Dogodilo se u zimu 2023. godine, usred žestoke borbe za vlast zaraćenih frakcija, da su Vlatka Peras i Krešimir Antolić potražili savjet kod Zvonimira Bobana. Zanimalo ih je može li Dario Šimić biti Dinamov sportski direktor.
– Dario je kroz godine puno napredovao i može se brinuti o struci, premda je kao igrač bio stoper. Najbolji sportski direktori ipak su vezni igrači – odgovorio je Boban, koji se dva ljeta kasnije vratio na Maksimir na mjesto šefa Uprave s ambicijom da narednih mjeseci preuzme ulogu predsjednika.
A dok se to ne dogodi, Boban u međuvremenu na terenu funkcionira kao – sportski direktor.
Za kratkog mandata na mjestu člana Uprave Šimić je pokazao talent za transferne operacije, ali Peras je tih dana nerado otvarala novčanik, zbog čega su propali angažmani Yacinea Titraouija, alžirskog veznjaka koji je prošlu sezonu završio u idealnoj momčadi belgijske lige, a zatim i napadača Monsefa Bakrara, koji je iz Istre produžio u MLS. Šimić je izgubio strpljenje i napustio igru, a u nastavku priče Dinamov su roster krenuli prekrajati nekadašnji vezni igrači. Intervencije Marka Marića završile su fijaskom i navijačkim zgražanjem. Tek ćemo doznati je li Boban na ovom polju zaista ekspert s nosom za prava pojačanja ili hazarder koji se na tržnici zaigrao milijunima zarađenima u Ligi prvaka.
Na renoviranje rostera Boban je ovog ljeta potrošio cca 16 milijuna eura, ako ćemo brojke Transfermarkta uzeti kao relevantne. Ako je zalet lovio kroz besplatne transfere Deana Ljubičića i Brune Gode, kasnije je opustio ruku i otključavao klauzule igrača iz SHNL-a brojeći milijune eura. Na kraju ofenzive, za Gonzala Villara platio je Granadi tri milijuna eura, a za Diona Drenu Belju izbrojao Augsburgu pet milijuna eura.
Bobanov prijelazni rok na Maksimiru stane pod radni naslov “revolucija”, za razliku od prijelaznih rokova koje u Splitu i Osijeku odrađuju neki drugi umirovljeni vezni igrači. Sportskim procesom na Opus Areni od ovog ljeta ponovo upravlja Alen Petrović, svojedobno osmica Osijeka, Dinama, Belenensesa i Bochuma. Na Poljudu je struku službeno preuzeo Goran Vučević, u igračkim danima plemenita desetka, iako vijesti s terena neočekivano u prvi plan guraju Ivana Rakitića.
Protiv melankolije prvih postigračkih dana Rakitić se bori presingom na nogometnoj tržnici, na koju se spustio kao tehnički direktor i Vučevićeva desna ruka. Obaviješteni izvori tvrde da je upravo Rakitić nazvao Adriona Pajazitija, nogometaša Fulhama koji je proljetos privukao pozornost igrama u dresu Gorice. Poliglot koji tečno govori četiri jezika, naoružan karizmom finalista Svjetskog prvenstva, brzo je nagovorio 22-godišnjaka na selidbu u Hajduk. Nakon toga je, doznajemo, 37-godišnjak odigrao i važnu ulogu u pregovorima s Ivicom Ivušićem koji je pred snagom njegovih argumenata odlučio raskinuti bogati ugovor s ciparskim Pafosom.
Ante Rebić najavljen je kao Hajdukov ljetni jackpot. Ako osvajač srebra iz Moskve 2018. godine završi u bijelom dresu, bit će to nova važna Rakitićeva pobjeda. Do Rebićeva raskida s reprezentacijom, njih su dvojica skladno funkcionirali u svlačionici Zlatka Dalića. Ostavši bez kluba nakon razlaza s Lecceom, 31-godišnjak nije imun na pozive iz Splita, a sretna je okolnost za dvije strane da papire drži u svojim rukama i treba se samo dogovoriti s klubom oko godišnje plaće. Četiri godine među “rossonerima” čine vrhunac Rebićeve karijere, s Milanom je osvojio scudetto 2022. godine i za momčad postigao ukupno 29 golova. U Bešiktašu je ostao dužan navijačima (jedan gol u 23 nastupa), ali im je za utjehu na kraju sezone pokazao osvojeni turski kup.
A dok čekamo prve transferne rezultate nekadašnjih velikih veznih igrača, njihov brat po oružju figurira kao najuspješniji sportski direktor lige. Darko Raić-Sudar ne može se pohvaliti glamuroznom igračkom karijerom, ali nekadašnji veznjak Cibalije, Osijeka i Istre zato isporučuje rezultate na Rujevici kao sportski direktor Rijeke s vrlo skučenim proračunom. Baš kao i Saša Bjelanović – napadački uljez u ovom klubu veznjaka – Raić-Sudar igra neku vrstu “moneyballa” kladeći se na talente koje drugi nisu prepoznali (Fruk) ili ih nisu stigli razvijati (Janković, Rukavina). U ovom prijelaznom roku Rijeka je (izvor TM) potrošila 750 tisuća eura na kupovine Arnela Husića (Young Boys) i Dominika Jankova (Montreal) dok su bez odštete dovedeni etablirani prvoligaški igrači poput Tiaga Dantasa i Merveila Ndockyta.