Južna Europa ovog ljeta se bori s brutalnim toplotnim valovima, stvarajući sjajnu podjelu između klimatizirane udobnosti i opasne stvarnosti za radnike na otvorenom.
Takav rad može biti naporan, čak i smrtonosan. Prošlog mjeseca, ulični čistač u Barceloni umro je za vrijeme ekstremne vrućine, a radni sindikat izvještava o još 12 gradskih sredstava za čišćenje.
Kao odgovor, moćni europski sindikati potiču na teže propise kako bi zaštitili starenje radne snage od klimatskih promjena, na ono što je već najbrže zagrijavajući kontinent na svijetu.
Smrtonosna toplina u Barceloni
Stotine uličnih čistača i zabrinutih građana prošli su tjedan prolazili kroz grad Barcelonu kako bi prosvjedovali protiv smrti Montse Aguilar, 51-godišnjeg čistača ulice koji je radio čak i dok su gradski temperatura pogodila rekord u lipnju.
Kolega ulični čistač Antonia Rodríguez rekla je na prosvjedu da su joj blistavi ljeti učinili “nepodnošljivim”.
“Radim ovaj posao već 23 godine, a svake godine vrućina je gora”, rekao je Rodríguez, 56. “Nešto se mora učiniti.”
Ekstremna toplina potaknula je do sada više od 1.000 viška smrti u Španjolskoj u lipnju i srpnju, prema zdravstvenom institutu Carlos III.
“Klimatske promjene, prije svega, igra ulogu u ekstremnim vremenskim događajima poput toplotnih valova koje doživljavamo i ima veliki utjecaj u našoj zemlji”, rekla je Diana Gómez, koja vodi svakodnevni opservatorij za smrtnost instituta.

Čak i prije ožujka, gradska vijećnica Barcelone izdala je nova pravila koja su zahtijevala da se četiri tvrtke ugovore za čišćenje ulica kako bi radnicima pružile uniforme od prozračnog materijala, kapu i kremu za sunčanje. Kad temperature dosegnu 34 C (93 F), čistači ulica sada moraju imati počasne pauze i rute koje omogućuju vrijeme u hladu. Radovi na čišćenju suspendirat će se kada temperature pogodi 40 C (104 F).
Prosvjednici su rekli da nijedna promjena odjeće nije stupila na snagu, a radnici su kažnjeni zbog navodnog slabosti u vrućini. Rekli su da će nadzornici sankcionirati radnike kad su napravili pauze ili usporili.
Radnici su marširali iza transparenta koji je čitao “Ekstremna vrućina je također nasilje na radnom mjestu!” i zahtijevao je bolju ljetnu odjeću i još pauze tijekom ljeta. Žalili su se da moraju kupiti vlastitu vodu.
FCC Medio Ambiente, tvrtka koja je zapošljavala pokojnog radnika, odbila je komentirati pritužbe prosvjednika. U prethodnoj izjavi uputila je sućut Aguilatovoj obitelji i rekla da obučava svoje osoblje da radi po vrućem vremenu.
Mjere za hitne slučajeve i grčki kuhar
U Grčkoj propisi za rad na otvorenom, poput građevinskih radova i isporuke hrane, uključuju obavezne pauze. Poslodavcima se također savjetuje – ali nije mandatno – prilagoditi smjene kako bi radnici bili iz podneva sunca.

Grčka zahtijeva inspekcije toplinske sigurnosti tijekom vrućih mjeseci, ali najveći sindikat rada, GSEE, poziva na tijekom cijele godine.
Europski radnički sindikati i Međunarodna organizacija Ujedinjenih naroda također se zalažu za koordiniraniji međunarodni pristup upravljanju utjecajem porasta temperature na radnike.
“Toplinski stres je nevidljivi ubojica”, rekao je ILO u izvještaju prošle godine o tome kako toplina boli radnike.
Pozvao je zemlje da povećaju zaštitu topline radnika, rekavši da su Europa i Srednja Azija doživjeli najveći skok u pretjeranom izlaganju toplini radnika u ovom stoljeću.
U Ateni, Grill Cook Thomas Simandas brije meso iz pljuvanja u pragu čuvenog restorana Bairaktaris. On je izvan sunca, ali temperatura od 38 C (100,4 F) zabilježena 16. srpnja bila je još teže izdržati dok je stajao ispred sauvlaki plamenika.
Grill kuha u zakoraci u klimatizirane sobe kad je to moguće i uvijek držite vodu nadohvat ruke. Radeći s ventilatorom koji mu je uperen pred noge, 32-godišnjak je rekao da ostaje hladno znači znati kada se odmoriti, prije nego što vas vrućina preplavi.
“Teško je, ali poduzimamo mjere opreza: sjedimo kad možemo, učestale pauze i ostajemo hidratizirani. Pijemo puno vode – stvarno puno”, rekao je Simandas, koji je u restoranu radio osam godina. “Morate pronaći način da se prilagodite uvjetima.”
Blještavo sunce u Rimu
Massimo de Filippis provodi sate na blistavom suncu svaki dan dijeleći povijest Vestal Djevica, dvoboje gladijatora i moćnih careva dok turisti prolaze kroz Romeov Koloseum i forum.
“Iskreno, teško je. Neću lagati”, rekao je 45-godišnji de Filippis dok je obrisao znoj s lica. “Mnogo je puta zapravo opasno ići na rimski forum između podneva i 15:30”

U podne 22. srpnja vodio je svoju grupu niz forum Via Sacra, Središnji put u drevnom Rimu. Zastali su na fontani kako bi isprati lica i napunili boce.
Dehidrirani turisti često prolaze ovdje u ljetnoj vrućini, rekla je Francesca Duimich, koja predstavlja 300 rimskih turističkih vodiča u Italijskoj Nacionalnoj federaciji, Federagit.
“Forum je jama; nema hlada, nema vjetra”, rekao je Duimich. “Biti tamo u 13:00 ili 14:00 u ljetnoj vrućini znači da ćete se osjećati dobro.”
Ove godine vodiči su je bombardirali pritužbama na vrućinu. Posljednjih tjedana Federagit je zatražio da državni arheološki park Kolosseum, koji nadgleda forum, otvoren sat vremena ranije kako bi turneji mogli doći do skoka prije nego što vrućina postane kažnjava. Zahtjev je do sada bio bez uspjeha.
U uredu parka rekao je da administratori rade na premještanju otvaranja za 30 minuta i uskoro će zakazati posjete nakon zalaska sunca.