Sutkinja Trgovačkog suda u Zadru Ardena Bajlo odbila je većinu zahtjeva stečajnog upravitelja Slavka Cerjana za nagradu u stečajnom postupku nad tvrtkom Alfa Koić j.d.o.o., čiji je vlasnik 60-godišnji Ante Koić pravomoćno osuđen zbog bespravne gradnje na Velebitu. Cerjanu je odobreno 25 tisuća eura. Zatražio je, naime, čak 73.204,21 eura, dok su sve prijavljene tražbine vjerovnika iznosile manje od tog iznosa.
– Odobravanjem zatražene nagrade izgubio bi se smisao ovog konkretnog postupka jer bi veći iznos novaca bio potrošen na nagradu i trošak stečajnog upravitelja nego na namirenje vjerovnika – obrazožila je sutkinja Bajlo.
Koić je u siječnju pravomoćno osuđen na godinu dana zatvora, uvjetno na pet godina, zbog bespravne gradnje devet objekata na zaštićenom području Parka prirode Velebit. Iako se pozivao na stočarsku djelatnost, utvrđeno je da su objekti bili namijenjeni stanovanju ili turističkom najmu, dok su na terenu inspektori pronašli nula grla stoke, iako je u dokumentima bilo prijavljeno više od 300.
Unatoč tome, njegova tvrtka je godinama primala poticaje u iznosu većem od 8,6 milijuna kuna, a sve je kulminiralo pokretanjem stečaja u listopadu 2024., netom prije pravomoćne presude. Dug tvrtke iznosio je 31.234 eura, dok imovina – uključujući stoku i nekretnine – vrijedi više od milijun eura.
U takvom kontekstu, stečajni upravitelj Cerjan podnio je krajem ožujka zahtjev za nagradu, tvrdeći da je zbog opsega posla i realne procjene imovine zaslužio više od 73 tisuće eura. U obrazloženju se detaljno nabraja sve što je učinio – od obilazaka imovine, sastanaka s Hrvatskim šumama, veterinarskim stanicama, izrade dokumentacije za prijave na natječaje, sve do pravne pomoći koju je navodno pružila odvjetnica Tea Gaternig.
No, sud je odlučno odbacio velik dio argumentacije. Istaknuto je kako su sve navedene radnje uobičajeni dio posla stečajnog upravitelja, a angažiranje odvjetnika nije prethodno odobreno od strane vjerovničkog vijeća. Štoviše, sud smatra da “stečajni upravitelj posjeduje stručnu izobrazbu za obavljanje tih poslova samostalno”, te da se ne može retroaktivno opravdavati uvećana nagrada za usluge koje nije bilo potrebno vanjski naručivati.
Pored toga, dodatno je sporno što bi prihvaćanjem cijelog Cerjanovog zahtjeva veći iznos novca otišao njemu nego svim vjerovnicima zajedno, uključujući državne institucije poput Ministarstva financija i Porezne uprave.
Svrha stečajnog zakona je skupno namirenje vjerovnika, a ne nagrađivanje upravitelja iznad realnih granica”, stoji u obrazloženju sutkinje Bajlo.
U konačnici, Cerjanu je priznato 25 tisuća eura bruto za obavljeni posao, dok mu je za dokumentirane troškove – putne i materijalne – odobreno dodatnih 4.748 eura, uz napomenu da buduće troškove treba pravdati dodatnim podneskom.
– U odnosu na trošak i to osobito putni trošak za napomenuti je da je stečajni upravitelj u tri navrata od suda zatražio različite iznose putnog troška, pa je sud uzeo u obzir posljednji podnesak koji se odnosi na trošak i to onaj od 16. lipnja 2025. u kojem je iskazan putni trošak u iznosu od 4.612,20 eura i materijalni trošak u iznosu od 135,80 eura koji troškovi su dokumentirani i obrazloženi. Za napomenuti je da sud ne može odobriti budući predvidivi putni trošak kako je to zatražio stečajni upravitelj, već će stečajni upravitelj zadržati iznos potreban za predvidivi trošak nakon čega će odobrenje istog dokumentiranim i obrazloženim podneskom zatražiti od suda – obrazložila je Bajlo.
Sljedeći korak u postupku očekuje se na ročištu zakazanom za 15. siječnja 2026., kada će biti odlučeno hoće li se nastaviti poslovanje “Alfa Koića” temeljem stečajnog plana.