato stalno ponavljanje o potrebi posebnog opreza pri kupanju u hladnoj vodi rijeke Cetine koji nikada nije suvišan.