Huawei je u drugom tromjesečju 2025. zauzeo vodeću poziciju na kineskom tržištu pametnih telefona prvi put u više od četiri godine, unatoč općem padu isporuka od četiri posto u odnosu na isto razdoblje lani. Prema najnovijem izvješću IDC-a „Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker”, ukupan broj isporučenih uređaja u Kini pao je na 69 milijuna, čime je prekinut niz od šest uzastopnih kvartala rasta. Uzroci pada leže u ograničenom učinku državnih subvencija i niskom povjerenju potrošača.
U takvom gospodarski neizvjesnom okruženju, Huawei je isporučio 12,5 milijuna uređaja i osvojio tržišni udio od 18,1 posto, unatoč blagom padu od 3,4 posto. Will Wong, viši istraživač u IDC-ovom odjelu za potrošačku elektroniku u Azijsko-pacifičkoj regiji, istaknuo je kako Huawei duguje oporavak „snažnoj privlačnosti brenda i učinkovitoj kontroli distribucije”. Na drugom je mjestu Vivo s 11,9 milijuna isporuka, što predstavlja pad od 10,1 posto, dok je Oppo na trećem mjestu s 10,7 milijuna uređaja, što je 5 posto manje nego lani.
Jedini proizvođač među pet vodećih koji je ostvario godišnji rast bio je Xiaomi, zahvaljujući popularnosti među cjenovno osjetljivijim kupcima, dodao je Wong. Apple je zauzeo peto mjesto s 9,6 milijuna isporučenih uređaja, što je pad od 1,3 posto. Unatoč padu, Apple je uspio ublažiti gubitke prilagodbom cijena, čime su neki modeli iPhonea 16 i 16 Pro postali prihvatljivi za državne subvencije.
Opasnosti za oporavak
IDC je pritom upozorio na prepreke povezane s provedbom kineskog programa subvencija. Arthur Guo, viši analitičar IDC-a u Kini, istaknuo je da su kašnjenja i poremećaji u provedbi mjera umanjili učinak na tržišnu potražnju. „Očekujemo postupni nastavak subvencioniranja”, rekao je, ali je upozorio da će šira gospodarska nesigurnost i dalje potkopavati povjerenje potrošača. Iako je nedavno primirje između SAD-a i Kine djelomično smanjilo geopolitičke napetosti, Guo smatra da je oporavak tržišta pametnih telefona „malo vjerojatan u kratkom roku”, budući da kinesko tržište u drugoj polovici godine ulazi u „složeniju fazu”.