Nedavno održani unutarstranački izbori u HDZ-u na kojima aktualni premijer Andrej Plenković nije imao protukandidata u stranci, a ni izvan nje nisu izazvali neki pretjeran interes jer je i prije njihova održavanja bilo sasvim jasno da sve ostaje kao što je bilo.
Tim koji dobiva ne treba mijenjati tvrdio je Plenković dajući time do znanja da na izbore izlazi sa ministrom branitelja Tomom Medvedom kao kandidatom za svojeg zamjenika u vladajućoj stranci, dok su na poziciji potpredsjednika očekivano ostali Ivan Anušić, Branko Bačić, Oleg Butković i Zdravka Bušić s kojom u HDZ-u nisu previše impresionirani.
Nisu u HDZ-u previše impresionirani ni brojkama koje je objavio predsjednik Središnjeg izbornog povjerenstva Damir Sesvečan na konferenciji za medije. je naime objelodanio da je na izbore pristupilo 84.993 člana HDZ-a od njih 216.816. Jedini kandidat za predsjednika premijer Plenković dobio je 84.786 glasova.
Koliko doista imaju članova?
Za Medveda je glasovalo 84.349 HDZ-ovaca, a Anušić je potvrdio da je među kandidatima za potpredsjednika najutjecajniji član svoje stranke što su uostalom pokazali i parlamentarni izbori. Na ovim stranačkim Anušić je osvojio 80.995 glasova, a u leđa mu gleda Butković sa 78.090 glasova. Ovaj dvojac smatra se i svojevrsnom Plenkovićevom oporbom u predsjedništvu HDZ-a, ali unatoč tome od njih nitko u stranci za sada ne očekuje nikakvu revoluciju pa ni pučeve koji su ranije najavljivani, no i jednom i drugom važno je da su potvrdili svoju poziciju, i svoj utjecaj.
Nešto se manje time zamarao Bačić koji je na stranačkim izborima osvojio 77.396 glasova, a još manje Bušić za koju je glasovao 75.461 član stranke. ”Anušić je u svojoj bazi u Slavoniji za stranačke izbore vodio ozbiljnu kampanju i pokušavao mobilizirati članstvo, njemu i Butkoviću bilo je stalo do toga da potvrde svoj status pa oni sada mogu biti zadovoljni”, smatra naš sugovornik iz HDZ-a koji međutim drži da Plenković unatoč sigurnoj pobjedi ima razloga za zabrinutost.
Plenković kreće u ‘križarski pohod’: Planira pokoriti cijelu Dalmaciju i to s novim ljudima
”HDZ je i na ovim stranačkim izborima potvrdio da je nedvojbeno najveća stranka u državi. Na biralište je izašlo oko 10 tisuća članova više nego na prošlim izborima, ali se nakon svega otvorilo pitanje je li, i koliko je uistinu realna brojka od 200 tisuća članova koliko ih navodno stranka ima. Da ste se te nedjelje našli na biralištima vidjeli bi kako to doista monotono izgleda”, kaže naš sugovornik iz HDZ-a te dodaje da ovi nedavno održani izbori naslućuju da je broj od 200 tisuća članova napumpan te da je to brojka koju bi trebalo ažurirati, no to nije nešto što se u HDZ-u očekuje. ”Realnost je da HDZ ima maksimalno 150 tisuća članova, što nije mala brojka. Međutim, do ove brojke od 200 tisuća došli smo radi toga što se ne brišu oni članovi koji ne plaćaju članarinu, što bi se trebalo činiti”, kaže naš sugovornik koji kaže da se umrli članovi relativno korektno i brzo ažuriraju, ali i da po tom pitanju ima propusta.
Problemi s kadrovima
Bilo propusta, ili ne jedno je sigurno uz more članova koje na papiru imaju Plenković i njegovi kolege iz HDZ-a nisu u stanju pronaći onog pravog tko bi bio u poziciji na adekvatan se način suprotstaviti aktualnom predsjedniku Republike Zoranu Milanoviću.
”Mi na papiru imamo vojsku članova, to je naša mašinerija koja pristupa svim izborima, no mi se sada za predsjedničke izbore nalazimo u poziciji da nećemo imati koga birati. Čini se da će Plenković u utrku poslati nekog fikus kandidata i da Milanović spokojno može čekati kraj godine”, navodi naš sugovornik kojega ne zabrinjava toliko eventualni ostanak Milanovića na Pantovčaku koliko ga zabrinjava to što se naredne godine održavaju lokalni izbori pri čemu naš sugovornik podsjeća da je Plenković na stranačkim izborima najavio jačanje HDZ-a u velikim gradovima, što se uz iznimku Osijeka ne čini realno. Na nedavno održanim parlamentarnim izborima HDZ je u prvoj zagrebačkoj izbornoj jedinici osvojio 24,92 posto glasova, dok je SDP-u pripalo njih 25,23 posto.
Plenković se već može pripremati za četvrti mandat: Ovaj čovjek u rujnu preuzima SDP
U drugoj jedinici koja obuhvaća Zagreb osvojili su 31,13 posto glasova dok je SDP završio na 21 posto, u šestoj jedinici koja također obuhvaća dijelove glavnog grada za njih je glasalo 24,29 posto birača, dok je njih 23 posto biralo SDP-ovu koaliciju Rijeka pravde. U Osijeku je za HDZ glasalo 42 posto birača, dok je SDP biralo njih 23 posto pa se može reći da je HDZ ovdje siguran i za naredne lokalne izbore. U Rijeci to po običaju nije slučaj pa su tamo SDP-ovci na parlamentarnim izborima osvojili 33,99 posto glasova, dok je HDZ završio na 25,26 posto. Razlika između HDZ-a i SDP-a u Splitu je na razini statističke greške pa je za SDP-ovce glasovalo 30,43 posto Splićana, dok je HDZ-ovce biralo njih 30,16 posto. Premda skromne, ove razlike ukazuju na to da će se Plenković ipak morati dobro oznojiti ukoliko uistinu misli svoju stranku dovesti na vlast u nekom od većih gradova, a da to nije Osijek u kojem ionako već vladaju.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.