Sjedinjene Američke Države zemlja su brojnih specifičnosti kakve se rijetko mogu naći u drugim državama. Dovoljno je spomenuti kompliciran politički sustav s velikim pravima saveznih država, dominantno dvostranačje, pravo na posjedovanje i nošenje oružja, kulturu individualizma i multietničko društvo utemeljeno na fenomenu melting pot. Iako su SAD najbolji primjer useljeničke države gdje se imigranti različitih narodnosti integriraju u društvo, s vremenom je stvorena specifična političko-društvena geografija SAD-a. Velike regionalne razlike rezultirale su u konačnici Američkim građanskim ratom sredinom 19. st.
Iako je u ratu Sjever (Unija) pobijedio Jug (Konfederaciju) razlike su ostale do danas. Američki jug bio je podneblje na kojem će izniknuti popularni Biblijski pojas – regija u kojoj religija (kršćanski evangelistički protestantizam) ima izrazito veliku ulogu u politici, društvu, kulturi i svakodnevnom životu. Radi se o najreligioznijoj i najkonzervativnijoj regiji Amerike gdje prevladavaju tradicionalne kršćanske vrijednosti u teoriji i praksi. Kršćanske norme ulaze doslovno u sve pore društva. To je kontrast u odnosu na regiju Nove Engleske koja je prepoznatljiva po visokom stupnju ateizma slično kao i država Washington na zapadnoj obali.
Pojam i zemljopisni obuhvat
Pojam Biblijski pojas prvi je osmislio američki novinar i esejist H. L. Mencken kada je 1924. u članku za „Chicago Daily Tribune“ napisao: „Stara igra, pretpostavljam, počinje se igrati u Biblijskom pojasu.“ Tri godine kasnije Mencken je izraz proglasio svojim izumom, a počeli su ga redovno koristiti mediji i akademska zajednica. Godine 1948. Novine „Saturday Evening Post“ proglasile su Oklahoma City prijestolnicom Biblijskog pojasa. U studiji iz 1961. kulturni geograf, Wilbur Zelinsky, opisao je regiju kao područje gdje su protestantske denominacije, posebno južni baptisti, metodisti i evangelisti, dominantne kršćanske zajednice. Godine 1978. geograf Charles Heatwole opisao je Biblijski pojas regijom (prostorno isto područje koje je označio Zelinsky) kojom dominiraju 24 fundamentalističke protestantske denominacije.
Različiti autori drukčije definiraju zemljopisne granice Biblijskog pojasa, ali može se konstatirati da ga u potpunosti čini 12 saveznih država: Alabama, Arkansas, Mississippi, Missouri, Georgia, Kentucky, Louisiana, Sjeverna i Južna Karolina, Oklahoma, Zapadna Virginia i Tennessee. Osam saveznih država djelomično spadaju u regiju: Virginia, Texas, Ohio, Novi Meksiko, Indiana, Illinois, Kansas i Florida. Kad bi te savezne države i dijelovi država bili spojeni u jednu cjelinu tvorili bi (ultra)konzervativne Sjedinjene Države u kojem bi Republikanci uvijek vladali.
M. Šerić: Mississippi: najsiromašnija američka savezna država
Četiri vala Velikog buđenja
Biblijski pojas krenuo se formirati tijekom američkog povijesnog procesa koji se naziva Velikim buđenjem. Radi se o brzom širenju protestantizma u četiri vala od ranog 18. do kraja 20. stoljeća.
Prvi val Velikog buđenja počeo je 1730-ih, a bio je obilježen porastom evangelističkog propovijedanja. Evangelički pastori promovirali su Božju Riječ, ali i važnost osobne vjere, pokajanja i spasenja. Istaknuti propovjednici kao što su Jonathan Edwards i George Whitefield putovali su kroz britanske kolonije (koje će tvoriti buduće Sjedinjene Države), držeći vatrene govore koji su privlačili tisuće zainteresiranih promatrača. Protestantski pokret imao je značajan utjecaj na stanovnike tadašnjih kolonija. Poticao je osnivanje novih denominacija, ponajviše anglikanske i episkopalne crkve.
Drugi val Velikog buđenja počeo je potkraj 18.i trajao do sredine 19. stoljeća. Dodatno je učvrstio vjerski utjecaj u ruralnim područjima, osobito na jugu, jugozapadu i Srednjem zapadu SAD-a. Ovo razdoblje obilježeno je vjerskim skupovima na otvorenom koji su privlačili velike skupine postojećih i novih vjernika. Propovjednici kao što su Charles Grandison Finney poticali su preobraćenje na kršćanstvo i društvene reforme na kršćanskim temeljima, uključujući ukidanje ropstva i promicanje javno dostupnog obrazovanja. Najviše su se širili baptisti.
