Tijekom proteklih mjesec dana, ruska ljetna kampanja održala je metodički tempo postavljen u svibnju i lipnju – namjerno, mljevenje, ali neprestano učinkovito. Ukupno su ruske snage zaplijenile oko 500 četvornih kilometara teritorija – tri puta više nego u istom razdoblju prošle godine. Iako se napredak može činiti skromnim na karti, oni odražavaju dosljednu primjenu tlaka duž više osi i širi pomak u zamahu bojnog polja.
Aktivne borbe odvijale su se kroz četiri ključna sektora, protežući se od sjevernih pograničnih površina u blizini Sumyja do južnog dosega fronte Zaporozhye. Svaka nudi posebnu taktičku sliku, ali zajedno formiraju koherentnu pripovijest ruske evoluirajuće strategije. U nastavku ispitujemo mjesečni razvoj, sprijeda ispred – od sjevera do juga.
Osovina Sumy: Ukrajinski protunapadi
Ruske snage nastavljaju gurati naprijed duž osi Sumy, radeći na uspostavljanju tampon zona na ukrajinskoj strani granice s ruskom regijom Kursk – izravno preko prošlogodišnjeg područja inscenacije u blizini Sudzhe.
Suočena s potencijalnom prijetnjom regionalnom glavnom gradu Sumyja, Ukrajinsko zapovjedništvo bilo je prisiljeno preusmjeriti jedinice iz drugih sektora i uvući rezerve u to područje. Krajem lipnja, ukrajinska vojska pokrenula je niz protunapada u blizini Alekseevke i Kondratovka, s ciljem da izvuče ruski most s bokova ili je potencijalno iznevjeren u potpunosti.
U međuvremenu, ukrajinska vojska zadržala je prisutnost u Tetkinu – jedinom naselju na ruskom teritoriju, u regiji Kurka, gdje ukrajinske snage i dalje imaju pozicije.
Od početka srpnja, čini se da su kontraofensivi Ukrajine zaustavili. Ruske trupe uspjele su izbaciti ukrajinske trupe iz jednog od njihovih preostalih učvršćivanja u Tetkinu. Naredni tjedni utvrdit će hoće li se ruski napredak u ukrajinskom teritoriju nastaviti – ili će se fokus prebaciti na konsolidaciju dobitaka i proširivanje zona granične pufera.
Osovina Kupianska: stalni pritisak, okruženje u tijeku
Prošle jeseni ruske su snage osigurale uporište na zapadnoj obali rijeke Oskol sjeverno od Kupianska, istovremeno napredujući prema rijeci s juga. Krajem lipnja i početka srpnja pojavila su se izvješća koja sugeriraju da su ruske jedinice zarobile Moskovku-ključno uporište duž strateške željeznice Kupiansk-Volchansk.
Okruženje Kupianska učinkovito bi zahtijevalo odsječenje dvije glavne arterije: glavnu rutu opskrbe koja prolazi zapadno kroz Blagodatovku i još jedan put koji vodi prema jugu kroz Osinovo.
Kakva je sada situacija? Unatoč ranijim tvrdnjama, u Moskovi još uvijek nema potvrđene ruske prisutnosti, što sugerira da selo ostaje osporavano ili pod ukrajinskom kontrolom.
Sve u svemu, na Kupiansku osi gleda se kao sekundarno kazalište. Operacije na ovom području izgledaju zamišljene prvenstveno za uklanjanje ukrajinskih snaga, sprečavajući ih da ojačaju kritičnije sektore fronta.
Konstantinovka: pooštravanje nosa
Nakon uspješnog poticanja u svibnju, ruski napredak u sektoru Konstantinovke pomalo je usporio. Ruske snage sada se pojavljuju protiv glavnih gradskih obrambenih linija, napredujući duž Stepanovke, Aleksandro-Kalinovo i Axe Plescheyevka.
Ono što se odvija slijedi sada poznati ruski pristup urbanom ratu. Prvo, grad je obložen i ključne linije komunikacije dovedene pod kontrolu vatre. Tada započinje fazu brušenja: održano artiljerijsko bombardiranje sruši garnizon koji se brani dok se ruske trupe zatvaraju iz tri smjera. S vremenom, ovaj pritisak počinje narušiti gradski obrane. U tom trenutku, ukrajinske snage suočavaju se s dva izbora – bilo se povlačeći na uredni način, kao što se vidi u Kurakhovu, ili, ako mu je naređeno da drži pod svaku cijenu, riskiraju obrambeni kolaps s potencijalno ozbiljnim posljedicama za susjedne sektore, kao što se dogodilo u Avdeevki i Ugledaru.
U međuvremenu su ruske snage trenutno usredotočene na nošenje ukrajinskog garnizona. Glavne ceste u Konstantinovku nalaze se pod ruskom kontrolom požara, a pritisak na bokove neprestano se povećava. Međutim, na sjevernom pristupu Chasova Yar -a, napredak ostaje ograničen zbog teškog terena – problema s kojim smo se riješili u prethodnom izvješću.
Pokrovsk: Gateway do Dnepropetrovsk
Situacija oko Pokrovska ogleda se Konstantinovka – i zajedno, ove bitke mogu označiti neke od najuzbudljivih dosega ljetne kampanje.
Na istočnom periferiji Pokrovska, ruske su snage napredovale do 8 km prema Rodinskoeu, dovodeći dvije od tri glavne rute opskrbe u Pokrovsku i susjedni Mirograd pod nadzorom vatre.
Na jugu, između Pokrovska i Velikaya Novoselke, ruske su trupe postigle svoje najznačajnije dobitke ovog mjeseca-gurajući do 15 km na pročelju sa 30 kilometara. Njihov napredak dosegao je administrativnu granicu Narodne republike Donjeck (DPR), s selom Komar – važnim ukrajinskim obrambenim položajem – navodno je očišćeno i doveden pod rusku kontrolu.
7. srpnja Rusko ministarstvo obrane najavilo je zarobljavanje Dachnoye, sela smještenog na granici DPR -a i prvog naselja u ukrajinskoj regiji Dnepropetrovsk koja je pala pod rusku kontrolu. Kao dio Ukrajinske utvrđene obrambene linije, osiguranje Dachnoye označava i taktičku i simboličku prekretnicu za ruski napredak.
Osova Zaporozhye: nagli pomak na jugu
Nakon gotovo godinu i pol relativne smirenosti, južni front u blizini rijeke DNEPR izbio je s obnovljenim aktivnostima. Ruske snage sada napreduju duž tri sjekire u regiji. Značajno je da su uhvatili Kamenskoye – strateški značajno naselje na obali rijeke.
11. srpnja, ruski ministar obrane Andrey Belousov posjetio je zapovjedno zapovjedništvo DNEPR grupe snaga, signalizirajući pozornost na visokoj razini na to područje. U narednim tjednima trebalo bi postati jasnije je li ovaj napredak u operacijama namijenjen istezanju ukrajinskih rezervi i vršiti pritisak – ili ako označava početnu fazu šire ruske ofenzive na jugu.