Nakon što su deseci veterana izvjestitelja odbacili prohibitivnu novu tiskovnu politiku Ministarstva obrane i ovaj tjedan predali svoje medijske bedževe, jedini novinari koji su ostali s vjerodajnicama za ulazak u Pentagon bila je mješavina slobodnih novinara, članova stranih medija i osoblja iz prodajnih mjesta koja jačaju MAGA.
Deseci tiskanih i televizijskih novinara izašli su iz Pentagona u srijedu nakon što su gotovo sve američke novinske kuće – uključujući Trumpove prijateljske mreže Fox News i Newsmax – odbile slijediti medijska ograničenja ministra obrane Petea Hegsetha.
Među novim pravilima postavljenim u Hegsethovoj politici na 21 stranici, koju je dao ovlaštenim novinarima do utorka navečer da je potvrde, bila je zabrana novinarima da traže bilo kakve informacije – povjerljive ili druge – od vladinih zaposlenika bez prethodnog odobrenja Pentagona.
Udruga za medije Pentagona, koja predstavlja oko 100 novinara, nasrnula je na “poruku zastrašivanja bez presedana” koju je poslala politika, pozivajući odjel da preokrene kurs zbog napada na slobodu tiska.
“Naši članovi nisu učinili ništa kako bi stvorili ovu uznemirujuću situaciju. Ona proizlazi iz potpuno jednostranog poteza dužnosnika Pentagona s očitom namjerom da američku javnost odsjeku od informacija koje ne kontroliraju i unaprijed ne odobravaju”, rekla je ovaj tjedan skupina koja predstavlja članove iz 57 domaćih i međunarodnih novinskih kuća. Udruga ne predstavlja sve novinare s ovlaštenjima u Pentagonu.
Do četvrtka je postalo jasno tko je ostao u hodnicima Pentagona. Interni državni dokument, koji je prvi put dobio Washington Postotkrio je da je samo 15 ljudi od stotina ovlaštenih novinara potpisalo novo novinarsko obećanje.
Od tih potpisnika, dvojica su s pro-Trumpovog kabelskog kanala, One America News; jedan je s desničarske web stranice Federalist; a drugi je iz ultrakonzervativnih novina The Epoch Times.
Preostalih 11 novinara uključuju slobodnjake za strane organizacije i nekoliko malo poznatih neovisnih stranica koje, čini se, objavljuju svoje radove isključivo na društvenim medijima.
“Reporter za turske novine Večer potpisali su sporazum, kao i tri osobe iz turske državne agencije Anadolu i dva turska slobodnjaka,” Post prijavio. “Od ostalih potpisnika bio je izvjestitelj za Australacaustralski list u vlasništvu News Corpa; afganistanski slobodnjak; i tri manje poznate operacije, AWPS vijesti, the Indija globus i blog tzv USA Journal Koreja.”
Dodatno, dva člana jordanske TV mreže Al Taghier potpisala su stariju verziju politike, koja je bila odbačena i revidirana usred pregovora i odbijanja od Pentagon Press Association i drugih skupina za zagovaranje medija.
Prije roja obrambenih izvjestitelja koji su zajedno simbolično izašli iz Pentagona u srijedu poslijepodne, nakon što su predali svoje bedževe i očistili svoje stolove, samo je jedna medijska kuća javno pristala na restriktivno obećanje – One America News.
Iako ti mediji nisu odmah odgovorili ni na jedan zahtjev za komentar The Independent ili Postneki su dali javne primjedbe braneći i opravdavajući politiku.
Ranije ovog tjedna, predsjednik One America News Charles Herring izjavio je u izjavi da je nakon “temeljitog pregleda revidirane politike tiska od strane našeg odvjetnika, osoblje OAN-a potpisalo dokument.” Kristina Anderson iz društvenih medija AWPS vijestiu međuvremenu, izjavila je da je osjetila “duboki osjećaj gubitka dok danas hodam prostorima dopisništva Pentagona.”
Federalist Izvršni direktor Sean Davis i glavna urednica Mollie Hemingway objavili su dugačku i bombastičnu izjavu na X-u tvrdeći da su pregledali Pentagonova pravila za tisak i pronašli “nula novih ograničenja” za novinare koji prate odjel. U isto vrijeme, konzervativni stručnjaci osudili su medije u cjelini zbog odbijanja te politike.
“Gdje su bili ti samozvani branitelji Prvog amandmana kada smo bili nezakonito cenzurirani i ciljani za razotkrivanje laži i prijevara duboke države? Mnogi od njih ne samo da su nas odbili braniti, već su i klicali pokušajima nezakonite cenzure protiv nas”, navodi se u izjavi. “NBC News, na primjer, u dosluhu s Big Techom kako bi nas demonetizirali i deplatformirali zbog kritiziranja vlade i korumpiranih korporativnih medija.”
Osim uređivanja FederalistHemingway je također plaćeni suradnik za Fox News – koji se pridružio drugim televizijskim mrežama u odbacivanju Pentagonovih ograničenja i odbijanju potpisati obećanje.
“Danas se pridružujemo gotovo svakoj drugoj novinskoj organizaciji u odbijanju pristati na nove zahtjeve Pentagona, koji bi ograničili mogućnost novinara da obavještavaju naciju i svijet o važnim pitanjima nacionalne sigurnosti”, stoji u zajedničkoj izjavi. “Politika je bez presedana i prijeti temeljnoj zaštiti novinara. Nastavit ćemo pokrivati američku vojsku kao što je to činila svaka od naših organizacija već desetljećima, podržavajući načela slobodnog i neovisnog tiska.”
Newsmax, još jedna mreža naklonjena MAGA-i koja se uvelike slaže s Trumpovom administracijom, također je odbacila politiku – nazvavši njezine zahtjeve “nepotrebnim i teškim” dok je pozvala Pentagon da dodatno razmotri stvar.
Uz Hegsetha i predsjednika Donalda Trumpa koji čvrsto stoje na prohibitivnim medijskim pravilima, glasnogovornik Pentagona Sean Parnell podrugljivo je tweetao da su se “samopravedni mediji odlučili samodeportirati iz Pentagona” i da im “neće nedostajati”.
Također je iznio neke dodatne vijesti o novinarima koji će ubuduće pokrivati odjel.
“Ministarstvo rata će uskoro objaviti objavu u vezi sa sljedećom generacijom Pentagonovih novinarskih tijela”, napisao je. “Ostanite s nama. Najbolje tek dolazi!”

