Ruski predsjednik Vladimir Putin danas je rekao da je Rusija u “završnoj fazi” razvoja domaćih raketnih napadačkih sustava, upozorivši na “zrcalne mjere” protiv planova za raspoređivanje američkih raketnih sustava dugog dometa u Njemačkoj, prenosi RIA.
“Danas je razvoj niza takvih sustava u završnoj fazi. Poduzet ćemo zrcalne mjere za njihovo raspoređivanje, uzimajući u obzir akcije Sjedinjenih Država, njihovih satelita u Europi i drugim regijama svijeta”, rekao je Putin u obraćanju u gradu Sankt Peterburgu tijekom parade u povodu Dan mornarice.
Nova utrka u naoružanju
Dana 10. srpnja, Washington i Berlin objavili su u zajedničkoj izjavi da će započeti s “epizodnim raspoređivanjem” kapaciteta projektila dugog dometa u Njemačkoj 2026. godine. Opisujući izjave Washingtona i Berlina o raspoređivanju američkih raketnih sustava dugog dometa u Njemačkoj kao “vrijedne pažnje”, Putin je rekao da bi takvi sustavi mogli dosegnuti važne ruske objekte za “oko 10 minuta”.
Naime, od 10. srpnja dužnosnici iz Moskve gotovo svakodnevno kritiziraju tu odluku Berlina i Washingtona. Raspoređivanje američkih projektila će početi od 2026. Sposobnosti pucanja dugog dometa uključivat će rakete SM-6 i Tomahawk i “razvojno hipersonično oružje”. Tomahawk ima domet od oko 2500 km i kao takav može brzo dosegnuti Moskvu uz Njemačke, a ima i sposobnost ponijeti nuklearnu bojevu glavu.
Kopnene rakete s dometom većim od 500 kilometara zabranjene su do 2019. prema Sporazumu o nuklearnim snagama srednjeg dometa kojeg su potpisali Mihail Gorbačov (SSSR) i bivši američki predsjednik Ronald Reagan 1987. godine. Sjedinjene Države povukle su se iz Ugovora INF 2019. rekavši da Moskva krši sporazum, navodeći kao razlog ruski razvoj krstarećeg projektila 9M729 koji se lansira s zemlje, u NATO-u poznat kao SSC-8, dometa, prema američkim izvorima, oko 2500 km
O letovima strateškog zrakoplovstva
Putin je optužio SAD za eskalaciju napetosti u vezi s letovima ruskog strateškog zrakoplovstva, rekavši da Moskva nije provodila zračne patrole “daleko od svojih granica” od raspada Sovjetskog Saveza. “Rusija je tada vjerovala da za tim više nema potrebe: svijet se promijenio, Hladni rat je prošlost. Međutim, Sjedinjene Države nisu odgovorile na ovu jednostranu gestu dobre volje i nastavile su patrolirati u blizini naših granica”, rekao je. “Stoga smo od 2007. obnovili takve letove. To je bio odgovor na povećanu aktivnost američkog strateškog i izviđačkog zrakoplovstva u regijama svijeta osjetljivim za Rusiju. Ova mjera je, između ostalog, usmjerena na osiguranje sigurnosti u azijsko-pacifičkoj regiji.”
Rusija prijeti raspoređivanjem nuklearnih raketa bez ‘unutarnjih ograničenja’