Juraj Barčot je opet prvi, i tako, šest puta je krenuo sa starta na Prvenstvu Hrvatske u plivanju za seniore i mlađe dobne skupine, koje se protekla četiri dana održavalo u Zagrebu, na Sveticama, i svaki put je bio prvi na cilju. Mlađi senior Juga je prvak Hrvatske na 200 i 400 mješovito te 200 prsno u svom uzrastu, ali i u seniorskom.
Plivački klub Jug je tako nakon prvenstva na kojem su pravo nastupa imali i natjecatelji starosne dobi 15 godina i stariji (rođeni 2010. godine i stariji) na brojci od dvadeset i sedam medalja.
– 27 medalja je jako velika brojka, i ovo je sigurno jedno od naših najuspješnijih nastupa na državnim prvenstvima – istaknuo je Frane Ćirak, šef struke Plivačkog klub a Jug, koji je s Ivanom Bilićem vodio Jugaše u Zagrebu.
– Posebno veseli podatak da se čak osam naših članova penjalo na postolje, a imamo čak četiri državna prvaka. Na to smo jako ponosni jer se pokazalo da imamo širinu, da osim mlađih seniora, tu je uz Barčota i Vlaho Nenadić, imamo niz kvalitetnih mladih plivača.
U zadnjem dijelu, kad je Barčot bio najbrži u A finalu na 200 prsno, Bruno Tošović je A finalu na 400 slobodno bio osmi (Jugaš je bio drugi najmlađi sudionik finala). Zauzeo je osmo mjesto. U B finalu na 200 prsno Đivo Baletin trinaesti, a četrnaesti Niko Franković. Lara Šurković sedma u A finalu na 50 leđno (Jugašica je bila najmlađa finalistica), a u muškoj konkurenciji Andrej Stojanovski prvi u B finalu, dakle, ukupno deveti.
– Bila bi vjerojatno još koja medalja i više da je Nenadić nastupao sva četiri dana prvenstva, ali on je zbog priprema za seniorsko Svjetsko prvenstvo odradio samo prvi dan. Tad je na 100 slobodno osvojio naslove prvaka u svom uzrastu, mlađeg seniora te u općoj konkurenciji, seniorskoj.
Zatim je šef struke Juga napravio završni račun.
– Prvo naše ime u Zagrebu je Juraj Barčot sa šest naslova prvaka od čega tri u apsolutnoj kategoriji. Lara Šurković je osvojila čak devet medalja i došla do svog prvog naslova prvakinje u velikom, 50-metarskom bazenu. Barčot šest zlata, a Lara zlato, dva srebra i šest bronci. Ona je mlađa juniorka, a osvojila je dvije bronce u seniorskoj i juniorskoj konkurenciji, jednu u konkurenciji mlađih seniorki, a zlato, dva srebra i broncu u svojoj uzrasnoj kategoriji. Zatim Lukša Pavić je dvostruki mlađe juniorski prvak, na 50 i 100 slobodno. Lani kadetski prvak, a sad dvostruki mlađe juniorski. Petra Smokvina je osvojila pet medalja od kojih je jedna seniorska, bronca na 50 slobodno. Osvojila je ukupno srebro i četiri bronce. I ona je ulazno godište u uzrastu mlađih juniorki. Do prvih medalja na državnom doplivali su Bruno Tošović, Đivo Baletin i Bjanka Bulajić (sve troje do bronce). Jako dobre nastupe upisali su i Andro Sambrailo, Niko Franković, Tino Pecotić i Andrej Stojanovski. Veseli što su gotovo svi plivali osobne rekorde i pokazali napredak. Ovo je bio baš dobar nastup. Čestitke idu i treneru Ivanu Biliću koji radi odličan posao – kazao je Ćirak.
– Za većinu naših natjecatelja je ovo kraj sezone, dok njih troje čeka glavno natjecanje ove sezone. Nenadić će imati debi na seniorskom SP-u, u Singapuru će nastupiti u štafeti 4 puta 100 slobodno. Petra Smokvina i Lukša Pavić idu u Skopje na EYOF, Olimpijski festival mladih – naglasio je Ćirak.