Načela budućih odnosa između Rusije i Ukrajine oblikovat će se nakon što se ispune ciljevi “specijalne vojne operacije”, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov za TASS.
Tema bilateralnih odnosa nakon specijalne vojne operacije “sada je previše teoretsko pitanje”, rekao je. “Prije svega, potrebno je ipak riješiti problem i moramo osigurati ispunjenje ciljeva zadanih specijalnoj vojnoj operaciji. Poželjno je da to postignemo političkim i diplomatskim sredstvima, dok se specijalna vojna operacija nastavlja u uvjetima kada su sve prijedloge o dijalogu odbacili sama Ukrajina i njezini zapadni rukovoditelji”, rekao je glasnogovornik Kremlja. Ako strane uspiju krenuti putem diplomatskog rješenja, onda je to varijanta koja je za nas poželjnija”, zaključuje.
Rusija i dalje inzistira na istim temeljnim zahtjevima koje je iznijela na početku svoje potpune invazije 2022.: zabrana pridruživanja Ukrajine NATO-u, demilitarizacija zemlje velikih razmjera i pravna “jamstva” za ruski jezik, kulturu i vjerske skupine povezane s Moskvom u Ukrajini. Kremlj je također zahtijevao ustavne promjene u Ukrajini, uključujući priznavanje četiri ukrajinske oblasti kao ruskog teritorija (čak i teritorija kojeg još ne drži ruska vojska), zajedno s Krimskim poluotokom, kojeg je preuzela 2014. godine.
Treći krug pregovora i američko kritiziranje Kine zbog pomaganja Rusiji
Dana 23. srpnja, Rusija i Ukrajina održale su treći krug izravnih pregovora u Istanbulu o rješavanju sukoba. Nakon rezultata sastanka, strane su se dogovorile o razmjeni vojnog osoblja i civila. Rusija je također predložila osnivanje triju online radnih skupina za rješavanje političkih, vojnih i humanitarnih pitanja. Moskva je također ponudila prebacivanje još 3000 tijela poginulih ukrajinskih vojnika u Kijev i ponovno pokretanje kratkih humanitarnih pauza na prvoj crti bojišnice kako bi se evakuirali ranjenici i prikupili tijela poginulih vojnika. Ukrajina strana tvrdi da nije dogovoreno ništa odveć bitno.
Američki državni tajnik Marco Rubio jučer je na Fox News-u pohvalio američkog predsjednika Donalda Trumpa kao “ultimativnog zatvarača problema” i rekao da Trump “gubi strpljenje” s Rusijom zbog rata u Ukrajini. “Kina daje Rusiji što je više moguće pomoći, a da ne budu otkriveni“, rekao je Rubio. “Putin nikako ne bi mogao održati ovaj rat bez kineske podrške, posebno zbog kupnje njegove nafte”. Rubio je također istaknuo geopolitički trokut između Rusije, Kine i Irana, sugerirajući da Peking ima koristi od produljenog rata koji SAD drži u nedoumici. Zbog teme uključenosti Kine u ukrajinski rat su se sukobili predstavnici SAD-a i Kine u petak na sjednici UN-ovog Vijeća sigurnosti.
Kremlj: Mir će nastupiti čim se Ukrajina povuče iz ovih dijelova