Španjolska se suočava s paradoksalnom situacijom kad je riječ o suradnji s kineskim tehno divom Huaweijem. Naime, iako je Huawei izbačen iz španjolske 5G mreže zbog sigurnosnih razloga, istodobno mu je povjeren tehnički nadzor nad pravosudnim prisluškivanjima. Ministarstvo unutarnjih poslova Španjolske potpisalo je ugovore vrijedne 12,3 milijuna eura s Huaweijem za upravljanje digitalnim pohranjivanjem sadržaja sudskih prisluškivanja, uključujući niza korupcijskih afera, svih onih koje su naručili suci i tužitelji, prenosi Euronews.
Prema informacijama koje je objavio španjolski medij The Objective, sustav koji se koristi zove se Huawei OceanStor 6800 V5 – riječ je o vrhunskim serverima za digitalnu pohranu, osmišljenima za čuvanje i klasifikaciju zakonski presretnutih komunikacija koje provode sigurnosne službe. Dodjela ugovora provedena je kroz redoviti postupak javne nabave i navodno je usklađena s pravilima Nacionalnog kriptološkog centra.
Ovo nije prvi put da Huawei sudjeluje u španjolskim sigurnosnim sustavima. Kineska tvrtka već je ranije bila angažirana u razvoju sustava legalnih prisluškivanja SITEL, što je izazvalo nelagodu u dijelovima Nacionalne policije i Civilne garde. Izvori iz tih institucija izražavaju zabrinutost zbog “strateške nedosljednosti” – dok se strane softverske platforme pomno nadziru, osjetljivi sigurnosni podaci i dalje su dostupni tvrtki bliskoj Komunističkoj partiji Kine. OceanStor je moćan sustav za pohranu podataka i konkurira zapadnim proizvođačima poput Dell EMC-a, IBM-a i Hitachija, ponajprije zahvaljujući nižoj cijeni. Upravo ta cjenovna prednost omogućila je Huaweiju širenje na tržištima diljem svijeta.
Suprotan smjer od ostatka Europe
Odluka španjolskih vlasti da nastave suradnju s Huaweijem u osjetljivim pravosudnim pitanjima uvelike odudara od aktualnog europskog smjera. Jer Europska unija pojačava pritisak na države članice da uvedu strože mjere prema kineskim dobavljačima, osobito nakon što je Njemačka postigla dogovor s glavnim teleoperatorima (Deutsche Telekom, Telefónica, Vodafone) o postupnom uklanjanju opreme Huaweija i ZTE-a iz mreža. Dosad je deset država članica EU-a uvelo razne oblike ograničenja za kineske dobavljače. Velika Britanija i Švedska izravno su zabranile korištenje njihove opreme u ključnim dijelovima 5G mreže, dok je Francuska, bez službenog popisa, efektivno isključila kineske kompanije iz svojih mrežnih sustava. Washington i Bruxelles odavno su zauzeli čvrst stav. Američki veto na Huawei traje još od prve administracije Donalda Trumpa, a Europska komisija je već 2020. preporučila isključenje “dobavljača visokog rizika” iz 5G implementacije, iako nije izrijekom imenovala kineske divove.
Huawei više nije u 5G jezgrenoj mreži
Iako španjolska vlada formalno nikada nije donijela izričitu zabranu Huaweija ili sličnih kompanija, praksa na tržištu pokazuje da je kineski div de facto eliminiran iz kritične telekomunikacijske infrastrukture. Telefónica je povjerila Nokiji zadnji dio jezgre svoje 5G mreže, čime je završeno potpuno povlačenje Huaweija iz ključnih sustava. Sva tri glavna španjolska operatera – Telefónica, Orange i Vodafone – u potpunosti su uklonila Huaweijevu opremu iz svoje core mreže.
Inače, diplomatski odnosi između Španjolske i Kine ojačani su dolaskom kineske automobilske kompanije Chery u Barcelonu i interesom brenda MG za pokretanje proizvodnje u Galiciji. Vlada premijera Pedra Sáncheza ne želi riskirati te investicije agresivnijim potezima prema kineskim tehnološkim tvrtkama. Pedro Sánchez već je ranije istupio kao jedan od rijetkih europskih čelnika koji otvoreno zagovara prisutnost Huaweija, tvrdeći da kompanije ne treba isključivati zbog njihove zemlje porijekla. Taj stav dosad nije polučio promjene u Bruxellesu, koji nastavlja pritiskati Španjolsku – bez uspjeha.