Dominikanski svećenik Fray Nelson Medina, doktor fundamentalne teologije poznat po velikom apostolatu na internetu, upozorava na četiri opasnosti joge, prakse koja se pojavila u indijskom hinduizmu.
“Joga je skup položaja i fizičkih vježbi koje u teoriji traže unutarnji mir. Izrastajući iz duhovne tradicije hinduizma u Indiji, joga nastoji dovesti dušu u “samadhi”, odnosno u stanje u kojem bi čovjek i božanstvo postali jedno, bez ikakve razlike.
Riječ yoga izvedena je iz sanskrtskog korijena yuj što znači “ujedinjenje”. Cilj yoge je ujediniti prolazno (vremensko) ja, ili jivu , s beskonačnim (vječnim ja) ili Brahmanom, hinduističkim konceptom boga, koji nije osoba, već nešto neosobno što je “jedno s prirodom i kozmosom” “koji “prožima, obavija i leži u osnovi svega.”
Joga i katolička vjera
Na početku svog razmišljanja otac Nelson predlaže da se ne polazi od ovog pitanja: “može li katolik prakticirati jogu?” Mi smo slobodni a stvar je mnogo dublja i ozbiljnija.
Po njegovom mišljenju, “Mislim da su najbolja pitanja koja si katolik može postaviti u vezi s jogom ova: ‘1. Što se nadam pronaći u tim praksama?’; ‘2. Što tamo želim tražiti, jesam li to tražio ili saznao u svojoj Katoličkoj Crkvi?’; ‘Jesam li svjestan rizika koje nose prakse koje, prema svim pokazateljima, miješaju dobre i loše stvari?’”
Doktor temeljne teologije ističe da kada bi se katolici zapitali “iskreno, prvo pitanje bi došli do odgovora kao što su mir, opuštanje, poboljšanje koncentracije i tjelesno blagostanje.”
Doslovno je sve to sazdano u teologiji tijela, zdravom duhovnom smjeru koji pomaže organizirati rasporede i snage, a iznad svega: vrijeme za molitvu. Molitva je katolika, s druge strane, ono što joga nikada neće biti”, nastavlja.
U tom smislu fratar Nelson upozorava na 4 opasnosti u prakticiranju joge:
1. Izvor joge je hinduizam
“Na Wikipediji, dostupnoj svima, postoji ova informacija: ‘Joga je jedna od šest ortodoksnih daršana (doktrina) hinduizma. Naglašava meditaciju i oslobođenje, a njen glavni tekst je Yoga sutra (400. godine).’”
Na taj način, dodaje on, “ova se riječ povezuje s praksama meditacije u hinduizmu, budizmu i džainizmu. “Ako su vam rekli da je to samo istezanje, lagali su vam.”
Svećenik podijelio jezivo iskustvo žene s Jogom: ‘Izgubila sam brak, karijeru i prijatelje’
2. Tradicionalna doktrina joge povezana je s oslobađanjem materije
Iz tog je razloga doktrina joge „izravno suprotna kršćanskom i katoličkom učenju o jednom Bogu stvoritelju koji je stvorio sve što postoji i koji stoga ne želi niti treba da se oslobodimo materijalnih stvari, već da znamo kako koristiti ih za pravdu i dobročinstvo.”
3. Hinduizam se prakticira s jogom
“Joga ima tekst (vjerski, naravno) koji je poput priručnika: yogasutra. U ovom tekstu je ponavljanje ‘Veda’, odnosno religioznih tekstova hinduizma, uključeno kao dio vježbi oslobađanja”, objašnjava fra Nelson.
Kolumbijski svećenik zatim naglašava da “recitacija počinje ljubomornim zadržavanjem naziva položaja koji nisu ništa drugo nego izrazi molitve te religije.”
4. Kraj joge
“Krajnja svrha yoge je iswara-pranidhana što doslovno znači: ‘predaj se Upravljaču’, to jest bogu koji najavljuje tu religiju i koji naravno nije Otac našeg Gospodina Isusa Krista.”
Iz tog razloga, brat Nelson zaključuje svoje razmišljanje pitanjem: “Kako bi katolik mogao ući u takve rizike i prihvatiti tako ozbiljnu štetu zbog traženja nekoliko dobara, koja bi ionako mogao legalno imati unutar svoje vjere?”
Egzorcisti upozoravaju: Joga je otvor za demonsku opsjednutost, ne radite to!
Što Crkva kaže
U ” Pismu biskupima Katoličke crkve o nekim aspektima kršćanske meditacije ” iz 1989., Kongregacija – danas Dikasterij – za nauk vjere navodi da treba biti oprezan u suočavanju s “orijentalnim metodama” nadahnutih hinduizmom i budizmom: “Prijedlozi ili drugi analozi usklađivanja između kršćanske meditacije i istočnjačkih tehnika moraju se neprestano provjeravati uz pažljivo razlučivanje sadržaja i metoda, kako bi se izbjeglo upadanje u pogubni sinkretizam.”
Brojka 14 precizira da je ideja da se ljudska bića sjedinjuju s “božanskom kozmičkom sviješću” u suprotnosti s učenjima Crkve.
Papinsko vijeće za međureligijski dijalog objavilo je 2003. godine dokument Isus Krist: Nositelj vode života , koji jogu smješta kao jednu od mnogih praksi New Agea, nešto što je “teško uskladivo s doktrinom i kršćanskom duhovnošću”.
Tekst upozorava da se za New Age duhovni život “ne odnosi na susret s transcendentnim Bogom u punini ljubavi, nego na iskustvo izazvano okrenutošću samome sebi, osjećaj ushićenja zajedništva sa svemirom, dopuštanja da vlastita individualnost potone u veliki ocean bića.
Bivša tarot majstorica jednom zazvala Krista i on je došao! ‘Demoni su mi svakodnevno davali informacije, ne otvarajte im vrata’