- Kina i Filipini postigli su sporazum kojim se namjerava prekinuti sukobe u Južnom kineskom moru koji se nalaze oko pličine Second Thomas Shoal koju su okupirali Filipini, a Kina također tvrdi da je njezin teritorij.
- Malo je detalja dogovora pušteno u javnost.
- Rijedak dogovor s Filipinima mogao bi pobuditi nadu da bi slični dogovori mogli ublažiti teritorijalne sporove Kine s drugim vladama, ali uspjeh dogovora ostaje za vidjeti.
Kina i Filipini postigli su dogovor za koji se nadaju da će okončati sukobe na najžešće osporavanom plićaku u Južnom kineskom moru, priopćila je u nedjelju filipinska vlada.
Filipini zauzimaju Second Thomas Shoal, ali Kina također polaže pravo na njega, a sve neprijateljskiji sukobi na moru potaknuli su strahove od većih sukoba koji bi mogli uključiti Sjedinjene Države.
Ključni dogovor postignut je u nedjelju, nakon niza sastanaka između filipinskih i kineskih diplomata u Manili i razmjene diplomatskih nota koje su imale za cilj uspostaviti obostrano prihvatljiv dogovor na plićaku, koji Filipinci zovu Ayungin, a Kinezi Ren’ai Jiao, bez priznajući teritorijalne zahtjeve bilo koje strane.
TAJNE BOLNICE NA FILIPINIMA NUDE KRIMINALCIMA KIRURŠKU PREOBRAZU KAKO BI IZBJEGLI POLICIJI: ‘POSVE NOVA OSOBA’
Dva filipinska dužnosnika, koja su bila upoznata s pregovorima, potvrdila su dogovor za Associated Press pod uvjetom anonimnosti, a vlada je kasnije izdala kratku izjavu u kojoj je najavila dogovor bez navođenja detalja.
“Obje strane i dalje prepoznaju potrebu za deeskalacijom situacije u Južnom kineskom moru i upravljanjem razlikama kroz dijalog i konzultacije i slažu se da sporazum neće prejudicirati međusobna stajališta u Južnom kineskom moru”, priopćilo je Ministarstvo vanjskih poslova u Manili .
Kinesko Ministarstvo vanjskih poslova objavilo je u nedjelju malo nakon ponoći da su s Filipinima razgovarali o “upravljanju situacijom u Ren’ai Jiaou i postigli privremeni dogovor s Filipinima o humanitarnoj opskrbi životnim potrepštinama”.
Nijedna strana nije objavila tekst sporazuma.
Kina ima sporove s nekoliko vlada oko kopnenih i morskih granica, od kojih su mnoge u Južnom kineskom moru. Rijedak dogovor s Filipinima mogao bi pobuditi nadu da bi Peking mogao sklopiti slične dogovore s drugim zemljama kako bi izbjegao sukobe dok trnovita teritorijalna pitanja ostaju neriješena. Međutim, ostaje za vidjeti može li se posao uspješno provesti i koliko će trajati.
Kineska obalna straža i druge snage upotrijebile su snažne vodene topove i opasne manevre blokiranja kako bi spriječile hranu i druge zalihe da dođu do osoblja filipinske mornarice u manilskoj ispostavi na plićaku, na dugo prizemljenom i zahrđalom ratnom brodu, BRP Sierra Madre.
Višegodišnji teritorijalni sukob iznova se rasplamsavao od prošle godine.
U najgorem sukobu, kineske snage na motornim čamcima opetovano su udarile, a zatim se ukrcale na dva čamca filipinske mornarice 17. lipnja kako bi spriječile filipinsko osoblje da prebaci hranu i druge zalihe, uključujući vatreno oružje, do brodske ispostave u plićaku plićaka, prema filipinskoj vladi.
KINESKI NAPADI NA FILIPINSKE BRODOVE ĆE NAS PROVOCIRATI, PRIPREMA ZA TAJVANSKI RAT, UPOZORAVA STRUČNJAK
Kinezi su zaplijenili brodove filipinske mornarice i oštetili ih mačetama i improviziranim kopljima. Također su zaplijenili sedam pušaka M4, koje su bile zapakirane u sanduke, te druge potrepštine. U nasilnom okršaju ranjeno je nekoliko pripadnika filipinske mornarice, uključujući jednog koji je izgubio palac, u kaotičnom okršaju koji je zabilježen video i fotografijama koje su filipinski dužnosnici kasnije objavili.
Kina i Filipini međusobno su se optuživali za sukob i svaki je tvrdio svoja suverena prava nad plićakom.
Sjedinjene Države i njihovi ključni azijski i zapadni saveznici, uključujući Japan i Australiju, osudili su kineska djela na plićaku i pozvali na poštivanje vladavine prava i slobode plovidbe u Južnom kineskom moru, ključnoj globalnoj trgovačkoj ruti s bogatim ribolovna područja i podmorska nalazišta plina.
Uz Kinu i Filipine, Vijetnam, Malezija, Bruneji i Tajvan bili su u odvojenim, ali sve napetijim teritorijalnim sporovima u plovnom putu, koji se smatra potencijalnom žarišnom točkom i delikatnom crtom rasjeka u američko-kineskom regionalnom rivalstvu. Američka vojska je desetljećima raspoređivala mornaričke brodove i borbene zrakoplove u ono što naziva slobodom plovidbe i patroliranjem preleta, čemu se Kina protivila i smatra je prijetnjom regionalnoj stabilnosti.
Washington nema teritorijalnih zahtjeva u spornim vodama, ali je više puta upozorio da je dužan braniti Filipine, svog najstarijeg ugovornog saveznika u Aziji, ako filipinske snage, brodovi i zrakoplovi budu izloženi oružanom napadu, uključujući i Južno kinesko more.
Jedan od dvojice filipinskih dužnosnika rekao je da je sukob od 17. lipnja potaknuo Peking i Manilu da ubrzaju povremene pregovore o dogovoru koji bi spriječio sukobe u Second Thomas Shoalu.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Tijekom završnih sastanaka u posljednja četiri dana, dva kineska zahtjeva koja su bila ključna sporna točka uklonjena su iz nacrta sporazuma.
Kina je prethodno rekla da će dopustiti Filipinima da transportiraju hranu, vodu i druge osnovne zalihe svojim snagama na plićaku ako Manila pristane da ne dovozi građevinski materijal za učvršćivanje broda u raspadanju i da Kinu unaprijed obavijesti i pravo na inspekciju. brodove za te materijale, rekli su dužnosnici.
Filipini su odbili te uvjete, a konačni dogovor ih nije uključivao, tvrde filipinski dužnosnici.