Zemlje članice EU-a dogovorile su 18. paket sankcija uvedenih protiv Rusije zbog agresije na Ukrajinu, objavila je danas Kaja Kallas, glavna diplomatkinja bloka, prenosi Euronews.
“EU je upravo odobrio jedan od svojih najjačih paketa sankcija protiv Rusije do sada”, poručila je Kallas na X-u. Sporazum slijedi nakon objave Slovačke da je spremna podržati paket nakon što ga je šest puta blokirala zbog zabrinutosti oko postupnog ukidanja mogućnosti nabavke ruskog plina.
Paket uključuje snižavanje gornje granice cijene ruske nafte G7 na 47,6 dolara po barelu (granica će se korigirati prema cijeni), izvijestio je Reuters, pozivajući se na neotkrivene diplomatske izvore. Nadalje sadrži sankcije protiv 105 plovila ruske “flote u sjeni” i njihovih omogućitelja, ruskog bankarskog sustava te zabranu otvaranja plinovoda Sjeverni tok 1 i 2 koji prolaze ispod Baltičkog mora.
“Vršimo veći pritisak na rusku vojnu industriju, kineske banke koje omogućuju izbjegavanje sankcija i blokiramo izvoz tehnologije koja se koristi u dronovima”, rekla je Kallas. EU prvi put sankcionira najveću indijsku rafineriju ruskog naftnog diva Rosnjefta. Blok dodatno cilja “one koji indoktriniraju ukrajinsku djecu”, rekla je Kallas.
Uloga Slovačke
“U ovom trenutku bilo bi kontraproduktivno da nastaviti s blokiranjem 18. paketa sankcija”, izjavio je Fico u videu objavljenom na njegovoj Facebook stranici sinoć. “Sve mogućnosti su sada iscrpljene i inzistiranje na našem stavu blokiranja ugrozilo bi naše interese”, također je izjavio Fico. Tvrdi da je osigurao je energetska jamstva za Slovačku u vezi s postupnim ukidanjem uvoza ruskih fosilnih goriva od strane EU.
Slovačka je gotovo potpuno izbacila uvoz ruskog plina tijekom zime 2022.-2023., ali uvoz je naglo porastao nakon povratka vlade koju je predvodio Fico u jesen 2023. Slovačka ima važeći ugovor s Gazpromom do 2034., prema kojem se ruska strana obvezuje besplatno slati svoj plin Slovačkoj, pokrivajući tranzitne naknade za plin sve do slovačke granice. Fico je tvrdio da će se Slovačka suočiti s tužbom “za 16 milijardi eura” ako prekrši važeći ugovor s Gazpromom, a također je tvrdio da će imati “skuplje tranzitne naknade”, rekavši da djeluje u “nacionalnom državnom interesu” i da “nikada prije nismo bili u takvoj situaciji”, naglašavajući da je Slovačka u prošlosti služila kao ključno tranzitno čvorište za plin.
Prethodno je Fico također tvrdio da će slovačka tvrtka za prijenos plina Eustream izgubiti prihod od tranzitnih naknada za plin. EPH češkog energetskog i medijskog oligarha Daniela Křetínskog ima 49% udjela i upravljačku kontrolu u Eustreamu, dok Slovačka zadržava 51%. Lokalni analitičari tvrde da je jak lobistički utjecaj EPH-a na Ficov kabinet u kombinaciji s oslanjanjem Ficove stranke Smer na antiestablišmentsko biračko tijelo, koje je u Slovačkoj tradicionalno antizapadno i ima snažan proruski element, piše BneIntelli.
EU priprema jače ograničenje cijene ruske nafte: Neočekivane članice stvaraju prepreke