Vukovarcima su osigurane potpore za poduzetništvo, poljoprivredu, ribarstvo i turizam jer je razvijeno gospodarstvo ključ uspjeha grada
Najvažniji kotačić razvoja jednoga grada je gospodarstvo, a u Vukovaru se u njega izrazito ulaže. Biti poduzetnik ili poljoprivrednik u Vukovaru olakšava činjenica da Grad svake godine iz svoga proračuna izdvaja značajna sredstva kako bi pomogli svima onima koji žele za svoju egzistenciju zarađivati u svom gradu, svojoj Slavoniji i Srijemu.
Vjetar u leđa, kako kažu korisnici potpora, uvijek dobro dođe, a iz godine u godinu utječe i na pozitivan trend rasta broja obrta kojih zaključno sa srpnjem 2024. godine ima 650. Ove su godine putem Javnog poziva bespovratne potpore dobila 73 poduzetnika, a ukupan fond bio je 200.000 eura. Intenzitet potpore bio je od 40 do 60 posto sufinanciranja, ovisno o mjeri, a najviši iznos potpore koji je mogao poduzetnik ostvariti je 6.000 eura.
Grad je prepoznao potrebu te je potpore dodijelio za tri mjere kojima su se sufinancirali troškovi opremanja i uređenja poslovnih prostora, nabave strojeva, uređaja i opreme, računalne opreme i računalnih programa, troškovi priključka na distributivnu mrežu električne energije, plina, vode te za promidžbene i edukativne aktivnosti. Točnije, za svakog poduzetnika pronašlo se po nešto korisno za njegovo daljnje poslovanje. Vukovar se može pohvaliti da je od 2015. godine do danas za poduzetnike izdvojio 3.948,248,73 eura. Slična je situacija i kada govorimo o poljoprivrednicima za koje je u 10 godina osigurano iz proračuna 1.068.418,99 eura.
Ove godine poljoprivrednici su na raspolaganju imali 132.723 eura koje su mogli ostvariti za čak 13 mjera. Odnosile su se na različite segmente poljoprivredne djelatnosti poput nabave opreme i mehanizacije, plastenika, staklenika, sustava za navodnjavanje, osiguranje stoke i objekata za stoku, nabave sadnice, edukacije poljoprivrednika, analizu tla, pripreme projekata za financiranje iz međunarodnih EU ili nacionalnih sredstava, za marketinške aktivnosti i ove godine, po prvi puta, za razvoj mljekarstva. Maksimalno su poljoprivrednici mogli ostvarili 6.600 eura, a minimalno 130. Postotak sufinanciranja iznosio je 50 do 70 posto.
Prirodna bogatstva adut su koji u Vukovar privlači i brojne turiste, a sve je više Vukovaraca odlučilo zaplivati u iznajmljivačkim i ugostiteljskim vodama
Grad Vukovar osim poljoprivrede, prošle je godine uveo i program bespovratnih potpora iz područja ribarstva i akvakulture za što je bilo osigurano 66.000 eura, a ta će se praksa u istom iznosu nastaviti i ove godine kako bi se dodatno potaknula tradicionalna djelatnost stanovnika na obali, uz dvije rijeke Dunav i Vuku. Ta prirodna bogatstva adut su koji u Vukovar privlači i brojne turiste, a sve je više Vukovaraca odlučilo zaplivati u iznajmljivačkim i ugostiteljskim vodama. Grad ih, naravno, podupire bespovratnim potporama, a u tijeku je i javni poziv za koji je osigurano 67.000 eura. Sufinancirat će se 70 posto prihvatljivih troškova, a maksimalno do 2.000 eura po korisniku.
Sredstva se mogu dobiti za tri mjere kroz koje su obuhvaćene marketinške aktivnosti, opremanje i uređenje smještajnih kapaciteta i pratećih sadržaja te za razvoj aktivnih oblika turizma. U prošloj godini također je za turizam osigurano gotovo 67.000 eura, a potpore su dodijeljene za 20 prijavitelja. Pozamašna sredstva uložena u vukovarsko gospodarstvo prvenstveno su namijenjena da građanima budu potpora u želji da za svoju egzistenciju zarađuju od svoga rada u svome gradu. Razvijeno gospodarstvo ključ je uspjeha jednoga grada i zato je pametno investirati u Vukovaru!