Sezona krpelja je od travnja pa do kasne jeseni, žive po livadama, žbunju i po drveću. Većina ih nije zarazno no u Hrvatskoj se ubodom krpelja mogu prenijeti dvije bolesti – Lyme borelioza, koju prenose u i krpeljni meningoencefalitis (KME).
U našem podneblju pristune su samo te dvije bolesti, iako su vrlo ozbiljne, vjerojatnost zaraze je mala. Kod nas se zaraženi krpelji nalaze samo u sjevernoj Hrvatskoj.
Lyme borelioza ili lajmska bolest liječi se antibioticima i u ranom stadiju bolesti je liječenje učinkovito no i Njemačke dolazi slučaj mladića, kako piše njemački Focus.de, koji je nakon uboda krpelja dobio 26 različitih dijagnoza. Mladić (20) je proživio pravi horor nakon uboda krpelja, a kratko vrijeme je proveo i u psihijatrijskoj ustanovi jer su liječnici mislili kako je sve simptome umislio.
Zagrepčanin Zdenko pati zbog teške bolesti: ‘Doživio sam da je pronađen lijek, ali država nam ga ne da’
Dok se tuširao primijetio kvržicu na glavi
Slučaj se dogodio 2020. godine, a 20-godišnjak još uvijek osjeća drastične posljedice zbog uboda krpelja.
“Imao sam ispunjen život, trenirao sam četiri puta tjedno za nacionalnu nogometnu ligu, također u teretani, radio 40 sati tjedno i imao mnogo prijatelja s kojima sam se zabavljao vikendom. Tada mi se život okrenuo naglavačke. Lajmska bolest učinila me je bolesnijim nego ikad prije te sam gotovo izgubio povjerenje u medicinu i liječnike”, rekao je 20-godišnjak u razgovoru za Focus.de.
Mladićev horor zbog lajmske bolesti započeo je početkom kolovoza 2020. Dok se tuširao, primijetio je da ima malu kvržicu na sredini glave. Pred ogledalom je prepoznao krpelja kao malu crnu točkicu. Nije paničario, pokušao ga je skinuti, prokrvarilo je, nakon dva dana oteklina je splasnula i sve se zaboravilo.
Teški simptomi
Ali dva tjedna kasnije iznenada se teško razbolio. Nije mogao jesti. Osjećao je mučninu i vrtoglavicu, jaku bol u grudima, potpunu iscrpljenost, noću se znojio, doživio je privremenu paralizu ruku i prstiju, grčeve mišića po cijelome tijelu, vrućicu.
Isprva se pretpostavljalo da je uzrok stres u školi pa je dobio tablete cinka. Njegov obiteljski liječnik dao je napraviti analizu krvi, ali nije bilo ništa posebno. Opet se spominjao stres. Tek je test na antitijela utvrdio kako ima lajmsku bolest.
Liječnik je mladiću prepisao antibiotik doksiciklin dva tjedna. Lijek je prvih nekoliko dana dobro djelovao, a nakon toga se stanje pogoršalo. Liječnici su mislili da je riječ o alergijskoj reakciji i zamijenili su antibiotik drugim.
Najezda parazita uzbunila građane: Ako primijetite ovo na koži, možda vam je prenijeta opasna bolest
Na psihijatriji
Međutim, zamjenski antibiotici nisu tako dobro djelovali i simptomi su se zapravo pogoršali. Obiteljski liječnik rekao je da je nakon dva tjedna antibiotske terapije lajmska bolest trebala biti izliječena i da su mladićevi simptomi sada psihički.
Stoga je predložio liječenje na psihijatriji za panične poremećaje. Pacijent je pristao na prijem jer mu je bilo sve gore i gore.
“Nisam jedini koji je završio na psihijatriji s lajmskom bolešću, upoznao sam nekoliko ljudi koji su imali slično iskustvo”, navodi mladić.
Početkom studenog proveo je dva tjedna na psihijatriji, pokušao iskoristiti sve tamošnje ponude, pio antidepresive i sudjelovao u razgovorima, za koje je, međutim, s vremenom postao preslab. Jedva je hodao.
Liječnici su nastavili davati dijagnoze, bilo ih je ukupno 26 različitih, od psihičkih problema poput paničnog poremećaja do vratne kralježnice ili kroničnih migrena.
Komentari