Svjetski je dan prevencije utapanja, 25. srpnja i puno se priča o prevenciji utapanja i važnosti učinkovitih programa sigurnosti na vodi. Istovremeno, poražavajuće je to što još uvijek velik broj djece ne zna plivati, čak i u obalnim županijama.
Mjerodavne službe na to stalno ukazuju i apeliraju, te provode edukacije, jer je plivanje izuzetno važno za sigurnost, i za zdravlje djece.
Gradska društva Crvenog križa Istre stalno i aktivno rade na tome da se broj djece koja ne znaju plivati smanji. Podaci se međutim sporo mijenjaju na bolje, i još uvijek oko šezdeset posto djece u Istri ne zna plivati. Nije bolje ni na državnoj razini, četrdeset do čak sedamdeset posto djece na zna plivati. Organiziraju se škole plivanja s osnovnim ciljem da se zaštiti život djece.

Kroz škole plivanja potiče se i razvoj pozitivnih osobina, jača samopouzdanje, razvijaju motoričke i funkcionalne sposobnosti. Regionalni koordinator Službe spašavanja života na vodi i ekološke zaštite priobalja Hrvatskog Crvenog križa za Istru Sebastijan Labinjan ističe kako stanje nije zadovoljavajuće, pogotovo zabrinjava jer je to jedan od vodećih uzroka smrti kod djece, poslije prometnih nesreća, prenosi Radio Pula.
I.M.
PROČITAJTE JOŠ:
