Dok zdravstvene vlasti prebacuju odgovornost za višemjesečnu nestašicu dječjih vakcina i lijekova, roditelji u Mostaru su očajni.
U domovima zdravlja nedostaju osnovne vakcine poput BCG-a i MMR-a, a u ljekarnama nema esencijalnih lijekova za djecu s kroničnim bolestima.
“Vakcinacije nema mjesecima, a djeca ostaju bez terapije”
„Već četiri mjeseca nema apsolutno nikakvih vakcina za djecu u Domu zdravlja. Nema ni lijekova s esencijalne liste, koje koriste djeca s astmom i alergijama. Ne možemo do terapije koja je našoj djeci prijeko potrebna“, ispričala je za Hercegovina.info zabrinuta majka iz Mostara.
Kako navodi, radi se o lijekovima poput Flexotidea i Singulaira, koje djeca koriste svakodnevno, ali ih nije moguće nabaviti ni preko recepta, ni u ljekarnama, ni u BiH.
Govori kako ih u Hrvatskoj ima u ljekarnama, ali “naš recept tamo ne vrijedi.“
Dom zdravlja: ‘Mi vakcine ne nabavljamo’
Na upit našeg portala iz Doma zdravlja Mostar potvrđuju nestašice i naglašavaju da oni nemaju ovlasti za nabavu cjepiva.
„Redoviti program dječjeg cijepljenja ne nabavljamo sami, samo ga provodimo. Za nabavu je zadužen Federalni zavod za javno zdravstvo, koji već neko vrijeme nije isporučio cjepiva“, kazala je Ines Ćorić, voditeljica za odnose s javnošću.
Dodaje kako im iz ovoga Zavoda već neko vrijeme nisu dostavljali cjepiva, a objašnjenje je bilo da je to iz nekih njihovih organizacijskih razloga i da će se brzo opet osposobiti taj lanac distribucije, pojašanjava ona.
U vezi lijekova, iz Doma zdravlja poručuju kako oni mogu samo izdati recept, ali na dostupnost lijekova u ljekarnama nemaju nikakav utjecaj.
ZZO HNŽ: ‘Refundacija moguća, ali nemamo informacija o nestašici’
Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja HNŽ poručuju da nisu zaprimili službene informacije o nestašici lijekova s esencijalne liste, osim o lijeku Recormon koji se ionako ne nalazi na županijskoj listi.
„Zavod ne nabavlja lijekove, već sufinancira preporučenu terapiju. Ako osiguranik lijek kupi vlastitim sredstvima izvan županije, može podnijeti zahtjev za refundaciju“, navode.
Dodaju i da su nestašice moguće zbog veličine tržišta i zatvaranja predstavništava velikih farmaceutskih kompanija u BiH, no naglašavaju da se pacijentima mogu propisivati generičke paralele.
ZJZ HNŽ: ‘Samo obavještavamo više razine’
Zavod za javno zdravstvo HNŽ potvrdio je da je upoznat sa situacijom, ali se i oni pozivaju na nadležnost viših instanci.
„Informaciju o razlozima deficita vakcina potražite od Federalnog zavoda, koji je nadležan za opskrbu svih kantonalnih zavoda“, stoji u dopisu koji potpisuje prim. dr. Eniz Čolaković.
Federalni zavod: ‘Cjepiva uskoro stižu’
Na kraju lanca – Federalni zavod za javno zdravstvo. Oni priznaju da je došlo do zastoja, ali tvrde da je distribucija cjepiva protiv MMR-a trenutno u tijeku, dok se dolazak BCG-a tek očekuje.
„Nakon završene procedure javne nabave, Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine osigurao je dovolje količine cjepiva protiv ospica, rubeole i zaušnjaka i u tijeku je njegova distribucija županijskim zavodima za javno zdravstvo. Očekujemo skori dolazak i distribuciju cjepiva protiv tuberkuloze.
Početkom srpnja 2025. podsjetili smo javnost da do privremenih nestašica cjepiva može doći zbog poteškoća u javnim nabavama, kašnjenja isporuka od proizvođača ili povećane potražnje. Ovi problemi nisu prisutni isključivo u Hercegovačko-neretvanskoj županiji, već povremeno i u drugim dijelovima Federacije BiH. Zajedno s nadležnim institucijama radimo na osiguravanju redovite i pravovremene opskrbe cijepnih centara” stoji u odgovoru Federalnog zavoda.
Također podsjećaju kako, planiranje, nabavu i distribuciju cjepiva iz Programa obvezne imunizacije djece u Federaciji BiH provodi Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH u skladu sa Zakonom o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti („Službene novine Federacije BiH“, br. 29/05), te Pravilnikom o načinu provedbe obvezne imunizacije, imunoprofilakse i kemoprofilakse protiv zaraznih bolesti te o osobama koje se podvrgavaju toj obvezi („Službene novine Federacije BiH“, br. 23/25 i 53/25). Cjepiva se distribuiraju županijskim zavodima za javno zdravstvo, u skladu s iskazanim potrebama i planovima, koji ih dalje dostavljaju domovima zdravlja.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.