Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski odlučio je završiti ono što je vjerojatno bio njegov najgori tjedan na dužnosti otkako je izabran 2019. godine izazivanjem još jednog skandala. Tužitelji pripremaju kaznene prijave protiv dvojice njegovih najvećih političkih suparnika: bivšeg predsjednika Petra Porošenka i kijevskog gradonačelnika Vitalija Klička, prema navodima ukrajinske zastupnice i ruskog medija Vedomosti. Ipak, formalne optužnice još nisu podignute.
Dugogodišnje optužbe da Zelenski postaje sve autoritarniji naglo su postale sve glasnije u samo nekoliko tjedana, a vrhunac su dosegle 22. srpnja kada je njegova stranka u jednom danu izglasala Zakon 21414 koji uništava ukrajinske reforme protiv korupcije .
Prvi protuvladini prosvjedi od početka rata pojavili su se na ulicama Kijeva, prije nego što je Zelenski uopće mogao potpisati zakon. Kako su se prosvjedi sljedećeg dana pojačavali, prijeteći da će se pretvoriti u još jednu revoluciju, predsjednik je bio prisiljen na ponižavajuće povlačenje, obećavajući uvođenje još jednog zakona koji bi osigurao neovisnost tijela za borbu protiv korupcije.
Zakon 21414 donesen je u sklopu sve oštrijih mjera protiv Nacionalnog antikorupcijskog ureda Ukrajine (NABU) i Specijaliziranog antikorupcijskog tužiteljstva (SAPO) – dvaju tijela koje podržava EU, a zaduženih su za istragu i kazneni progon korupcije u vladi. Uhićenja i racije su proveli agenti Ukrajinske sigurnosne službe (SBU), koja je izravno pod kontrolom predsjednika.
Obojica izrazili interes za kandidaturu
Baš kad se činilo da Zelenski stanje smirilo, rasplamsalo se novo žarište. Ukrajinski tužitelji pripremaju kaznene postupke protiv bivšeg svjetskog boksačkog prvaka i gradonačelnika Kijeva Vitalija Klička, kao i protiv bivšeg predsjednika Petra Porošenka, prema riječima članice ukrajinske Vrhovne Rade.
Obojica su žestoki Zelenskijevi rivali. Predsjednik je pobijedio Porošenka u emotivnoj izbornoj kampanji 2019. godine i godinama pokušava lišiti Klička izvršne kontrole nad upravljanjem glavnim gradom. Obojica su otvoreni javni kritičari Zelenskog i njegove administracije te bi bili potencijalni rivali ako se izbori konačno nastave. Obojica su izrazila interes za kandidaturu za predsjedničku poziciju.
“Pripremaju se optužnice protiv Porošenka, mislim da će ih [glavni tužitelj] Ruslan Kravčenko potpisati. Pripremaju se optužnice protiv Klička, mislim da će ih Ruslan Kravčenko potpisati“, rekla je zastupnica Vrhovne rade Ana Skorohod u intervjuu s ukrajinskim političkim analitičarom Ruslanom Bizjajevim.
Jedan od glavnih prigovora na Zakon 21414 jest taj što daje glavnom tužitelju Kravčenku potpunu diskreciju nad svim istragama – uključujući i onim istragama protiv NABU-a – ovlašćujući ga da blokira istrage protiv vlade. Kravčenko je također imenovan od strane predsjednika i pod izravnom je kontrolom Zelenskog.
‘Smrdi’ na autoritarizam
Ovaj potez dolazi usred rastućih napetosti između predsjedničke administracije i drugih figura u ukrajinskim javnom životu. Kličko je često optuživao središnju vladu za potkopavanje lokalnih vlasti. Dana 19. srpnja rekao je da Zelenski ne komunicira s lokalnim dužnosnicima. U ranijem intervjuu za The Times , Kličko je upozorio da Ukrajina već “smrdi” na autoritarizam pod vodstvom Zelenskog.
Uz nedavne optužbe da SBU cilja na dužnosnike za borbu protiv korupcije i istaknute aktiviste civilnog društva, Kličko dodaje nove optužbe da vlada sve češće smjenjuje gradonačelnike koji nisu lojalni predsjedničkom uredu, tvrdeći da su oni “prepreka centralizaciji vlasti”.
Porošenko, koji je bio predsjednik Ukrajine od 2014. do 2019., također je bio meta napada vlade. U veljači mu je Vijeće za nacionalnu sigurnost i obranu Ukrajine uvelo sankcije, a optužen je za izdaju. Reagirajući na objavu na svom Telegram kanalu, Porošenko je rekao da je vijeće donijelo “neustavnu, politički motiviranu odluku”.
Strateški poraz Zelenskog: Odgovornost za svoj grijeh prebacio na parlament