Venezuelci su u nedjelju izašli na birališta kako bi odabrali novog predsjednika. Bitka se vodila između Nicolása Madura, koji je na vlasti u zemlji od 2013., te oporbenog kandidata Edmunda Gonzáleza koji je upozoravao na moguće izborne nepravilnosti – prenosi BBC.
Maduro – čiji reizbor 2018. Sjedinjene Države, između ostalih, smatraju nepoštenim – rekao je da zemlja ima najtransparentniji izborni sustav na svijetu i upozorio na “krvoproliće” ako on izgubi.
Venezuelanska izborna komisija proglasila je Madura pobjednikom na predsjedničkim izborima, dok je oporbeni kandidat Edmund González, osporio izjavu izbornog tijela, rekavši u televizijskom obraćanju: “Nećemo stati dok se ne poštuje volja naroda Venezuele.”
Američko negodovanje
Američki državni tajnik, Antony Blinken, izrazio je ozbiljnu zabrinutost u vezi s objavom venezuelanskog izbornog tijela da je Maduro dobio još jedan mandat – prenosi CNN. Blinken, koji je u trenutku objave rezultata bio u Tokiju, pozvao je venezuelanske vlasti da pruže detaljan i transparentan izvještaj o glasovanju. “Međunarodna zajednica ovo vrlo pažljivo prati i reagirat će u skladu s tim”, dodao je.
“Vidjeli smo najnoviju objavu Venezuelanske izborne komisije”, izjavio je Blinken, referirajući se na izjavu komisije da je Maduro osigurao 51% glasova, unatoč izlaznim anketama koje su predviđale uvjerljivu pobjedu njegovog protivnika, Edmunda Gonzáleza. “Ozbiljno smo zabrinuti da objavljeni rezultat ne odražava stvarnu volju ili glasove naroda Venezuele.”
Čileanski ministar vanjskih poslova Alberto van Klaveren objavio je na društvenoj mreži X da će Čile čekati potvrdu rezultata od međunarodnih promatrača, dok je predsjednik Kostarike Rodrigo Chaves izjavio je da njegova vlada ne priznaje objavljene rezultate. S druge strane, ruski predsjednik Vladimir Putin čestitao je Maduru, ističući da je on “uvijek dobrodošao gost u Rusiji”.
Sporni rezultati
Izlazna anketa koju je provela američka tvrtka Edison Research, objavljena neposredno nakon zatvaranja birališta u 18 sati po lokalnom vremenu, predviđala je da će González osvojiti 65% glasova u odnosu na Madurovih 31%. Ankete su provedene među 6846 birača na 100 biračkih mjesta diljem zemlje.
Venezuelski oporbeni čelnici su odbacili objavljene rezultate, tvrdeći da je González pobijedio s velikom većinom glasova. Ova situacija mogla bi dovesti do ozbiljnih političkih posljedica za regiju. Izbori su predstavljali najveći izazov za Madurovu socijalističku vladu u posljednjih 10 godina. Bez obzira na konačni ishod, očekuje se da će izbori imati dalekosežne posljedice diljem Amerike.
Venezuela je u posljednjem desetljeću doživjela ozbiljan ekonomski pad. Bruto domaći proizvod zemlje danas je samo petina onoga što je bio 2012. godine, u vrijeme kada je zemlju vodio Hugo Chávez. Nekvalitetno gospodarsko upravljanje i sankcije nametnute od strane Europske unije i SAD-a dovele su do teških ekonomskih uvjeta i raširene gladi, što je prisililo gotovo 8 milijuna ljudi da napuste zemlju.
Sporna pokrajina Essequibo: Venezuela i Gvajana na rubu rata