Većina nas je tijekom radnog tjedna zauzeta svojim svakodnevnim obavezama pa kad se na kraju dana vratimo kući, jednostavno se želimo samo dobro odmoriti i napuniti baterije za idući dan. Tako neke od ‘kućnih’ obaveza ostavljamo za vikend, kad se zdušno bacamo na generalku – čišćenje stana, usisavanje i pranje auta. Uz sve to, ponekad si još upalimo i glazbu kako bismo si u procesu čišćenja zadržali dobro raspoloženje.
I dok većina ipak pazi da svojim ponašanjem ne naruši mir drugim ljudima, pogotovo u periodu dana kad bi se trebalo poštivati vrijeme tišine, uvijek postoji onaj jedan ili dva susjeda koji, svjesno ili nesvjesno, prave pretjeranu buku koja ostalim stanarima u zgradi ‘čupa živce’. I takvo ponašanje u Hrvatskoj nekako prolazi uglavnom ‘ispod radara’, odnosno smatra se gotovo pa normalnim i većina se jednostavno miri s takvom situacijom.
Međutim, u Njemačkoj je situacija potpuno drugačija. Naime, kod njih postoji zakonska obaveza prema kojoj su ljudi dužni održavati nisku razinu buke u određenim dijelovima dana. Ukoliko se ta odredba prekrši, mogu uslijediti visoke novčane kazne.
Nijemci iznimno poštuju pravila kućnog reda
Svi oni koji su bar jedanput posjetili Njemačku, zacijelo su primjetili da je nedjeljom posebno ‘tiho’. Većina trgovina je zatvorena, a i ulice su uglavnom puste. Sve aktivnosti koje stvaraju intenzivniju buku, poput košenja trave, usisavanja ili pak pranja rublja, jednostavno ne dolaze u obzir. Ako prekršite ovo pravilo, susjedi vas mogu prijaviti nakon čega slijedi novčana kazna, a možda čak i pravni postupak.
Ako nije drugačije dogovoreno, vrijeme za popodnevni odmor počinje od 15 sati. Ova ‘stroga’ pravila kućnog reda, ili ‘ruhezeita’, vuku korijene iz njemačkog prava i utjecaja crkve, koji su ljudima htjeli omogućiti da prisustvuju nedjeljnim misama, a da kasnije vrijeme mogu provesti u krugu svoje obitelji i najbližih.
Vremenom je stanovništvo u stambenim naseljima raslo pa je buka postala velik problem. Kako bi ga dokinule, vlasti su uvele zakon o ograničenju buke, a nedjelja se i dan danas poštuje kao dan odmora.
Zagrepčani masovno komentiraju čudan prizor u Martićevoj: ‘Sramotno, baš nas zanima kaj će još izmisliti’
Kazne mogu biti jako visoke
Što se tiče propisanog vremena ‘tišine’, kućni red je na snazi od 22 sata do 7 ujutro, svakodnevno uključujući nedjelju i praznike. U tom razdoblju, buka ne smije prelaziti 50 decibela, što obuhvaća sljedeće aktivnosti – usisavanje, pranje automobila, košenje trave, rad u vrtu s glasnim alatima, građevinske radove s bučnim strojevima, puhanje lišća, čišćenje snijega, puštanje glasne glazbe, kao i organiziranje zabava.
Ako prekršite ovo pravilo, mogli biste primiti anonimnu upozorenje da smanjite buku. Ako to ne učinite, susjedi bi vas mogli prijaviti policiji ili pozvati upravitelja zgrade. Ako vam susjed pokuca na vrata kako bi se požalio, najbolje je pokušati mirno riješiti situaciju.
Ako policija intervenira, može se dobiti i novčana kazna. Te kazne obično nisu visoke, ali za ponovljene prekršaje kazne se mogu popeti do iznosa od čak 5 tisuća eura. Primjera radi, za košnju trave nedjeljom, ili pak radnim danom iza 22 sata, se može dobiti kazna od čak 50 tisuća eura, prema informacijama sa stranice “How to Abroad”, prenosi eupravozato.
Što se tiče kućnog reda u Hrvatskoj, u većini zgrada dnevni odmor počinje od 14 ili 15 sati i traje sve do 18 sati. Što se tiče noćnog odmora, on obično traje od 22 do osam sati ujutro, osim ako, u pojedinim slučajevima, nije drugačije propisano. Prema informacijama sa stranice Informator, za remećenje mira su u Hrvatskoj propisane kazne od 170 do 6630 eura.
Komentari