Jordanska državna televizija izvijestila je danas popodne da su Kraljevske jordanske zračne snage sudjelovale u operaciji s Ujedinjenim Arapskim Emiratima kako bi u Gazu bacile “25 tona pomoći u hrani i osnovnih humanitarnih potrepština”. U misiji su sudjelovala dva jordanska zrakoplova C-130 i jedan zrakoplov Ujedinjenih Arapskih Emirata, a ciljali su nekoliko lokacija u Pojasu Gaze, navodi se u izvješću.
Izraelski IDF je najavio kratkotrajni prekid vatre u humanitarne svrhe od 10:00 do 20:00. Također, Izrael se suočava s rastućim međunarodnim pritiskom dok su mediji i društvene mreže pune fotografije izgladnjele djece.
Koliko je potrebno pomoći?
Kada su prošle godine letjeli u sličnim misijama, svaki teretni zrakoplov C-130 prevozio je oko 12 500 “obroka” po letu, prema službenim podacima koje je objavilo američko Središnje zapovjedništvo. Tim tempom, bilo bi potrebno otprilike 160 letova samo da bi se osigurao jedan obrok za svakog od otprilike dva milijuna stanovnika Gaze. S obzirom na to da se smatra da jordanske i UAE zračne snage imaju oko 20 C-130, izazovi korištenja zračnog izbacivanja kao načina opskrbe stanovništva su očiti, piše Joe Inwood za BBC. Također, brojne humanitarne organizacije tvrde da kratkoročni prekid vatre nije i ne može biti dublje rješenje krize.
No, osim aviona, u Gazu je danas ušlo još kamiona s pomoći, a Jordan tvrdi da će nastaviti slanje pomoći zrakom.
Airdrop planes released a limited amount of aid over Gaza.
Follow: https://t.co/v6VYZYhWHD pic.twitter.com/eFkVOkSmX4
— Palestine Highlights (@PalHighlight) July 27, 2025
Netanyahu: Oduvijek su postojale sigurne rute za dostavu pomoći
Mnoge međunarodne agencije i strane vlade optužuju Izrael da namjerno blokira humanitarnu pomoć i izgladnjuje ljude u Gazi. Izrael opetovano odgovara da on propušta, pa čak i šalje humanitarnu pomoć, ali da je kradu i kontroliraju neuniformirani pripadnici Hamasa. Također tvrde da su navodi o izgladnjivanju pretjerani i dio propagandnog rata. Tijela UN-a optužuju za pristranost, a Netanyahu je u obraćanju rekao kako UN-a uglavnom ne želi surađivati s njima.
“Postoje sigurne rute za dostavu. Oduvijek su postojale, ali danas je to službeno. Više neće biti izgovora“, rekao je izraelski čelnik tijekom posjeta zračnoj bazi i zaključio: “Nastavit ćemo se boriti i nastavit ćemo djelovati dok ne postignemo sve svoje ratne ciljeve – do potpune pobjede”.
Tijela UN-a i mnoge druge humanitarne agencije tvrde da im je mjesecima uskraćeno pomagati stanovnicima Gaze i to od strane Izraela. Izrael je uspostavio svoje, snažno militarizirane, punktove za dostavu pomoći zajedno sa SAD-om, zaobilazeći djelovanja vanjskih organizacija. Neke snimke ukazuju na pucnjave u smjeru mase koja čeka hranu na takvim punktovima. Izraelski vojnici su za izraelski Haaretz rekli da im je bilo naređeno pucati u nenaoružane civile koji su čekali hranu, a ranije ovog tjedna je zapovjednik američkih zelenih beretki za BBC rekao da je na svoje oči vidio kako izraelski vojnici pucaju u civile koji su došli po hranu. Trump, kao trenutno najveći zaštitnik Izraela, rekao da ovog tjedna da se Izrael treba riješiti Hamasa i militantnih islamista u Gazi. “Sada ih se lovi”, ali “bit će očišćeni”, rekao je Trump.
Izrael zaustavlja humanitarne isporuke prema Gazi