Treći val Velikog buđenja protezao se od sredine do kraja 19. stoljeća i nastavio je jačati evangelistički utjecaj. Vjerski preporod od 1858. odvijao se pod vodstvom teologa Dwighta L. Moodyja. Širenje vjere se odvijalo i u vojskama Konfederacije i Unije tijekom građanskog rata. Moodyjev najpoznatiji citat glasio je „Vjera čini sve mogućim… Ljubav čini sve lakšim.“ Ovo razdoblje bilo je obilježeno urbanizacijom i industrijalizacijom, što je dovelo do širenja evangelističkog pokreta i u gradovima. Osnivanje novih denominacija, misijskih društava i vjerskih škola pridonijelo je daljnjem širenju vjerskih ideja.
U 20. st. porastom kršćanskog fundamentalizma i kao reakcija na modernističke trendove, Biblijski pojas je učvrstio svoje konzervativne religiozne stavove.
Četvrti val Velikog buđenja dogodio se tijekom 1960-ih i 1970-ih. Predvodio ga je evangelički Isusovački pokret koji je uveo kulturološke promjene te je utjecao na kršćansku glazbu i kršćanske medije u cjelini uključujući filmove, serije i dr.
M. Šerić: Sunitsko-šijitski sukob: povijest i suvremeni izazovi (2)
Biblijski pojas u brojkama
Između 2005. i 2012. nevladina organizacija sa sjedištem Pennsylvaniji, Američko biblijsko društvo, provela je veliko istraživanje o čitanju Biblije u metropolitanskim područjima SAD-a. Istraživanje je ustanovilo 10 gradova u kojima se najviše čita Biblija: Knoxville (Tennessee), Shreveport (Louisiana), Chattanooga (Tennessee), Birmingham (Alabama), Jackson(Mississippi), Springfield (Missouri), Charlotte (Sj.Karolina), Lynchburg (Virginia) Huntsville-Decatur (Alabama) i Charleston (Z. Virginia).
Istraživanje Pew istraživačkog centra iz 2014. definiralo jevodećih 10saveznih država s najvećim postotkom vjerovanja u Bibliju kao doslovnu Riječ Božju: Mississippi (56%), Alabama (51%), Južna Karolina (49%), Zapadna Virginija (47%), Tennessee (46%), Arkansas (45%), Louisiana (44%), Georgia (41%), Kentucky (41%) i Teksas (39%).
Prema istraživanju iste organizacije iz 2016. top 10 najreligioznijih saveznih država čine: Alabama (77%), Mississippi (77%), Tennessee (73%), Louisiana (71%), Arkansas (70%), Jž. Karolina (70%), Z. Virginia (69%), Georgia (66%), Oklahoma (66%) i Sj. Karolina (65%). To su sve redom države biblijske regije.
Kulturni i društveni utjecaj
U Biblijskom pojasu, vjera igra ključnu ulogu u svakodnevnom životu stanovnika. Crkve nisu samo mjesta za vjerske obrede, već i centri zajednica, gdje se ljudi okupljaju radi društvenih aktivnosti i podrške. Obiteljske vrijednosti i moralni standardi zasnovani su na biblijskim učenjima, a vjerski vođe imaju značajan utjecaj na lokalne zajednice. Crkve organiziraju različite društvene događaje poput sportskih natjecanja, humanitarnih akcija i drugih manifestacija čime jačaju osjećaj zajedništva među vjernicima. Religijske organizacije organiziraju prikupljanje sredstava za razne humanitarne projekte, pružajući pomoć beskućnicima, siromašnima i ugroženima. Božić, Uskrs i Dan zahvalnosti proslavljaju se s velikim entuzijazmom. Blagdani pružaju priliku za okupljanje obitelji i prijatelja.
U društvenom kontekstu, zajednice u Biblijskom pojasu oslanjaju se na konzervativne društvene norme koje su ukorijenjene u biblijskim učenjima. To se očituje u stavu prema pitanjima kao što su brak, obitelj i spolnost. Tradicionalni modeli, gdje su muškarci hranitelji obitelji, a žene kućanice i dalje su vrlo prisutni. Iako se ove norme polako mijenjaju pod utjecajem šireg društva, vjerski utjecaj ostaje snažan.
