Nigerijska tvornica Dangote vrijedna 20 milijardi dolara morala je povećati uvoz zbog nedovoljnih domaćih zaliha
Nigerijska rafinerija Dangote pregovara s Libijom o osiguranju sirove nafte za svoje postrojenje od 650.000 barela dnevno (bpd), izvijestio je Reuters u nedjelju, pozivajući se na Devakumara Edwina, višeg izvršnog direktora tvrtke.
Ovaj potez dolazi usred nedovoljnih domaćih zaliha za postrojenje vrijedno 20 milijardi dolara, dok se najveći afrički proizvođač nafte suočava s krađom, vandalizmom naftovoda i neadekvatnim ulaganjem.
Rafineriju koja se nalazi izvan Lagosa izgradio je najbogatiji čovjek na kontinentu, Aliko Dangote, s ciljem povećanja nigerijskog kapaciteta rafiniranja nafte i okončanja ovisnosti zemlje o uvoznim gorivima. Međutim, od početka rada početkom ove godine, tvornica je pribjegla uvozu sirove nafte iz zemalja uključujući Brazil i SAD, rekao je njezin vlasnik.
Tijekom obilaska postrojenja u subotu, Aliko Dangote je izjavio da je rafinerija primila samo pet tereta sirove nafte od državne naftne tvrtke NNPC otkad je pokrenuta u siječnju, umjesto očekivanih 15.
Rekao je da rafinerija, koja trenutačno proizvodi dizelsko i zrakoplovno gorivo, planira doseći najmanje 60 posto svog instaliranog kapaciteta do rujna i doseći 550.000 barela dnevno do kraja godine.
Edwin, potpredsjednik Dangote Industries Group zadužen za poslovanje s naftom i plinom, rekao je za Reuters: “Razgovaramo s Libijom o uvozu sirove nafte. Razgovarat ćemo i s Angolom, ali i s nekim drugim zemljama u Africi.”
Navodno je odbio dati pojedinosti o pregovorima s afričkim susjedima Nigerije, ali je ustvrdio da su međunarodni trgovci i naftne kompanije među najvećim kupcima Dangoteova plinskog ulja, od čega se velik dio izvozi.
“Najveći otkupljivači su dva velika trgovca Trafigura i Vitol te BP te donekle čak i TotalEnergies. Ali svi oni govore da ga nose u offshore,” rekao je Edwin.
U međuvremenu, tvrtka je u sukobu s vladom zbog tvrdnji Nigerijskog regulatornog tijela za srednji i nizvodni tok nafte da je sadržaj sumpora u Dangoteovom plinskom ulju premašio obaveznu granicu od 200 dijelova na milijun (ppm). Njegov vlasnik također je optužen da je svojom rafinerijom pokušao uspostaviti monopol u toj zapadnoafričkoj državi, nakon što je navodno zatražio da vlasti obustave uvoz dizela i goriva za zrakoplove.
Dangote je odbacio optužbe, nazvavši ih “vrlo obeshrabrujuće.”
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: