Ono što znam – američke elite, poglavito kada je riječ o predsjednicima (sadašnjim ili bivšim) na kraju redovito pronađu izlaz iz neugodnih situacija kroz zakulisne dogovore. Zato ne isključujem, da i u ovom slučaju, neugodne afere „Epstein“ i „Russiagate“ ponište jedna drugu i stvari opet vrate u za Ameriku normalne političke okvire. Posebno kada se ispušu sve prljavštine koje će proći kroz pojačane filtere predizbornih kampanja obiju dominantnih političkih stranaka. Stranaka – čiji je zapravo najveći talac upravo američki narod
Zahuktava se američka unutarnja politička borba! Ništa čudno! Izbori za Kongres održavaju se već iduće godine, a budući odnos političkih snaga u njemu može biti presudan za (ne)uspjeh ukupne politike aktualnog predsjednika Donalda Trumpa.
Demokrati su posljednjih dana preuzeli političko-medijsku ofenzivu. Intenzivirali su, i na toj kampanji definitivno profitirali, podizanje na pijedestal pozornosti američke javnosti odustajanje Trumpove administracije odnosno ministarstva pravosuđa od objave navodnih tajnih dosjea o velikoj aferi oko osuđenog seksualnog prijestupnika Jeffreyja Epsteina koja je prije nekoliko godina iz temelja potresla Ameriku (i ne samo nju). Prije svega zbog njezinog inkriminirajućeg i degutantnog sadržaja – seksualnog iskorištavanja maloljetnica odnosno pedofilije. Ali možda još i više i zato, što su u nju bile involvirane brojne ugledne osobe iz svijeta politike, visokog biznisa, zabave i td.
Demokrati su profitirali tim više i s obzirom da je Trump tijekom svoje predsjedničke kampanje najavljivao otvaranje tajnih dosjea, jednako kao i njegova sadašnja državna tužiteljica Pam Bondi.
Međutim, od toga je, nedavno – posve šokantno za američke građane, poglavito one MAGA orijentacije koji su Trumpa i doveli na vlast (nedvojbeno i uz odobrenje znatnog dijela američke tzv. duboke države bez koje bi i ti glasovi vjerojatno malo značili, a možda ne bi zadrhtala ni ruka atentatora na Trumpa tijekom njegovog predizbornog nastupa kada mu je snajperskim metkom okrznuo uho) – Trump odustao, prihvaćajući navodnu samostalnu odluku Pam Bondi da tajnih dosjea u svezi afere Epstein zapravo i nema, usprkos što je i nakon preuzimanja vlasti tvrdila suprotno.
To je pak bio detonator za demokrate kojeg jednostavno nisu mogli ne iskoristiti pa je krenula i orkestrirana medijska hajka na Trumpa (američki mediji su preko 90% liberalne a ne konzervativne orijentacije) pa je bilo jasno da se Trumpu i republikancima ne piše dobro. Naime, nedvojbeno je da bi ta odluka, skupa sa u SAD-u nepopularnim Trumpovim potpunim svrstavanjem uz Izrael u njegovom ratu protiv Palestinaca u Pojasu Gaze, imala važan utjecaj i na američko biračko tijelo na spomenutim izborima 2026. godine.
Sigurno ne slučajno, utjecajni The Wall Street Journal objavio je nedavno tekst s navodnom Trumpovom rođendanskom čestitkom Jeffreyju Epsteinu, a sve u svrhu impliciranja odnosno stvaranja dojma da je i sam Trump, očito prijatelj s potonjim – bio i korisnik njegovih lascivnih i protupravnih usluga.
Trump je reagirao promptno, odbacivši istinitost navoda WSJ, pozivajući ga da javno objavi sporno pismo ako ga već ima, najavio je sudsku tužbu protiv tog medija i zabranio mu pristup Bijeloj kući odnosno njenim službenim izvorima informiranja.
WSJ: Trump u rođendanskoj poruci Epsteinu iz 2003.: ‘Neka svaki dan bude divna tajna’
Trumpov neočekivani protuudar koji trese Ameriku
Još sam nedavno, 12. srpnja, u svojoj redovitoj tjednoj analizi, između ostalog napisao kako djeluje nevjerojatno da je liberalni The New York Times objavio, tada još za širu europsku javnost ne toliko zanimljivo priopćenje iz vrha CIA-e, koje dovodi u ozbiljnu sumnju ono što je u SAD-u bilo gotovo „sakralno“ – oko čega su Trumpa razapinjali tijekom njegovog čitavog prvog mandata i na temelju čega su konstruirali priče od kojih se gotovo i nije mogao (o)braniti jer su ih prihvaćali redom svi ključni američki a onda i europski mediji. Dakle, ukratko, NYT piše kako najnovije izvješće CIA-e govori o pojavi ozbiljnih dokaza o propustima (čitaj namještanju) u pojavi afere „Russiagate“ koja je mjesecima tresla Ameriku, a Trumpu de facto onemogućila normalnu vladavinu.
Međutim, kako se sada čini, taj je tekst bio gotovo benigan, ili bolje reći bio je preludij za ono što je upravo sada uslijedilo. A uslijedila je erupcija koju je u nedjelju pokrenula Trumpova „prva obavještajka“ – ravnateljica svih američkih obavještajnih službi tj. Nacionalne obavještajne službe – Tulsi Gabbard.
Ona je javo, pred televizijskim kamerama izjavila o pronađenim dokazima unutar CIA-e odnosno o svjedocima koji su govorili o malverzacijama unutar bivšeg vrha CIA-e u vrijeme Obamine kao i Bidenove administracije, u smislu da su iz najvišeg vrha dviju administracija vršeni politički pritisci na vodstvo CIA-e (i to uspješno), da se u javnost plasira ne više teza o mogućem postojanju, već o tome kako je došlo do toga da je Trump umiješan u navodno rusko namještanje izbora 2016. godine.
Izjavila je kako SAD ima dokaze koji bi mu omogućili da optuži pojedince uključene u zavjeru Obamine administracije za poništavanje izbora 2016. na kojima je Trump pobijedio. Gabbard je dodala da će SAD uskoro objaviti više dokaza o zavjeri za napuhavanje priče o ruskom miješanju u izbore 2016.
Vijest je odjeknula američkim i svjetskim medijima.
Trump je u utorak na svojoj društvenoj mreži Truth Social ponovno optužio svog prethodnika, demokrata Baracka Obamu, za izmišljanje optužbi o navodnom ruskom miješanju u američke izbore 2016. godine, napominjući da su u tome sudjelovali i njegov drugi demokratski prethodnik, Joe Biden, te bivša izborna suparnica Hillary Clinton.
“Obama je sam smislio ovu lažnu “Rusija, Rusija, Rusija”. Prevarant Hillary, Sleepy Joe i mnogi drugi su sudjelovali u tome. Zločin stoljeća. Nepobitni dokazi. Ozbiljna prijetnja našoj zemlji!!!” — napisao je Trump.
Štoviše, objavio je na istoj društvenoj mreži i šaljivi video koji se poput tsumamija proširio Amerikom i svijetom, o uhićenju Baracka Obame s obzirom „da je zakon iznad svih“.
Podsjećam da je u svibnju 2023., američki posebni savjetnik John Durham objavio izvješće u kojem se zaključuje kako ni američke agencije za provedbu zakona ni obavještajna zajednica nemaju stvarne dokaze o navodnoj dosluhu između Trumpa i Rusije na izborima 2016. godine.
Kako je navedeno, FBI nije imao informacije da je itko u Trumpovoj pratnji ikada imao kontakt s ruskim obavještajnim službama. Durham je zaključio da FBI nikada nije trebao pokrenuti potpunu istragu o vezama između Trumpove kampanje i Rusije te da je agencija koristila “sirove, neanalizirane, nepotvrđene informacije” za pokretanje istrage.
Nepotvrđeno izvješće o navodnom ruskom miješanju u američke predsjedničke izbore 2016. uklonjeno je s web stranice Obavještajnog odbora američkog Senata. Prema Newsweeku, američki korisnici interneta primijetili su da je izvješće uklonjeno s web stranice. Stranice web stranice povezane s izvješćem sada prikazuju poruku “Nije pronađeno”.
Zaključak
Trumpov službeni (posredstvom samog vrha obavještajne zajednice) i medijski protuudar na krajnje neugodnu priču o njegovom „prijateljevanju“ s pokojnim Jeffreyjem Epsteinom (koji se, gle čuda, ubio u zatvorskoj ćeliji gdje je bio u pritvoru, i koji zato više ništa neugodno ni po koga iz američkog establishmenta ne može reći) koju eksploatiraju demokrati – nedvojbeno je snažan udarac za njegove političke protivnike.
Naime, Trump je onaj koji u rukama drži ključne poluge vlasti, uključujući i spomenuto državno tužiteljstvo – preciznije – njegovu čelnicu Pam Bondi.
Jer, ako uistinu postoje dokazi o namještanju afere „Russiagate“ 2016. godine od strane tada odlazeće Obamine administracije i osobno Hilary Clinton kao svojevrsne ikone Demokratske stranke – jasno je kako neki od aktera u toj priči lako mogu završiti u zatvoru. Ili barem protiv njih mogu biti podnesene optužnice i pokrenuti sudski postupci da se „tiho kuhaju na vatri“ – upravo onako kako su to Trumpu radili u vrijeme Bidenove administracije s pokretanjem brojnih kaznenih postupaka koji su na kraju rezultirali jednom velikom nulom! Ili, još bolje – Trumpovim novim reizborom u Bijelu kuću!
Hoće li i u ovom najnovijem slučaju, kojeg će sad, nedvojbeno, protiv demokrata javno aktivno eksploatirati Trump – rezultat na kraju također biti velika nula?
Ne znam odgovor na ovo pitanje, kao što ga vjerojatno danas ne zna ni bilo tko drugi. Ono što, međutim, znam – američke elite, poglavito kada je riječ o predsjednicima (sadašnjim ili bivšim) na kraju redovito pronađu izlaz iz neugodnih situacija međusobnim zakulisnim dogovorom. Jer i ova najnovija neugodnost po demokrate, koja prijeti prelaskom u aferu – prije svega svojim tajmingom jasno ukazuje kako je riječ o Trumpovoj osveti za njihove pokušaje uvlačenja Trumpa u aferu s pokojnikom koji više ništa ne može svjedočiti. Ali njegova “šutnja” zato itekako otvara prostor za manipulacije političke i svake druge prirode.
Tjedna analiza Zorana Metera: Europo, probudi se iz bunila! Ne spašavaju elite Ukrajinu, već same sebe
Zato ne isključujem, da i u ovom slučaju, neugodne afere „Epstein“ i „Russiagate“ ponište jedna drugu i stvari opet vrate u za Ameriku normalne političke okvire. Posebno kada se ispušu sve prljavštine koje će proći kroz pojačane filtere predizbornih kampanja obiju dominantnih političkih stranaka. Stranaka – čiji je zapravo – to sada dolazi do izražaja – najveći talac upravo američki narod.
O „ostatku“ svijeta da i ne govorim!