Foto: X/Jacob in Cambodia
Sukobi na granici između Tajlanda i Kambodže nastavili su se i treći dan zaredom, a u subotu su se pojavila nova žarišta dok su obje strane tražile diplomatsku podršku, tvrdeći da su djelovale u samoobrani i pozivajući protivničku stranu na prekid vatre i početak pregovora, prenosi Reuters.
Najmanje 30 ljudi je poginulo, a više od 130.000 raseljeno u najžešćim sukobima između Tajlanda i Kambodže u posljednjih 13 godina.
Novo zarište
Tajlandska mornarica priopćila je da je u subotu ujutro došlo do sukoba u priobalnoj pokrajini Trat, čime se otvorilo novo žarište više od 100 kilometara udaljeno od drugih točaka sukoba duž granice o kojoj se dvije zemlje spore desetljećima.
Napetosti su eskalirale krajem svibnja kada je u kratkotrajnom okršaju ubijen kambodžanski vojnik. Obje strane tada su rasporedile dodatne trupe, a diplomatska kriza dovela je nestabilnu tajlandsku koalicijsku vladu na rub raspada. Do sada je poginulo 19 tajlandskih vojnika, dok je glasnogovornica kambodžanskog ministarstva obrane Maly Socheata izjavila da je u sukobima poginulo pet vojnika i osam civila.
Tajlandski veleposlanik pri Ujedinjenim narodima rekao je Vijeću sigurnosti u petak da su tajlandski vojnici ozlijeđeni u dva navrata od sredine srpnja zbog mina koje je postavila Kambodža na tajlandskom teritoriju, što je Kambodža oštro demantirala.
Armed clashes have broken out between Thailand and Cambodia in long-disputed border areas, with deaths on both sides.
What’s sparked the tensions in the Emerald Triangle – and why does it threaten to destabilize Southeast Asia? pic.twitter.com/OribKJbi7n
— DW News (@dwnews) July 26, 2025
Stari teritorijalni spor
Također je tajlandski veleposlanik rekao da je Kambodža pokrenula napade u četvrtak ujutro. “Tajland poziva Kambodžu da odmah prekine sva neprijateljstva i agresivne radnje te da se vrati dijalogu u dobroj vjeri,“ izjavio je Cherdchai Chaivaivid.
Dvije zemlje desetljećima se spore razgraničenja, pri čemu su vlasništvo nad hinduističkim hramovima Ta Moan Thom i Preah Vihear iz 11. stoljeća najspornija pitanja. Međunarodni sud pravde 1962. godine dodijelio je Preah Vihear Kambodži, ali napetosti su se pojačale 2008. kada je Kambodža pokušala hram upisati na UNESCO-ov Popis svjetske baštine.
Tajlandski premijer: Granični oružani okršaji s Kambodžom bi mogli voditi u potpuni rat
Komentari