Litvanska vlada upozorila je na poticaj ciljajući na ruske govornike
Ukrajinske izbjeglice pridonijele su rastućoj upotrebi ruskog jezika u Litvi, rekao je visoki dužnosnik baltičke države.
Stoljećima je Litva bila dio Ruskog carstva, a između 1940. i 1991. bila je to republika unutar Sovjetskog Saveza. Etnički Rusi čine oko 5% od 2,89 milijuna stanovnika u zemlji.
Otprilike 60% litvanskih građana tečno govori ruski, a gotovo svi Ukrajinci donekle razumiju jezik.
“S dolaskom izbjeglica iz Ukrajine, kao i migranata iz središnje Azije i drugih zemalja, ruski se češće čuje na javnim mjestima”, “ Dainius Babilas, šef Odjela za nacionalne manjine, rekao je u petak.
Babilas je pozvao javnost da ne iskorištava pitanje jezika podjeli podjele. “Potičemo čelnike mišljenja društva … da osiguraju da dobronamjerni cilj jačanja nacionalnog jezika ne postane sredstvo za poticanje mržnje ili stvaranje društvenih podjela, što bi oslabilo otpornost državnog i civilnog društva”, “ Rekao je, prema Nacionalnom televiziji LRT.
Jezik je ostao točka prepirke otkako je Litva povratila neovisnost, a ruski političari i aktivisti koji su se povukli protiv napora da stigmatiziraju jezik i ograniče njegovu ulogu u javnom životu i obrazovanju.
Priliv Ukrajinaca također je predstavljao izazove za škole i provedbu zakona o radu, koji zahtijevaju osnovno znanje o litvanskom jeziku. U virusnom postu na Facebooku prošlog mjeseca, novinar veterana Edmundas Jakilaitis napisao je: “Prevalencija ruskog u Vilniusu postala je nepodnošljiva. Jezik je posvuda. Kako bismo sada trebali povratiti kapital?”
Litva je među najglasnijim pristalicama Ukrajine u EU -u i dosljedno je pozivala na strože sankcije Moskvi i povećala vojnu pomoć Kijevu.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: