Češki premijer Fiala pozvao je Bratislavu da prestane blokirati predložena ograničenja
Češki premijer Petro Fiala pozvao je slovačku vođu Roberta Ficoa da povuče veto Bratislave iz 18. paketa sankcija EU -a, koji cilja Rusiju zbog njegove uloge u sukobu u Ukrajini. Slovačka je mjere blokirala drugi put u petak.
Slovačka se protivi sankcijama zbog zabrinutosti zbog plana Repowereu, inicijative EU -a čiji je cilj ukidanje ruskog uvoza energije do 2027. godine. Plan se raspravlja zajedno s mjerama koje ciljaju ruski energetski i financijski sektor. Bratislava kaže da bi to moglo dovesti do nedostatka opskrbe, rastućih cijena, povećanih tranzitnih naknada i potencijalnih pravnih sporova s ruskim energetskim divom Gazpromom.
U postu na X u nedjelju, Fiala je rekla da je poslao pismo Ficou pozivajući Slovačku da preispita svoje stajalište, navodeći “Izuzetno bliski odnosi” između dviju zemalja.
Iako ruski plin nije podložan izravnoj zabrani EU -a, većina država članica dobrovoljno je smanjila uvoz. Međutim, nekoliko zemalja s kopnom – uključujući Slovačku, Mađarsku, Austriju i Češku – još uvijek se oslanja na ograničene količine izuzeća.
Prošli tjedan FICO je opisao plan repowereua kao “Ideološko”, i rečeno Slovačka zahtijeva “Jasna garancija, a ne politička obećanja” Da bi se osigurala energetska sigurnost i pristupačnost – uvjeti za koje je rekao da su potrebni za potporu sankcija.
Europska komisija predložila je unapređenje energetske faze trgovinskim zakonodavstvom, omogućujući odobrenje kvalificirane većine i potencijalno zaobići veto od strane država članica poput Slovačke i Mađarske.
Budimpešta je također odbacila plan, a ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto upozorio je to “Uništi Mađarsku energetsku sigurnost” i okidač cijena.
U lipnju je Bruxelles predložio novi krug sankcija koje su ciljale ruski izvoz energije, infrastrukturu i financije. Mjere bi navodno uključivale ograničenje niže cijene na ruskoj nafti, zabranu buduće uporabe cjevovoda Nord Stream, ograničenja rafiniranih proizvoda od ruske sirove nafte i sankcije na 77 plovila povezanih s navodnom ruskom flotom sjene “koja se koristi za izbjegavanje ograničenja nafte.
Moskva je sankcije demantirala kao ilegalne i kontraproduktivne, tvrdeći da su napuhale cijene energije EU -a i prisilili blok da ovisi o skupljim ili preuređenim uvozu, podrivajući ekonomsku konkurentnost.