Predsjednički savjetnik i politički komentator David Gergen umro je u dobi od 83 godine.
Gergen je služio zajedno s četiri predsjednika: Richard Nixon, Gerald Ford, Ronald Reagan i Billa Clintona. Potom je neko vrijeme proveo kao urednik časopisa prije nego što je prešao iz političkog insajdera u TV komentator.
Gergen je umro u umirovlječkoj zajednici u Lexingtonu, Massachusetts, u četvrtak iz Lewy Body Dementia, rekao je njegov sin Christopher, prema New York Times.

Gergen je napisao govore, upućen novinarima i stvorio komunikacijske strategije. Također je pomogao postaviti dnevni red za četiri predsjednika koje je služio, a Clinton je bio jedini demokrat među njima.
Svoju političku karijeru započeo je u Bijeloj kući Nixon i u dva navrata bio direktor komunikacija, prvo do Geralda Forda, a potom i Ronalda Reagana.
Savjetnik je dobio zaslugu za ublažavanje oštre retorike desnice koju su Reaganovi više osoblja željeli koristiti.
Clinton ga je vratio u Bijelu kuću nakon što su brojne političke pogreške postavile njegovu administraciju na pogrešnom tijeku.
Trajao je otprilike godinu dana u Clintonovoj administraciji, gdje su ga neki gledali kao uljeza i u vrijeme kada su ga mnogi republikanci vidjeli kao dezertera.
Nakon odlaska iz vlade, pohvalili su ga predsjednici koje je služio, a ostao je uglavnom neometan zbog pitanja koja su ih zadesila.

Rekao je Washington Post 1981. godine da je sporo razumio Nixonovu krivnju u skandalu s Watergateom. “Bila sam mlada i bila sam previše naivna. Puno me je očvrsnula.”
Desetljećima kasnije, u koloni 2021. za CNN, napisao je da je predsjednik Donald Trump bio “nasilnik – zloban, gadan i nepoštivanje bilo koga na putu.”
Govoreći Bostonski globus 2020. godine, rekao je, “centrizam ne znači podijeliti razliku.”
“Radi se o traženju rješenja, a vi povezuješ ljude. Sretno sam u toj ulozi”, dodao je u to vrijeme.
Visok muškarac, 6 stopa-5, Gergen je postao popularan kod mnogih novinara u Bijeloj kući, curivši informacije dovoljno često da ih se nazva “Sito”, Times zapaženo.

Ali neki novinari nisu bili tako očarani. Mike Kelly, koji je umro 2003. godine tijekom rata u Iraku, bio je jedan od njih.
“Da budem gergeniziran, treba ga vrtjeti Velveteen Hum ovog umirujućeg glasa ovog umirujućeg glasa u stanje takve vrtoglavice da osjećaj onoga što je stvarno nestaje u zamućivanju”, napisao je u Časopis New York Times 1993. godine.
Gergen je Kelly rekao da se često “prodavao radi prodaje.”
Spinning “nije imao nikakve veze s idejama”, rekao je Gergen.
“To nije imalo nikakve veze s bilo čim što je bilo stvarno”, dodao je. “Na kraju je postala prodaja Sizzle bez odreska. Ništa nije bilo povezano s njim. Sve je to bio celofan. Sve je to bilo pakiranje.”

Između svojih tura u Bijeloj kući, Gergen se bavio novinarstvom, postajući glavni urednik Javno mnijenje Časopis 1978. godine. Časopis je objavio Konzervativni američki Enterprise Institute. Također je služio kao urednik i kolumnist u Američke vijesti i svjetsko izvješće sredinom osamdesetih godina. Često se pojavljivao na televiziji i predavao na Sveučilištu Duke i Harvard’s Kennedy School.
Rođen 9. svibnja 1942. u Durhamu u Sjevernoj Karolini, njegov otac bio je predsjedavajući odjela za matematiku u Dukeu. Diplomirajući na Yaleu s diplomom američkih studija 1963. godine, Gergen je bio pripravnik u uredu demokratskog guvernera Sjeverne Karoline, Terry Sanford, za tri ljeta.
Nakon što je stekao diplomu na Harvardu, pridružio se mornarici 1967. godine, služeći kao časnik na brodu u Japanu. Oženio se britanskom, Anne Wilson, s kojom je iste godine upoznao na slijepog sastanka.
Gergen je preživjela njegova supruga, njegov sin i kći, dva brata i petero unučadi.