Marc Llistosella (58), izvršni direktor globalnog koncerna Knorr-Bremse, u intervjuu za “Handelsblatt” upozorava na neizbježan kolaps zakonskog mirovinskog sustava. Kako prenosi i njemački Bild, Llistosella oštro kritizira političare zbog njihove šutnje: “Tko se usudi otvoreno reći da naš mirovinski sustav za deset godina više neće funkcionirati na ovaj način?”.
Brojke su, prema Llistoselli, neumoljive. Od gotovo 84 milijuna stanovnika u Njemačkoj, čak 21 milijun već prima starosnu mirovinu. Uskoro će im se pridružiti još sedam milijuna novih umirovljenika – ljudi koji trenutačno svojim visokim primanjima značajno podupiru sustav. Logična posljedica njihovog umirovljenja je drastično smanjenje broja uplatitelja doprinosa uz istovremeni porast izdataka za mirovinsko osiguranje.
Već danas, takozvani “generacijski ugovor”, prema kojem aktivni radnici financiraju mirovine sadašnjih umirovljenika, više nije održiv. Kako bi se ispunila stečena prava umirovljenika, država je samo u 2024. godini morala ubrizgati rekordnih 117,9 milijardi eura iz poreznih prihoda.
Llistosella smatra da političkim vođama nedostaje iskrenosti. Njegova računica je jednostavna: kako društvo stari, tako će se smanjivati i porezni prihodi. To znači da se mirovine više neće moći spašavati novcem iz proračuna.
Šef Knorr-Bremse stoga zahtijeva: “Ulijte ljudima napokon čistog vina!”. Pritom navodi nekoliko primjera bolnih istina koje se moraju javno izgovoriti:
Spašavanje industrije čelika i automobila? S “najvišim troškovima energije i rada” u svijetu, to je jednostavno nemoguće.
Prodaja ključnih poduzeća? Često je to jedina šansa za gospodarstvo. Kao primjer navodi preuzimanje švedskog automobilskog diva Volvo od strane kineskog koncerna Geely.
Energetska tranzicija? Dovest će do “masovnih poremećaja” i bit će “vrlo skupa za sve nas”.
Posljedica svega je, zaključuje, smanjenje ekonomske baze Njemačke. Kako bi zemlja u budućnosti ostala u vrhu svjetske ekonomije, politika i gospodarstvo morali bi se, prema Llistoselli, više nego ikad usmjeriti na tržišne niše te “visoke i vrhunske tehnologije” – što se, kako tvrdi, u praksi trenutačno ne događa.