Radni tim u Bosni i Hercegovini, kojim predsjedava predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto, usuglasio je Listu reformi s kvalitativnim/kvantitativnim koracima za provedbu Plana rasta za Zapadni Balkan.
Lista reformi koju je odobrio Radni tim je skoro u cijelosti usuglašena s prijedlozima Europske komisije, odnosno više od 97 posto reformskih aktivnosti usuglašeno je s predstavnicima Europske komisije i Delegacije EU-a u BiH, javlja N1.
Direkcija za ekonomsko planiranje Vijeća ministara BiH proslijedit će danas usuglašenu Listu reformi Europskoj komisiji, kako bi se dogovorenom dinamikom ispunio ovaj ambiciozni plan u razdoblju od 2024. do 2027. godine, priopćeno je iz ureda Krišto.
“Usvajanje Liste reformi za Plan rasta za Zapadni Balkan omogućit će Bosni i Hercegovina da od Europske komisije dobije oko milijardu eura kojim će biti podržane reforme u brojnim područjima. Cilj je omogućiti snažniji rast ekonomije, osigurati vladavinu prava, funkcionalnije institucije, kao i osnažiti poslovnu klimu i sačuvati ljudske resurse u BiH. Reforme su, istodobno, usmjerene na stvaranje uvjeta za osiguranje održive (zelene) energije, digitalnu tranziciju, bolju IT infrastrukturu, uključujući unapređenje kibernetičke sigurnosti. Predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto zahvalila je članovima Radnog tima u Bosni i Hercegovini i Delegaciji Europske unije u BiH na predanom radu tijekom usuglašavanju reformske agende. Naglasila je kako su predstavnici svih razina vlasti u BiH uključeni u Radni tim i na ovaj način iskazali odlučnost i predanost europskom putu i konstruktivnom unutarnjem dijalogu u korist svih u Bosni i Hercegovini”, navodi se u priopćenju.
Europska komisija ranije je predstavila Plan rasta za Zapadni Balkan vrijedan šest milijardi eura za razdoblje od 2024. do 2027. godine koji bi zemljama regije omogućio da intenziviranjem reformi značajno ubrzaju proces proširenja i ekonomski rast.
Podsjetimo, Bosna i Hercegovina je bila jedina od šest zemalja koja nije finalizirala ključni preduvjet, a rok je istekao 26. travnja. Iz Izaslanstva EU upozorili su tada kako BiH riskira da propusti dvije milijarde KM.