Vjera utječe i na obrazovni sustav. U mnogim školama, kreacionizam se predstavlja kao alternativna teorija uz evoluciju, a molitva i biblijske studije mogu biti dio školskih aktivnosti. Ovakav pristup obrazovanju odražava snažnu povezanost između religije i svakodnevnog života. Osim toga, mnoge privatne kršćanske škole i sveučilišta nalaze se u ovoj regiji, pružajući obrazovanje koje je usklađeno s religijskim uvjerenjima. Lokalni radio i televizijski programi često emitiraju religiozne sadržaje, kao što su propovijedi, mise i vjerska glazba. Mnoge zajednice imaju svoje kršćanske radio postaje i televizijske kanale koji služe kao izvori informacija i zabave. Kršćanska glazba, uključujući suvremeni kršćanski rock, vrlo je popularna.
M. Šerić: Kršćanski cionizam: bizaran teološko-politički fenomen današnjice
Od utvrde demokrata do utvrde republikanaca
U Biblijskom pojasu kao politička ideologija prevladava socijalni konzervativizam. Od kraja Ere rekonstrukcije 1877. do 1960-ih regija je bila tvrđava Demokratske stranke (eng. Solid South – Čvrsti jug). Demokrati su tada imali sve poluge vlasti u južnim državama, a zauzvrat su održavali bjelačku dominaciju, rasnu segregaciju i diskriminaciju crnačkog stanovništva koja je uključivala zabranu glasovanja – tzv. Jim Crow zakoni. Radilo se o jednostranačkom sustavu. Važno je reći da kršćanske zajednice nisu nikada podržavale rasizam koji je bio realnost američkog juga, ali segregaciju jesu. U to vrijeme, mnoge crkve su bile odvojene prema rasnim linijama, s crkvama za bjelačke i crkvama za crnačke vjernike što se dijelom održalo do danas. Stvari su se preokrenule 1960-ih kada je tijekom vladavine Lyndona Johnsona 1964. donesen liberalni Zakon o građanskim pravima. Nakon potpisivanja zakona, Johnson je rekao svom pomoćniku, Billu Moyersu: „Mislim da smo upravo isporučili Jug Republikanskoj stranci za dugo vremena u budućnost.“ I bio je u pravu.
Ubrzo su Republikanci preuzeli retoriku koja je privilegirala bijelce, a zanemarivala crnce. Istodobno, demokrati su nastavili provoditi liberalne sekularističke politike, a republikanci su prihvatili konzervativno-tradicionalističku religioznu agendu. Sukladno tome, i birači u Biblijskom pojasu promijenili su svoje političko opredjeljenje. Već na predsjedničkim izborima 1964. ultrakonzervativni republikanski senator Barry Goldwater odnio je pobjedu u Alabami, Georgiji, Mississippiju i Južnoj Karolini. Bilo je to prvi puta od Doba rekonstrukcije da je republikanac pobijedio demokrata na jugu. Takvi trendovi su se nastavili. Osnivanje organizacija kao što su Moralna većina (eng. Moral Majority) tijekom 1970-ih i 1980-ih godina naglasilo je politički angažman evangelističkih kršćana. Vjerski vođe poput baptističkog pastora Jerryja Falwella mobilizirale su milijune vjernika da podrže konzervativne političke kandidate i politike koje su bile u skladu s njihovim religioznim uvjerenjima. Uvelike je Moralna većina zaslužna za pobjedu Ronalda Reagana na izborima 1980.
Ujedno su mnogi baptistički pastori poput Falwella postali predvodnici kršćanskog cionizma u SAD-u i na globalnoj razini. Kršćanski cionisti bezuvjetno i bizarno podržavaju Državu Izrael nadajući se da će tako potaknuti Drugi Isusov dolazak. Prema akademiku Tristanu Sturmu u regiji se nalazi najveći broj kršćanskih cionista na svijetu – njih 30 milijuna.
Alabama, Mississippi, Južna Karolina i Teksas glasovale su za republikanskog kandidata na svim predsjedničkim izborima od 1980 do 2020. Oklahoma je podržavala republikanskog predsjedničkog kandidata na svim izborima od 1968., a republikanci su pobijedili u svakom okrugu u državi na svim izborima od 2004.
I druge države Biblijskog pojasa glasale su za republikanske predsjedničke kandidate na većini izbora od 1980., a demokratski kandidat je odnio pobjedu jednom ili dvaput. Na izborima 2020. Biden je odnio tijesnu pobjedu u Georgiji.
