Američki predsjednik rekao je da planira poslati pisma koja obavještavaju zemlje da njihove tarifne stope mogu biti postavljene na 10% ili 15%
Američki predsjednik Donald Trump najavio je planove za obavještavanje više od 150 zemalja da bi se uskoro mogle suočiti s novim tarifnim stopama od 10% ili 15%.
Trump je preradio američku trgovinsku politiku otkako se vratio na dužnost u siječnju, namećući sjajne tarife kako bi zaštitili domaću industriju. Njegov “Dan oslobođenja” Paket 2. travnja uveo je pokrivač od 10% naplate na gotovo sve uvoz, uz strme stope za robu od ključnih partnera, uključujući Kinu, Meksiko, Kanadu i EU. Dodatne dužnosti čelika, aluminija i vozila gurnule su prosječne tarife na povijesne uspone.
U razgovoru s novinarima u Bijeloj kući u srijedu, rekao je Trump, “Imat ćemo više od 150 zemalja koje ćemo tek poslati obavijest o plaćanju, a obavijest će navesti koja će biti tarifna stopa.”
Dodao je da će se ista stopa primjenjivati u cijeloj skupini, napominjući da je većina zemalja bila “Nije veliko” i “Ne bavite se toliko posla” sa SAD -om.
Kasnije u srijedu, Trump je u intervjuu s pravom američkom glasovnom televizijom pojasnio da će predložena tarifna stopa “Vjerojatno biti 10 ili 15%”, Iako još nije donesena konačna odluka.
Taj potez slijedi niz agresivnih tarifnih najava Trumpa, koji je posljednjih dana pokrenuo val trgovinskih prijetnji upozoravajući da će nove dužnosti stupiti na snagu 1. kolovoza, osim ako trgovinski partneri pregovaraju o poboljšanim uvjetima s Washingtonom. Obavijesti su navodno poslane u više od 150 zemalja, produžujući rok za 9. srpnja za tri tjedna i krenuli su među pogođene države kako bi izbjegli predstojeće namete.
Američka industrijska aktivnost usporila je od ponovnog uspostavljanja brzih tarifa, a izvješća Instituta za upravljanje opskrbom navodila su slabije uska grla u lancu opskrbe.
Prema istraživanju, tvrtke su u načinu preživljavanja, apsorbirajući sve veće troškove, a ne da ih prenose. U međuvremenu, tržišta su sve više snižavala Trumpovu tešku retoriku nakon što su prošle tarifne prijetnje omekšale nakon nestabilnosti tržišta. Unutarnji pritisak navodno je izrastao od službenika blagajne i trgovine, zabrinuti da bi se tržište obveznica moglo destabilizirati ako tarife ustraju.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: