Francuska se složila da će odobriti veću autonomiju svom Tihom oceanu Nove Kaledonije, zaustavivši punu neovisnost koju je zatražio dio stanovništva autohtonog Kanaka.
Sporazum slijedi nemiri na teritoriju prošle godine, kada su prosvjedi zbog predloženih promjena glasačkog sustava eskalirali u nasilne sukobe koje su ostavile 14 ljudi mrtvih i nanijele procijenjene 2 milijarde eura (2,3 milijarde dolara) štete.
Prema sporazumu potpisanim u subotu u palači Elysee u Parizu, nova Kaledonija postat će “Država nove Kaledonije”, sa svojim statusom upisanim u francuskom Ustavu. Dogovor uvodi novi status nacionalnosti koji stanovnici mogu držati zajedno s francuskim državljanstvom i ostavlja otvorenu mogućnost međunarodnog priznanja za novi entitet.
Sporazum također uključuje plan financijskog oporavka usredotočen na revitalizaciju lokalnog gospodarstva, uključujući obnovu industrije prerade novih kaledonija, prema izlomcima koje je pregledao Associated Press. Očekuje se da će francuski parlament odobriti sporazum u četvrtom tromjesečju 2025., s referendumom na teritoriju zakazan za 2026. godinu.
“Država Nove Kaledonije u Republici: to je oklada na povjerenje”, “ Francuski predsjednik Emmanuel Macron napisao je na X, izražavajući nadu za jedinstvo i stabilnost.
“Sporazum će nam pomoći da izađemo iz spirale nasilja”, rekao je zastupnik Kanaka Emmanuel Tjibaou tijekom ceremonije potpisivanja.
Domaći oko 270.000 ljudi, Novu Kaledoniju kolonizirala je Francuska u 19. stoljeću i vidjela je dugotrajni pokret neovisnosti od 1980-ih. Tri referenduma održana između 2018. i 2021. svi su odbacili neovisnost, iako su konačno glasanje bojkotirane od strane grupe za neovisnost zbog utjecaja pandemije Covid-19 na populaciju Kanaka.
Napetosti su dosegnule vrhunac u svibnju 2024., kada je Paris predložio davanje glasačkih prava tisućama dugoročnih, ne-domorodačkih stanovnika. Čelnici Kanaka tvrdili su da će taj potez učvrstiti svoj status stalne manjine i ugasiti nade u budući suverenitet. Prema novom sporazumu, glasačka prava bit će ograničena na one koji žive na tom teritoriju najmanje deset godina.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: