Američki predsjednik Donald Trump ublažio je svoj borbeni stav prema Kini kako bi povećao šanse za sastanak sa svojim kineskim kolegom Xi Jinpingom i osigurao trgovinski sporazum s drugim najvećim svjetskim gospodarstvom, izvijestio je američki Bloomberg, pozivajući se na ljude upoznate s tim pitanjem.
Samit između Trumpa i Xija sada se čini vjerojatnim nakon što se američki državni tajnik Marco Rubio prošli tjedan sastao s kineskim ministrom vanjskih poslova Wang Yijem u Maleziji. Rubio je sastanak opisao kao “pozitivan” i rekao da obje strane snažno žele summit vodstva. Kineska vlada je, s druge strane, nazvala razgovore “pragmatičnim i konstruktivnim”. Trump je sada više zainteresiran za potpisivanje ugovora o trgovini s Pekingom i slavlje brze “pobjede” nego za rješavanje temeljnih uzroka trgovinskih neravnoteža, rekli su izvori mediju.
To je u suprotnosti s njegovim ranijim stavom, koji se usredotočio na smanjenje američkog trgovinskog deficita agresivnim carinama. U travnju je Trump nametnuo široke carine na više od 90 zemalja, uključujući Kinu. Peking je uzvratio, što je dovelo do carinskog zastoja koji je dosegao vrhunac od 145% carina za SAD i 125% za Kinu. Razgovori u Ženevi u svibnju doveli su do privremene suspenzije većine novih carina.
Čipovi u fokusu
U utorak je Trump rekao da će se SAD boriti protiv Kine “na vrlo prijateljski način”, sugerirajući da preferira pregovore umjesto konfrontacije. Ministar financija Scott Bessent nagovijestio je da bi SAD mogao odgoditi rok za ponovno uvođenje tarifa 12. kolovoza, koji bi trebao povećati tarife na kinesku robu na 145%.
Osoba upoznata s planom rekla je za Bloomberg da bi primirje moglo biti produljeno za tri mjeseca. Trumpov blaži trgovinski stav izazvao je trenje među savjetnicima, od kojih neki žele stroži stav prema Pekingu, izvijestio je medij. Ranije su SAD dopustile proizvođaču čipova Nvidiji da nastavi prodaju svojih (ipak degradiranih) H20 čipova Kini, unatoč ranijim obećanjima da će tehnologiju umjetne inteligencije držati podalje od Pekinga. Neki dužnosnici tvrde da će ublažavanje pravila o čipovima ohrabriti kineske tehnološke tvrtke, dok drugi, uključujući ministra trgovine Howarda Lutnicka i tehnološkog savjetnika Bijele kuće Davida Sacksa, ograničeni izvoz čipova smatraju dijelom pobjede u utrci umjetne inteligencije. “Želite prodati Kinezima taman dovoljno da se njihovi programeri ovise o američkom tehnološkom paketu”, rekao je Lutnick za CNBC.
Trump uoči carinskih pregovora s Kinom: Xi je ‘strog’ i težak