Trebinje je u sklopu projekta „Siguran grad“ dobilo devet novih video-nadzornih kamera, čime je ukupan broj aktivnih kamera u gradu povećan na 47. Sustav koristi naprednu tehnologiju obrade podataka i omogućuje automatsko prepoznavanje prekršaja, kao i vizualnih detalja unutar vozila.
Kako je priopćeno, kamere su značajno unaprijeđene u odnosu na prethodni sustav, a uz nove, modernizirane su i postojeće kamere koje sada imaju mogućnost naprednog prepoznavanja.
Ministar unutarnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan istaknuo je kako je riječ o važnom iskoraku u jačanju sigurnosti, ne samo Trebinja, nego i cijele Hercegovine.
„One su potpuno funkcionalne. Ne samo da su stare kamere u funkciji, već su naši inženjeri iz informatičke službe unaprijedili sustav do te mjere da je sada vrlo učinkovit i prepoznaje mnoge elemente i prekršaje koje prije nije mogao, jer je bio dio zastarjelog sustava. Nove kamere registriraju velik broj metapodataka. Mogu čak prepoznati nosite li kariranu košulju s podvrnutim rukavima i točno ćemo znati da ste to vi“, izjavio je Karan.
Prema planu, Trebinje bi trebalo biti pokriveno s ukupno 76 kamera koje će biti raspoređene na svim ulazima i izlazima iz grada, kao i na ključnim javnim površinama. Lokalna vlast najavila je dodatna ulaganja – nakon prošlogodišnjih 40.000 KM, za ovu je godinu predviđeno još 30.000 KM.
Ipak, dok nadzorni sustav postaje sve sofisticiraniji, neka pitanja ostaju bez odgovora. Građani i pojedini oporbeni predstavnici i dalje traže objašnjenje zbog čega video-nadzor nije bio funkcionalan u noći između 14. i 15. ožujka, kada je ispred obiteljske kuće zapaljeno vozilo narodnog zastupnika Nebojše Vukanovića.
„Mislim da su upravo paljenje mog vozila i javni pritisak doveli do toga da se krene u rekonstrukciju video-nadzora. No, ostaje pitanje zašto ranije nije bio u funkciji, iako je u sustav uloženo puno proračunskog novca. Čudno je da nitko mjesecima ne odgovara na pitanje zašto u noći 15. ožujka nije radio video-nadzor u Trebinju, kada mi je zapaljen automobil, i zašto istraga stoji u mjestu“, izjavio je Vukanović.
Na pitanje o daljnjem postavljanju nadzornih kamera u gradskim naseljima, gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić odgovorio je kako se potrebe procjenjuju prema sigurnosnoj situaciji.
„Ako nema narušavanja javnog reda i mira ili drugih problema u određenim naseljima, trenutačno se smatra da nije nužno postavljati video-nadzor“, kazao je Ćurić.
Dok gradske i republičke vlasti naglašavaju tehnički napredak i najavljuju nova ulaganja u sigurnost, dio javnosti i dalje očekuje odgovore na pitanja o transparentnosti i učinkovitosti postojećeg sustava. Sveobuhvatna sigurnost ne ogleda se samo u broju kamera, već i u povjerenju građana da će sustav zaista funkcionirati kada je to najpotrebnije.
Projekt „Siguran grad“, pokrenut 2018. godine, provodi se u suradnji Ministarstva unutarnjih poslova i jedinica lokalne samouprave. Lokalne zajednice zadužene su za nabavu opreme i tehničke infrastrukture, dok Ministarstvo razvija softverska rješenja za automatsko prepoznavanje i analizu snimljenih podataka.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.