Jensen Huang, šef najmoćnije svjetske kompanije za proizvodnju čipova, Nvidije, odlučio je otputovati u Kinu, a prema navodima američkih medija, ondje će u srijedu održati i konferenciju za novinare. Prije puta dobio je jasno upozorenje od dvoje senatora iz dviju američkih stranaka, koje su po pitanju zaštite izvoza čipova u Kinu usklađene i jedinstvene. Ukratko, upozorili su ga da pripazi s kim se u Kini sastaje uz savjet da se kloni svih kompanija s crne liste jer one pomažu vojsci i državi. No, Huang ima drukčije mišljenje koje je jasno izrazio uoči putovanja. Naime, izvršni direktor Nvidije Jensen Huang pokušao je umanjiti američke strahove da bi čipovi njegove kompanije mogli pomoći kineskoj vojsci, uoči svog novog posjeta Kini dok nastoji održati ravnotežu između interesa Washingtona i Pekinga. U intervjuu za CNN emitiranom u nedjelju, Huang je izjavio da “ne trebamo brinuti” o mogućem korištenju američke tehnologije u kineskoj vojsci jer “oni se na to jednostavno ne mogu osloniti”.
“Pristup toj tehnologiji može biti ograničen u bilo kojem trenutku. Osim toga, Kina već sada raspolaže velikim računalnim kapacitetima”, rekao je Huang. “Kineskoj vojsci sigurno ne trebaju Nvidia čipovi niti američki tehnološki paketi kako bi razvijala svoje vojne sposobnosti”, dodao je. Njegovi komentari dolaze u kontekstu višegodišnje američke politike koja zabranjuje izvoz najnaprednijih čipova za umjetnu inteligenciju kupcima u Kini i posljednjih upozorenja obiju američkih stranki.
Huang je pritom ponovio ranije kritike prema takvoj politici, ustvrdivši da je taktika izvozne kontrole kontraproduktivna kada je riječ o cilju američke dominacije u tehnologiji. “Želimo da američka tehnologija postane globalni standard… a da bismo to postigli, moramo doći do svih AI developera u svijetu”, rekao je Huang i naglasio da se polovica svjetskih stručnjaka za umjetnu inteligenciju nalazi u Kini.
Dodao je da, ako SAD želi voditi u području AI-ja, američka tehnologija mora biti dostupna svim tržištima – uključujući i kinesko. Najnovije američke restrikcije na izvoz Nvidijinih proizvoda Kini uvedene su u travnju i očekuje se da će kompaniji prouzročiti gubitke u milijardama dolara. U svibnju je Huang izjavio da su čipovske zabrane već prepolovile Nvidijin udio na kineskom tržištu.
Intervju za CNN dogodio se samo nekoliko dana prije njegova drugog ovogodišnjeg posjeta Kini, dok kompanija navodno radi na novom čipu koji bi bio usklađen s posljednjim američkim izvoznim ograničenjima. Prošlog tjedna Huang se sastao s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, a iz Kongresa je dobio upozorenje da tijekom svog posjeta Kini ne smije kontaktirati kompanije povezane s kineskom vojskom, obavještajnim strukturama ili organizacijama s američke crne liste izvoza.
Prema riječima Daniela Newmana, izvršnog direktora savjetničke tvrtke The Futurum Group, Huangov nastup na CNN-u pokazuje koliko pažljivo pokušava balansirati između dviju sila. “On mora hodati po rubu kako ne bi uznemirio Trumpovu administraciju”, rekao je Newman. “Istovremeno želi zadržati poziciju u kojoj će Kina, ako se uvjeti promijene, moći ponovno ulagati u Nvidijinu tehnologiju.”