Škakljiva politička pitanja
Konzervativizam stanovnika manifestira se kroz protivljenje pravu na pobačaj i LGBT agendi, ali i kroz podržavanje kreacionizma i prava na posjedovanje i nošenje oružja. Stanovnici regije nadmoćno podržavaju pro-life stavove, a mnoge države unutar Biblijskog pojasa donijele su zakone koji uvelike ograničavaju pobačaj. Ove politike odražavaju duboko ukorijenjena kršćanska uvjerenja o svetosti života od začeća do prirodne smrti. Političari koji se protive pobačaju imaju snažnu podršku glasača iz Biblijskog pojasa, što je učvrstilo republikansku dominaciju u regiji. Slično je i s LGBT pravima. Mnoge zajednice drže se tradicionalnih stavova o braku i obitelji, smatrajući brak zajednicom između muškarca i žene. Ovi stavovi vode do protivljenja zakonima koji omogućuju istospolne brakove i proširuju prava LGBT osoba da npr. posvajaju djecu. Političari koji zagovaraju anti-LGBT stavove, a to su redovito republikanci, mogu računati na snažnu podršku konzervativnih birača.
I obrazovna politika je pod velikim utjecajem religijskih uvjerenja stanovništva. U mnogim školama, kreacionizam se predstavlja kao alternativna teorija uz evoluciju, a molitva i biblijske studije mogu biti dio školskih aktivnosti. Konzervativni političari podržavaju zakone koji omogućuju veću prisutnost religijskih sadržaja u javnim školama, kao i financiranje privatnih kršćanskih škola. Pravo na nošenje oružja još je jedno ključno političko pitanje u Biblijskom pojasu. Mnogi stanovnici regije snažno podržavaju Drugi amandman američkog ustava i protive se bilo kakvom obliku regulacije oružja. Ovaj stav povezan je s kulturom samodostatnosti i osobne slobode koja je ukorijenjena u povijesti i tradiciji regije. Republikanski političari koji zagovaraju pravo na nošenje oružja imaju značajnu podršku glasača.
Swing države: ‘bojišta’ koja će odlučiti američke predsjedničke izbore
Društveni izazovi regije
Iako je regija religijski najsnažnija u SAD-u, suočava se s velikim društvenim izazovima. Stope obrazovanja u Biblijskom pojasu su među najnižima u SAD-u. Kardiovaskularne bolesti, pretilost, ubojstva, tinejdžerske trudnoće i infekcije spolno prenosivim bolestima među najvišima su u zemlji, a prevladava i siromaštvo. Uzrok nije (kako bi zlobnici rekli) privrženost religiji i Bogu nego zapravo odstupanje od kršćanskih vrednota.
U mnogim dijelovima Biblijskog pojasa, škole su financirane lokalnim porezima, što može rezultirati nejednakostima u kvaliteti obrazovanja između bogatih i siromašnih područja. Niski prihodi i ekonomska nesigurnost mogu ograničiti pristup obrazovanju i otežati učenicima završavanje srednje škole i fakulteta. Tradicionalne prehrambene navike u regiji podrazumijevaju konzumaciju prerađene hrane i visokokaloričnih obroka, što doprinosi pretilosti i kardiovaskularnim bolestima.
Uzrok siromaštva u regiji su korupcija lokalnih moćnika, nemar američke savezne vlade, manjkavo obrazovanje, vremenske nepogode poput uragana i poplava te deindustrijalizacija SAD-a – posljedica globalizacije i odlaska američkih industrijskih kompanija u strane države kao što su Meksiko, Kina, Vijetnam i Bangladeš.
Zaključak
Biblijski pojas u Sjedinjenim Državama predstavlja jedinstvenu regiju gdje religija ima sveobuhvatan utjecaj na društvo, kulturu i politiku. U novije vrijeme, regija se suočava s izazovima modernizacije i sekularizacije. Kako sve veći broj mladih ljudi napušta svoje rodne krajeve u potrazi za obrazovanjem i karijerama u većim američkim gradovima, često se suočavaju s drukčijim svjetonazorima koji mogu utjecati na njihova vjerska uvjerenja.
Ovaj fenomen dovodi do postupnog smanjenja broja praktičnih vjernika. Povratak u rodne krajeve nakon života u urbanim sredinama znači prilagodbu, što može izazvati tenzije unutar obitelji koje ostaju snažno odane tradicionalnim vrijednostima.
Oružano nasilje: najkontroverznije pitanje suvremenog SAD-a. Masovna ubojstva češća nego igdje u svijetu
Usprkos izazovima, regija i dalje zadržava snažan vjerski identitet, te protestantizam oblikuje društvene norme, kulturu, obrazovanje i politički krajolik južnog dijela Amerike.