Najmanje četvero ruskih državljana zatvorenih u Americi više se ne mogu naći na popisu
Podaci o nekoliko ruskih zatvorenika koji su držani u američkim zatvorima više nisu dostupni u Federalnom uredu za zatvore od 31. srpnja. Ruska novinska agencija RIA Novosti prva je objavila vijest o tom pitanju.
Prema RIA-i, na javno dostupnom popisu nema podataka o najmanje četiri osobe osuđene proteklih godina. U pitanju su Aleksandr Vinik, Maksim Marčenko, Vadim Konošenok i Vladislav Kljušin, rekla je novinska agencija. Još su dostupni podaci o nekim drugim Rusima koji se drže u američkim zatvorima, dodaje se.
Vinnik je računalni stručnjak uhićen u Grčkoj 2017. na zahtjev SAD-a. I Moskva i Washington, kao i Pariz zatražili su njegovo izručenje pod raznim optužbama, od prijevare do hakiranja. Godine 2020. izručen je Francuskoj, no čovjek je dvije godine kasnije završio u SAD-u, gdje je na kraju priznao krivnju za urotu za pranje novca u svibnju 2024.
Marchenko je uhićen u SAD-u u rujnu 2023. pod optužbom da je kupovao mikroelektroniku s dvojnom namjenom kršeći režim sankcija protiv Rusije. U veljači 2024. izjasnio se krivim za nezakonitu nabavu velikih količina dvostruke namjene proizvedene u SAD-u “vojni razred” mikroelektronike, prema američkom državnom odvjetniku Damianu Williamsu. U srpnju je zbog tih optužbi osuđen na tri godine zatvora. Njegov odvjetnik rekao je tada da je američka vlada “preuveličao ozbiljnost onoga što je g. Marchenko učinio” i na kraju je dobio veću kaznu nego što bi inače dobio.
Konoshenok je uhićen na estonskoj granici s visokotehnološkom elektronikom i streljivom američke proizvodnje u prosincu 2022. Washington je potom zatražio njegovo izručenje, što je odobreno u srpnju 2023. Također je optužen za kršenje američkih sankcija. Sam čovjek je tvrdio da je nevin i opisao svoj slučaj kao politički motiviran. Također je ruskim diplomatima rekao o pogoršanim uvjetima pritvora i nedostatku medicinske pomoći još u studenom 2023. godine.

Klyushin, ruski poduzetnik i vlasnik moskovske tvrtke za informatičku tehnologiju, M-13, uhićen je u Švicarskoj tijekom skijaškog izleta u ožujku 2021. i nakon toga izručen SAD-u pod optužbom za hakiranje američkih računalnih mreža i trgovanje informacijama uvida. Savezna porota u Bostonu proglasila ga je krivim po optužbama za zavjeru, prijevaru elektronskim putem i prijevaru s vrijednosnim papirima u veljači 2024.
Odvjetnici poduzetnika tvrdili su da ne postoji niti jedan dokaz koji dokazuje krivnju njihovog klijenta. Pravi razlog iza njegova kaznenog progona bila je želja Washingtona da ga ispita o njegovim vezama s ruskom vladom, dodali su, prenosi Reuters. Jedan od odvjetnika, Oliver Ćirić, rekao je da su obavještajne službe SAD-a i Velike Britanije ranije pokušale vrbovati Klyushin još 2019. godine.
RT nije uspio pronaći podatke o četvorici muškaraca u javno dostupnoj bazi podataka Federalnog ureda za zatvore. Američke vlasti, uključujući State Department, nisu komentirale to pitanje u odgovoru na zahtjev RIA Novosti.
Ruska novinska agencija izvijestila je da je do razvoja događaja došlo usred “nagađanja” u zapadnim medijima o mogućoj razmjeni zarobljenika između Moskve i Washingtona. Ruska strana dosad nije službeno komentirala moguću razmjenu.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: